DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Krwawiące serce Afryki. Gehenna Kościoła trwa

Krwawiące serce Afryki. Gehenna Kościoła trwa
fot. REUTERS/Kevin Lamarque/FORUM

Centralna Afryka jest cały czas wstrząsana aktami przemocy a chrześcijanie zostali wzięci na cel przez islamistów, przestępcze bandy i plemienne bojówki. Śmierć kolejnego kapłana w samym sercu afrykańskiego kontynentu przypomniała światu o zapomnianej, cały czas trwającej, wojnie. O. Firmin Gbagoua, wikariusz generalny jednej z diecezji w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA), został zastrzelony 29 czerwca.

 

Republika Środkowoafrykańska w rankingu najbiedniejszych państw świata zajmuje miejsce w niechlubnej „pierwszej” piątce krajów ogarniętych ekonomiczną katastrofą (ranking Międzynarodowego Funduszu Walutowego). RŚA jest od lat rozdarta przez wojnę domową a oficjalny rząd kontroluje zaledwie 20 proc. kraju. Bez względu na skalę eskalacji tej pełzającej wojny - różne frakcje rebeliantów kontrolują poszczególne tereny wprowadzając własne rządy.

 

Oficjalnie początek wojny domowej datuje się na rok 2013, ale geneza konfliktu jest o wiele starsza - RŚA trapiło to, co wiele innych afrykańskich krajów w postkolonialnej rzeczywistości. Była to walka o władzę i pytanie o to kto położy rękę na ukrytych w ziemi bogactwach. Mimo tego, że RŚA jest uznawana za państwo upadłe, a jej gospodarka oceniana bardzo nisko, to jest to kraj bogaty w uran, ropę naftową, złoto i diamenty.

 

Afrykańska „wojna o tron” w przypadku RŚA miała postać koalicji islamskich bojówek znanych jako „Seleka”. W wyniku ofensywy wspieranej przez dżihadystycznych najemników z Czadu i Sudanu w 2013 roku „Seleka” zdobyła stolicę kraju – Bangi, a jej lider Michel Djotodia ogłosił się prezydentem. Nieudolny poprzednik Francois Bozize uciekł do Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Kraj pogrążył się w anarchii, a islamscy rebelianci dokonywali czystek wymierzonych w chrześcijańską społeczność. Sam Djotodia podkreślił, że w kraju zapanuje islam. Tym sposobem w kraju, w którym jest 15 proc. muzułmanów islamskie bojówki przejęły władzę (w państwie, w którym 50 proc. populacji to chrześcijanie).

 

Kościoły były podpalane, kobiety gwałcone, mężczyźni mordowani. Kampania wojenna „Seleki” zamieniła się w wojnę domową - obudziła uśpione plemienne i religijne konflikty. Mimo tak dramatycznej sytuacji na miejscu wsparcie prześladowanym niosą katoliccy misjonarze, w tym także Polacy.

 

Misjonarz, ksiądz Mateusz Dziedzic, został w 2014 roku porwany przez jedną z rebelianckich frakcji celem wymiany na przetrzymywanego w Kamerunie dowódcę ich oddziału. Ostatecznie księdza Dziedzica udało się uwolnić - ale pokazuje to skalę niebezpieczeństwa posługi misyjnej w tym kraju. Polscy misjonarze prowadzą projekty medyczne, sanitarne i kulturalne jak polska szkoła muzyczna w RŚA (projekt Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów). Starają się ocalić ludzi i natchnąć w nich nadzieję w kraju ogarniętym przez wojnę. W sąsiedztwie RŚA sytuacja niestety nie wygląda lepiej.

 

Chociaż w polskim nazewnictwie funkcjonuje region Afryki Środkowej (system klasyfikacji ONZ), to za Afrykę Centralną uznaje się także „podregion” z takimi państwami jak opisywana Republika Środkowoafrykańska oraz Burundi, Czad, DRK i Rwandę. W sercu Afryki mają miejsce ataki islamskich terrorystów. W Czadzie, Kamerunie i Nigerii – nie ustają krwawe ataki ze strony Boko Haram (które złożyło „baya”, czyli przysięgę na lojalność wobec tzw. Państwa Islamskiego). Sudan Południowy odłączył się od północy po wielopokoleniowej wojnie pomiędzy islamskimi bojówkami lojalnymi wobec Chartumu (stolica Sudanu) a chrześcijańskim południem.

 

W Sudanie Południowym po „secesji” powieliły się wszystkie „plagi” młodej afrykańskiej państwowości - bogaty w ropę naftową kraj jest poligonem wojennym między plemionami Dinka a Nuer w walce o władzę i do dziś nie może się podnieść. Z serca Afryki cały czas docierają do nas alarmujące informacje, które przypominają jak wygląda tam sytuacja.

 

Mike Bruszewski


DATA: 2018-07-16 16:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.