DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Krym: katolicki ksiądz walczy o kilka hektarów obiecanej ziemi pod budowę kościoła

Krym: katolicki ksiądz walczy o kilka hektarów obiecanej ziemi pod budowę kościoła
Symferopol. By Борис Мавлютов (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Proboszcz parafii  pw. Wniebowzięcia NMP w Symferopolu zorganizował… jednoosobową pikietę przed budynkiem Rady Narodowej w krymskiej stolicy. Duchowny domagał się wydzielenia kilku hektarów ziemi pod budowę nowego kościoła.

 

Protestujący zaopatrzył się w krucyfiks i napis „Katolicy to nie Marsjanie, to też mieszkańcy Symferopola”. Jak powiedział ks. Danił, dwa miesiące temu władze obiecały, że najpóźniej za tydzień przydzielony zostanie plac pod budowę kościoła. Tymczasem minęły dwa miesiące, a sprawa nie posunęła się ani o krok. Przedstawiciele miejskiej administracji sprawiają wrażenie, że o nowym kościele i dążącym do jego budowy księdzu,  kompletnie zapomnieli.

 

Od dłuższego czasu, i to zarówno gdy Krym był częścią Ukrainy, jak i obecnie, gdy został anektowany przez Rosjan, katolicy Symferopola modlą się w piętrowym, prywatnym domu. Wierni w czasie Wielkiego Postu nie kryli rozgoryczenia faktem, że w Symferopolu przedstawiciele innych religii nie mają problemów ze zgodą na budowę świątyni i realizacją budowy, nawet kosztem miejskich parków. W związku z tym katolicy z Symferopola, wspierani przez katolików z innych regionów Krymu postanowili zorganizować marsz protestacyjny pod budynkiem Rady Narodowej.

 

W liczącym 330 tys. mieszkańców Symferopolu kościół katolicki oddano wiernym już w roku 1840. W 1935 komunistyczne władze zamknęła kościół, nie niszcząc jednak budynku. Świątynia przetrwała wojnę, a po przekazaniu Krymu Ukraińskiej Republice Radzieckiej władze w Kijowie zdecydowały zburzyć kościół. Na jego miejscu powstało centrum handlowe „Ocean”. Na początku lat 90. reaktywowano parafię katolicką, a w 1997 roku przekazano jej mieszkanie w piętrowym domu. Służył (i służy) bardziej jako kaplica niż kościół.

 

Źródło: gaudate.ru

ChS


DATA: 2016-04-01 10:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Krym nie został anektowany przez Rosję, lecz na prośbę swoich mieszkańców, został inkorporowany. Co do placu pod kosciół, to wedle mojej wiedzy na Krymie jest biskup katolicki, który powinien rozmawiać na ten temat z władzami półwyspu.
ponad 2 lata temu / jazmig
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.