DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Krystian Kratiuk: Quo Vadis, czyli dokąd zmierza papiestwo

Krystian Kratiuk: Quo Vadis, czyli dokąd zmierza papiestwo

Huczne – jak na dobę pandemii – obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II przypadły w wigilię wspomnienia świętego Celestyna V, ostatniego przed Benedyktem XVI papieża, który zrezygnował z urzędu. To doskonała okazja by rozpocząć dyskusję o tym czym jest papiestwo i jak powinno wyglądać w Kościele XXI stulecia.

 

Osiemnastego maja wspominaliśmy papieża Polaka, wielkiego obrońcę życia i proroka przewidującego jakże współczesną nam cywilizację śmierci. Ale jednocześnie papieża, który utrwalił radykalne posoborowe zmiany w dotychczasowym kształcie papiestwa. Sprawując Posługę Piotrową w dobie rozwoju massmediów Jan Paweł II zrewolucjonizował tę instytucję i tak bardzo zawładnął duszami katolików (szczególnie Polaków), że poczęliśmy utożsamiać niemal każdy krok również każdego kolejnego papieża z papieską nieomylnością. U niektórych publicystów i komentatorów budzi to emocje wręcz anegdotyczne, a przecież wiemy, że papiestwo nigdy w dziejach nie uzurpowało sobie prawa do totalnego wpływu na Lud Boży. Wiemy na przykład, zwłaszcza w Polsce, że Jan Paweł II lubił na śniadanie zjeść jajko na miękko – czy oznacza to, że każdy z katolików powinien właśnie jajko spożywać każdego dnia dla rozwoju swej pobożności? A gdy papieżem zostaje Niemiec przerzucić się na kiełbasę, by jeszcze później popijać wszystko yerba mate?

 

To oczywiście absurd – ale w dobie aktualnego pontyfikatu wielu publicystów i facebookowych dyskutantów próbuje w nas wmusić właśnie tego typu myślenie. Nie ważne, że Kościół od wieków promuje otwartość na życie, przecież papież Franciszek powiedział w samolocie to i tamto, nie ważne, że cytujesz katechizm, wszak papież z Argentyny powiedział w wywiadzie to czy owo… A jeszcze zgadzają się z nim wielkie media, wściekle atakujące choćby jego poprzednika.

 

Ale poprzednik abdykował, a nam przyszło żyć w dobie abdykacji, gdy w Watykanie wciąż przebywa i ma się dobrze poprzedni papież, dziś zwany papieżem-seniorem, papieżem-emerytem czy Ojcem Benedyktem, wciąż podpisujący się imieniem papieskim i odziewający się w biel. Co więcej, z kolejnych jego publikacji wynika, że on sam w jakiś sposób zdaje się uważać, że nadal pełni jakąś formę papieskiej posługi „w perspektywie duchowej i ontologicznej”.

 

Obrońcy tej tezy Benedykta XVI – który również na emeryturze okazał się właścicielem iście prorockiego głosu zarówno o kryzysie w Kościele jak i o pewnych dostrzegalnych już dziś znamionach Antychrysta – porównują jego status do statusu biskupa emeryta. Czy cokolwiek da argumentowanie, że przecież istnieje zasadnicza różnica między biskupem emerytem a papieżem emerytem? Otóż biskup emeryt rezygnując z funkcji ordynariusza czy biskupa pomocniczego nadal pozostaje biskupem. A to dlatego, że posiada święcenia biskupie, których żadną mocą nie da się go pozbawić. Kogo raz wyświęcono na biskupa, ten już do końca życia będzie biskupem, nawet gdy przejdzie na emeryturę. Ma prawo głosić osobiste nauczanie jako biskup senior, gdy jest o to proszony przez biskupa miejsca może udzielać tych sakramentów, których udzielanie przynależne jest wyłącznie biskupom. A papież? Nie istnieją wszak święcenia papieskie. Papiestwo to urząd – wyjątkowy, najwyższy w Kościele, wiążący się z nieporównywalną z niczym godnością i władzą – ale nie wynika on z żadnych święceń. Tak więc po zdaniu tego urzędu, były papież wciąż może być biskupem, ale nie jest już papieżem. Dla wszystkich przez wieki wydawało się to jasne – ale wraz z decyzją Benedykta XVI i sposobem jej realizacji – dla wielu jasnym być przestało.

 

Podnoszenie tych argumentów dziś da niewiele – wszak usłyszymy, że przecież to podważanie papieskich decyzji, brak jedności z Ojcem Świętym, schizma. Kto wie, czy nie musimy przyzwyczaić się do „papieży emerytów” – co przecież zdążył już zapowiedzieć papież Franciszek.

 

Dlatego o istocie papiestwa, o jego kształcie i stojącymi przed nim wyzwaniami, warto dyskutować. W najbliższych dniach na PCh24.pl ukażą się cztery teksty na ten temat – Tomasza Rowińskiego z „Christianitas” oraz profesorów Grzegorza Kucharczyka, Jacka Bartyzela i Michała Wojciechowskiego. Nie z każdym spośród tych głosów się zgadzamy, ale pragniemy debaty o papiestwie w dobie w której przyszło nam żyć. I do jej kontynuowania zachęcamy.

 

Krystian Kratiuk

Redaktor Naczelny PCh24.pl

Czytaj także:
DATA: 2020-05-19 11:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

raf-Nie prawo a - OBOWIĄZEK!!!
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
Abdykację i samego Benedykta XVI osądzi przede wszystkim Bóg.
5 miesięcy temu / @raf
 
Abdykację Benedykta XVI oceni historia. Nikomu też nie można zakazać się wypowiadać, wszak to głos profetyczny papieża emeryta jak redaktor zauważył i choć przedstawiał kiedyś kontrargument o sytuacji przeciwnej konflikt papież ortodoksyjny i papież senior jako głos postępowy, czy modernistyczny to jednak gdy wszyscy zamilkną, kamienie wołać będą. Prawda ma prawo być głoszona choćby z podziemia, przez każdego.
5 miesięcy temu / raf
 
CZY ABY NA PEWNO >To doskonała okazja by rozpocząć dyskusję o tym czym jest papiestwo i jak powinno wyglądać w Kościele XXI stulecia.> ??? Czy pytanie : Czym jest papiestwo i jak jest DEFINIOWANE PRZEZ JEDEN ŚWIĘTY KOŚCIÓŁ KATOLICKI nie wystarczy ? Lepiej sobie posnuć luzackie dywagacje i trochę pomieszać w głowach ludzi w ramach WOLNOŚCI wpisując się w ogólne trendy KULTURALNEGO , LIBERALNEGO GADULSTWA mieszając to co dobre z tym co złe? Błąd. Tak nas nie uczono. Sorry.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Andrzej BR: W punkt.
5 miesięcy temu / Sławomir
 
Tekst, tak jak się spodziewałem, świetny!
5 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.