DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Krwawe żniwo zamieszek w Chile: czy chodzi tylko o ceny biletów?

Krwawe żniwo zamieszek w Chile: czy chodzi tylko o ceny biletów?
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE fot. pixabay.com

Mimo wycofania się z podwyżek cen biletów metra sytuacja w Chile pozostaje napięta. To skutek reakcji na rosnące koszty życia w różnych dziedzinach. Największe niepokoje od kilku dziesięcioleci wiążą się z ofiarami śmiertelnymi i masowymi zniszczeniami.

 

W niedzielę 5 osób zginęło wskutek pożaru fabryki garderoby na północy Santiago. Również w niedzielę, choć w godzinach wcześniejszych 2 osoby zginęły w pożarze w sklepie należącym do amerykańskiego koncernu Wal Mart. Trzecia osoba umarła zaś w szpitalu.

 

Protesty rozpoczęły się od podwyżek cen biletów metra. Wskutek zamieszek ponad 1400 osób trafiło do aresztu. Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko protestującym. Ci dopuszczali się podpalania autobusów, stacji metro czy plądrowania sklepów. Prezydent Sebastian Pinera wprowadził w Chile stan wyjątkowy. Podkreślił, że należy bronić demokracji i rządów prawa. Jego zdaniem można już mówić o wojnie.

 

W Chile wprowadzono też godzinę policyjną w godzinach wieczornych i nocnych. W niedzielę chilijski system transportu publicznego został sparaliżowany. Protesty doprowadziły także do zniszczenia stacji metra. Odwołano także niektóre loty do Santiago.

 

Oprócz stacji metra protestujący niszczyli także autobusy, biurowce i witryny sklepowe. Sama podwyżka cen biletów metra wzrosła o równowartość około 10 groszy. W sobotę prezydent Pinera cofnął te podwyżki. Jednak nie uspokoiło to protestujących. Jak zauważa Deutsche Welle z chodzi tu o ogólny wzrost cen życia – nie tylko o metro.  

 

Chile to kraj bardzo bogaty, lecz jednocześnie zmagający się z nierównościami społecznymi. Santiago zamieszkałe przez około 7 milionów osób znajduje się w centralnej części kraju. Na północy znajdują się największe rezerwy miedzi. Chile stanowi także centrum handlu między Ameryką Łacińską a Azją. Umożliwia to jego ulokowanie na wybrzeżu Pacyfiku.

 

Oprócz Santiago ogromnych zniszczeń dokonano także w miastach takich jak Valparaiso i Concepcion. 10 tysięcy policjantów wysłano na ulice.

 

W 1973 roku wojsko pod przewodnictwem Augusto Pinocheta przejęło władzę w zubożałym przez socjalizm kraju. Wojskowa dyktatura pomogła wyprowadzić kraj na prostą pod względem gospodarczym i ustabilizowała sytuację polityczną. Jednak dyktatura wojskowa wiązała się także z ofiarami śmiertelnymi. W 1990 roku już po śmierci Pinocheta Chile stało się demokracją liberalną. Obecne zamieszki są największe od tego okresu.

 

Źródła: dw.com / stratfor.com / bbc.com / rmf24.pl

mjend


DATA: 2019-10-21 13:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wspomniany w komentarzach Allende był sowieckim agentem, który nie zginął w rewolcie, tylko tchórzliwie popełnił samobójstwo.
8 miesięcy temu / Gumowy Żuk
 
Ten kraj został zrabowany. Allende jak Łukaszenka bronił chile jak lew, nie chciał oddać miedzi i innych zasobów mafii z USA a w szczególności Rockefellerom. Pinochet pierwsze co zrobił po dojściu do władzy, to oddał wszystkie zasoby w ręce rodziny Rockefeller i Rothschild. warto dodać, że Allende pomimo katolicyzmu wstąpił do masonerii, która go zdradziła i zginął podczas rewolty.
8 miesięcy temu / stułbia
 
Mój przyjaciel jest w Santiago misjonarzem i prowadzą tam parafię i opowiada jak ten kraj jest społecznie i duchowo zacofany! Mówi, że imigranci są dla nich duchowym wzmocnieniem i orzeźwieniem a społeczeństwo chilijskie tonie w maraźmie i niechęci. Oczywiście wszystkie lewicowe pomysły na "życie" mają się dobrze... widać owoce
8 miesięcy temu / Pielgrzym
 
1990 roku już po śmierci Pinocheta Chile ... Pinochet zmarl w 2006 roku
8 miesięcy temu / ad
 
Od czasów Pinocheta najlepiej rozwinięty kraj Ameryki Łacińskiej chyli się ku lewicy. I skutki widać. Michał Obrębski
8 miesięcy temu / Michał Obrębs
 
W Polsce lud cierpliwszy. Kiedy w Warszawie wprowadzono podwyżki na bilety nikt nie protestował.
8 miesięcy temu / obserwator
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.