DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Krystian Kratiuk: brak wiary w realną obecność Chrystusa największym problemem Kościoła

Krystian Kratiuk: brak wiary w realną obecność Chrystusa największym problemem Kościoła
Red. Krystian Kratiuk, fot. YouTube

„Moim zdaniem brak wiary wśród katolików, świeckich i duchownych na całym świecie w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie jest największym problemem z jakim boryka się Kościół” – powiedział Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

 

„Kościół w dobie kryzysu” – to tytuł debaty zorganizowanej przez internetową telewizję wRealu24.tv. Wśród prelegentów panelu dyskusyjnego był Krystian Kratiuk, szef portalu PCh24.pl, a także Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz wydawca Marcin Dybowski. Zaproszeni goście poruszali sprawy, które składają się na trwający dziś w Kościele kryzys, także związany ze skandalami seksualnymi, ale również dotyczący pobożności, która regularnie zanika lub jest spłycana.

 

Zdaniem Krystiana Kratiuka, największym problemem z jakim obecnie boryka się Kościół jest brak wiary świeckich, ale również duchownych, w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dodał, że problemem jest również niewystarczająca wiara w to, że Pan Jezus nie tylko był chodzącym człowiekiem, ale również Synem Bożym i Zbawicielem Świata. – Jeżeli się nie wierzy w tą jedyną wykładnię to uwierzy się we wszystko inne. Np. w wielkość i nieograniczoność ludzkiego rozumu – powiedział szef portalu PCh24.pl.

 

– Widzimy brak czci dla Najświętszego Sakramentu i brak wiary w realną obecność Chrystusa. Podczas Mszy świętej, kiedy kapłan czy też sam Bóg za pośrednictwem rąk kapłańskich przemienia chleb w Ciało Pańskie, wtedy odbywa się powtórka z Kalwarii. Mało kto w Kościele zwraca dziś na to uwagę. Dowodem na to jest upadek czci dla Najświętszego Sakramentu, który w ostatnich miesiącach zaczęliśmy nie tylko dostrzegać, ale również do którego zaczęliśmy być nierzadko przymuszani – podkreślił Krystian Kratiuk.

 

Publicysta nawiązał tym samym do panującej na całym świecie, niestety także w Polsce, tendencji do zmuszania wiernych do przyjmowania Komunii świętej na rękę. – Dla mnie symbolem tego otwarcia na świat i wiary w to, że Kościół jest jedynie wielką instytucją charytatywną dla promowania bycia dobrym człowiekiem jest właśnie postawa Kościoła powszechnego w dobie tzw. pandemii koronawirusa. Otóż Kościół stał się tego lockdownu głównym żyrantem, największym kibicem, przynajmniej w tych miejscach, gdzie Kościół ma jeszcze przełożenie na opinię publiczną – stwierdził Kratiuk.

 

Uczestnicy panelu dyskusyjnego zastanawiali się również co może być przyczyną obecnego kryzysu w Kościele. Zdaniem Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika „Do Rzeczy”, „źródłem tego co się dzieje jest załamanie, jakie nastąpiło wraz z Soborem Watykańskim II. Od tego momentu mamy do czynienia z paraliżem dogmatycznym katolicyzmu” – powiedział.

 

– Czy mamy nadal do czynienia z tak rozumianym katolicyzmem, jak go rozumieli wszyscy do połowy lat 60. XX wieku? Moim zdaniem nie – stwierdził. Lisicki zauważył również, że przykładem mogą być niemieccy biskupi, którzy całkowicie ulegli lewicy i przyjęli jej postulaty. – Kościół niemiecki w większości dostosował się do wszelkich oczekiwań świata i próbuje wprowadzić kolejne pomysły dotyczące LGBT – powiedział Paweł Lisicki. Dodał, że polski Kościół nie będzie w stanie uchronić się przed podobnymi zmianami. – Jeżeli jakiś proces niszczy Kościół od środka, to w końcu dotknie też Kościół Polski – zauważył.

 

Redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” podkreślał, że źródłem tej trudnej sytuacji jest Sobór Watykański II. – Wprowadzenie zasady dialogu zamiast nauczania, rezygnacja z głoszenia prawdy na rzecz zasady dialogicznej uniemożliwia nazywanie rzeczy po imieniu i w związku z tym sprawia, że Kościół musi się dostosowywać do presji zewnętrznej – przekonywał. – W praktyce oznaczało to infiltrację Kościoła przez ludzi, którzy wiary katolickiej nie wyznają – powiedział publicysta podczas debaty zorganizowanej przez telewizję wRealu24.tv.

 

 

Źródło: wRealu24.tv, MediaNarodowe, dorzeczy.pl

WMa

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-09-12 20:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Księża w zdecydowanej swej większości straci wiarę .... o ile w ogóle ją mieli :- przykre...
1 miesiąc temu / Kasia
 
Brak wiary w realność Bytu w Eucharystii nie zmienia faktu realności tego bytu i Jego Mocy. TO BRAK WIARY W CHRYSTUSA SAMEGO, NIE ROZUMIENIE SŁOWA, ODRZUCENIE GO PRZEZ RÓŻNE FORMY. To sposób życia Kościoła - od Wielu słyszałem: rób tak aby bliźni zachował cię dobrze w pamięci i sercu. A JEŻELI BLIŹNI JEST OBŁĄKANY, DUCHOWOWO UWIKŁANY? Wielu świeckich mówi o kapłanie- ten to zna życie, pracuje dla naszego s pokoju na ziemi. Chyba wielu już nie wie po co Chrystus przyszedł na świat; nie rozumie aktu stworzenia, faktu i konsekwencji Upadku. Słabości Człowieka, roli Szatana, Wszechobecności Mocy Miłości Boga. Czyli Wielu chyba nie wie po co żyje. NO TO PO CO IM CHRYSTUS? czy Jego obecność? Chyba po prostu Wielu żyje głównie dla życia na tym świecie. Ale czy świeccy mogą kiedykolwiek zastąpić Kapłanów? Kamienie - będą wołać... ale czy świecki kapłan to już upadek czy jeszcze trwanie?!?
1 miesiąc temu / FatIMa
 
Zanik wiary w realną obecność Chrystusa w sakramencie eucharystii jest prostą i logiczną konsekwencją dewastacji liturgii, zniesienia postów eucharystycznych, nieuczęszczania do spowiedzi oraz wielu innych patologicznych praktyk współczesnego Kościoła.
1 miesiąc temu / Filip S
 
Dostrzegłam jeszcze jedną ciekawostkę: wybieram konsekrację, nie życie świeckie, i o ile znajomi lewicowcy to rozumieją pobieżnie na zasadzie: no tak Ty wierzysz, to masz 2 drogi: ślub albo zakon, to już np. wierzący wokół mnie uznają mój wybór za NIEZROZUMIAŁY... Co się porobiło na tym świecie....
1 miesiąc temu / obserwacja
 
Można powiedzieć że bardzo często maseczki są nakładane ale niektórym akurat spadają.
1 miesiąc temu / pl
 
Przymuszanie jest faktem. Do tej pory często się mówiło o godnym przyjmowaniu Komuni św. właśnie do ust. A teraz coraz częściej słyszy się o braku katechizacji lub błędach skoro przez wiele lat prowadziło się przecież ta katechizacje w innym kierunku. Noszenie maseczek symbolizuje także nakaz milczenia, posłuszeństwo a przecież kapłani byli z tego zwolnieni itd. Nie wspomnę o zdrowiu. Bardzo często było ale już nie jest tak że gdy ktoś mówił że zdrowie jest najważniejsze to była reprymenda że tak nie jest a teraz jest to dosłowne stawianie na zdrowie, volta. Niczym na jakiegoś bozka których zresztą jest bardzo wiele.
1 miesiąc temu / pl
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.