DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Krym: coraz trudniejsza sytuacja katolików

Krym: coraz trudniejsza sytuacja katolików
fot.©2006 TopFoto / Longhurst

Na Krymie posługę pełni obecnie jeden katolicki biskup, sześciu księży i pięć zakonnic. Tymczasem jak informuje norweska organizacja zajmująca się prawami człowieka – „Forum 18” – w Symferopolu liczba duchownych radykalnie zmalała. Został tam już tylko jeden katolicki ksiądz, o. Krzysztof Kontek.

 

Duchowni katoliccy opuszczają Krym, mimo że teoretycznie władze Rosji przedłużyły do 1 marca br. termin rejestracji wspólnot religijnych.

 

Urzędnicy federalnych służb migracyjnych niezwykle skrupulatnie przestrzegają rozporządzenia tak, że jedynie oficjalnie zarejestrowane wspólnoty religijne mogą zapraszać obcokrajowców. A w tej chwili żadna wspólnota religijna na Krymie nie ma oficjalnego statusu prawnego. – Ostatnio zmniejszyła się ilość nakładanych przez władze kar za posiadanie przez wspólnoty literatury uznawanej za ekstremistyczną. Wciąż jednak słychać o takich. Muzułmanie, Świadkowie Jehowy oraz pracownicy bibliotek stanowili główny cel przeprowadzonych w ostatnich tygodniach kontroli – powiedział o. Krzysztof.

 

Z punktu widzenia władz problem nie istnieje. Siergiej Aksionow, szef nowych krymskim władz uważa, że na półwyspie nikt nie narusza praw wierzących.

 

Stosunkowo niewielki franciszkański Klasztor Misjonarzy Maryjnych powstał w Symferopolu 18 lat temu. Koniec ubiegłego roku okazał się dla niego przełomowy. W październiku 2014 r. Ukrainę zmuszonych było opuścić wielu księży i konsekrowanych. – Siostry robiły wszystko, by otrzymać rosyjskie dokumenty, żeby pozostać na Krymie. Mimo starań, takowych nie otrzymały. Niektórzy urzędnicy państwowi „zarekomendowali aby nie starać się o rosyjskie papiery” – z żalem opisuje sytuację na Krymie i w Symferopolu ks. Kontek.

 

Jedynym biskupem na półwyspie pozostaje ks. Jacek Pyl. Przybył on na Krym w marcu 2014 r. Władze obiecały mu pozwolenia na pobyt stały w Rosji. Czy słowa dotrzymają – czas pokaże.

 

 

Źródło: „Forum 18”

ChS


DATA: 2015-01-30 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trudno się dziwić tym problemom, skoro polski KK wspiera ukraińskie wojsko (...)
ponad 5 lat temu / jazmig
 
Polscy hierarchowie KK powinni odciąć się od tej banderowskiej hucpy i dać wyraźny sygnał, że nie interesuje polskich katolików nowa wojna, którą próbują wzniecić jankesi z żydami. Ale stracą może kapelaństwo i inne apanaże? I tu jest pies pogrzebany!
ponad 5 lat temu / tom
 
Ustawiajac sie po stronie USA, ktore miliardami dolarow i masami wytrenowanych agentow zachecily Ukraincow do przyjecia amerykanskich kulkiel za wlasny rzad, po tym jak snajperzy strzelali do obu stron konfliktu, ZABIJALI ludzi, by wzniecac wojne sluzaca geopolitycznym i ekonomicznym interesom USA, Sikorski z Bullingdon Club i reszta zdrajcow Narodu Polskiego podpadli Putinowi. Ktos sie jeszcze dziwi?
ponad 5 lat temu / DM
 
To po części dzięki polskim władzom napuszczonym na Rosję przez USA.Katolik kojarzony jest z Polakiem , a Polak z obcym agentem.
ponad 5 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.