DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Krym nigdy nie był ukraiński, Chruszczow złamał prawo – twierdzi rosyjska prokuratura

Krym nigdy nie był ukraiński, Chruszczow złamał prawo – twierdzi rosyjska prokuratura

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej stwierdziła, że decyzja Chruszczowa o przekazaniu Krymu Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej była nielegalna. To nie jedyna prawna interpretacji przeszłości. Niewykluczone, że Rosjanie zakwestionują nawet prawowitość rozpadu ZSRR.

 

W marcu Siergiej Mironow, przewodniczący partii Sprawiedliwa Rosja, złożył wniosek do prokuratora generalnego. Prosił w nim o sprawdzenie legalność decyzji podjętej w 1954 roku przez władze ZSRR w sprawie przekazania Półwyspu Krymskiego Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Zaledwie trzy miesiące wystarczyły, żeby rosyjscy prawnicy zbadali wszelkie okoliczności i niuanse przepisów sprzed ponad 60 lat.

 

Ani konstytucja RFSRR (Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka), ani konstytucja ZSRR nie przewidywały możliwości zmiany statusu autonomicznych republik radzieckich przez Radę Najwyższą RFSRR i ZSRR – głosi cytowana przez „Rzeczpospolitą” opinia rosyjskiej prokuratury generalnej. Zgodnie z nią Nikita Chruszczow nie miał prawa odłączyć Krymu od sowieckiej Rosji i przyłączyć go do Ukrainy.

                                                               

Dziś rosyjskie władze zachowują się jak złodziej, który ukradł i się tłumaczy – mówi ukraiński politolog Ołeksandr Palij, który przypomina także, że Rosja zawarła z Ukrainą w 1997 roku traktat o przyjaźni wyraźnie regulujący granicę. Wtedy Kreml nie widział problemu w decyzji Chruszczowa z lat 50. Zdaniem kijowskiego eksperta opinia rosyjskiej prokuratury generalnej dowodzi wyraźnie zależności tamtejszego systemu sądownictwa od polityków.

 

Jednak to nie jedyne zapytanie rosyjskich deputowanych w sprawie prawnej interpretacji decyzji sprzed lat. Kilku z nich zażądało od prokuratora generalnego Jurija Czajki uznania rozpadu ZSRR za nielegalny. Na razie Czajka milczy.

 

Chociaż początkowo na Krymie panował spory entuzjazm wywołany przyłączeniem Półwyspu do Rosji to dzisiaj nastroje nie są tak optymistyczne. W ubiegłym roku tamtejsi emeryci, będący grupą niezwykle liczną, otrzymywali średnie świadczenie wysokości 2 tysięcy złotych. Dzisiaj, gdy emocje opadły, muszą żyć za 700 zł. Godziwie opłacani są obecnie tylko przedstawiciele administracji i wojsk okupacyjnych. Aż 85 proc. budżetu Krymu pochodzi z dotacji od władz Federacji. Liczba turystów, którzy generowali znaczne dochody półwyspu, spadła cztery razy w stosunku do roku 2013.

 Źródło: „Rzeczpospolita”

MWłDATA: 2015-06-29 10:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polski interes, wzmacniać wschodnią granicę i trzymać się od wschodniej destrukcji z daleka.
ponad 4 lata temu / poradunek
 
A może tam jacyś Tatarzy przez jakiś czas do Stalina byli?
ponad 4 lata temu / Leo
 
Hendo. Niestety,ani chiński,ani ukraiński. Poza tym na Krymie większość mieszkańców stanowią Rosjanie i ludzie mówiący po rosyjsku. Wiec juz z tego powodu widac,czyj powinien być. I nie interesuje mnie opinia jakiejś prokuratury,tylko czyste fakty. Poza tym,ONZ uznal iż Rosja jest spadkobierca CCCP. A skoro tak,tamta organizacja nawet nie uznala granic panstw b. CCCP,to nie można uznać,czy w ogóle istnieja takie państwa,jak Litwa,Ukraina,Bialorus itd. Czytałem kiedys analizę tego problemu,tak na dobra sprawę,to Krym i tak pewnie będzie na stale wlaczony do Rosji. Dla nas najlepsze byloby nie brać udziału w tym konflikcie,nie nasza to sprawa. Niech robią to ci,którzy rozpętali go. Polska powinna zachować neutralność. Nie jest w naszym interesie wspierać reżim w Kijowie i probanderowskie wladze tamtejsze.
ponad 4 lata temu / as
 
Jasne, byl chinski
ponad 4 lata temu / Hendo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.