DZIŚ JEST:   20   MARCA   2019 r.

Św. Wolframa
Św. Herberta, pustelnika
 
 
 
 

Krwawe żniwo legalizacji eutanazji

Krwawe żniwo legalizacji eutanazji
Fot. Łukasz Król/Forum

Na University College London odbyła się naukowa debata dotycząca eutanazji i skutków liberalizacji prawa jej dotyczącego. Jeden z prelegentów doktor Peter Saunders przewodniczący Christian Medical Fellowship zwrócił uwagę na skutki, jakie legalizacja eutanazji i/lub wspomaganego samobójstwa wywołała w krajach takich jak Holandia, Belgia, Szwajcaria i amerykański stan Oregon. Skutki te są przerażające.


Jak zauważył Saunders w Holandii od 2006 r. miał miejsce wzrost liczby wykonywanych zabójstw na żądanie o 10-20 proc. rocznie. W kraju, który eutanazję i wspomagane samobójstwo zalegalizował w 2002 r. często poddaje się ludzi eutanazji z takich błahych przyczyn jak początkowe fazy demencji starczej oraz z tak trudnych do zmierzenia jak problemy psychiatryczne. Dr Saunders zauważył również, że o ile w 2001 r. w 5,8 proc. przypadków śmierć była związana z podaniem silnych leków znieczulających śmiertelnie chorym („deep-continuous sedation”), to w 2010 r. było to 12,3 proc. W znacznej mierze zostało to spowodowane przez eutanazję. 


Problemem jest także zabijanie noworodków. Szacuje się, że 15-20 noworodków rocznie jest zabijanych z tego powodu. Jest to wprawdzie nielegalne, jednak Holandia, będąca sygnatariuszem tzw. Protokołu z Groningen, zobowiązała się do niekarania medyków zabijających ciężko chore noworodki.


Saunders zwrócił też uwagę na sytuację w Belgii, gdzie zabójstwo na życzenie zalegalizowano w 2002 r. W latach 2003-2012 odnotowano 500 proc. wzrost przypadków eutanazji. Ostatnie głośne przypadki zabójstwa na życzenie dotyczyły np. Eddy Verbessem, której groziła ślepota w przyszłości, eutanazja osoby, której nie powiodła się operacja zmiany płci, a także eutanazja anorektyczki, której psychoterapeuta dopuszczał się nadużyć seksualnych. Jedna trzecia eutanazji w tym kraju jest niedobrowolna. Zamiast jednak dążyć do usunięcia nadużyć, belgijski parlament zajmie się dziś rozszerzeniem eutanazji na dzieci i osoby z demencją.


Z kolei w Szwajcarii, gdzie legalne jest "tylko" wspomagane samobójstwo liczba przypadków jego praktykowania wzrosła o 700 proc. między 1998 a 2009 r. W kraju Helwetów popularna jest turystyka eutanazyjna, w ramach  której organizacja "Dignitas" świadczy "usługę" wspomaganego samobójstwa. Przypadki wspomaganego samobójstwa w tym kraju dotyczą osób cierpiących na uszkodzenia rdzenia kręgowego, cukrzycę, choroby psychiczne itp. a więc takiej, które nie są bliskie końca życia. Koszt takiej usługi opiewa na ok. 8000 funtów.


Z kolei w amerykańskim stanie Oregon liberalizacja prawa doprowadziła do 350 proc. zwiększania wspomaganych samobójstw, odkąd praktyka ta została zalegalizowana. Odnotowano przypadek chorych na raka Randy Stroup and Barbara Wagner, którym publiczna służba zdrowia odmówiła opłacenia leczenia, proponując w zamian eutanazję. Przyczyny, jak twierdzi dr Saunders były czysto finansowe - zabicie człowieka jest znacznie tańsze, niż chemioterapia.Źródło: pjsaunders.blogspot.ca

Mjend


DATA: 2013-11-30 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dużo ciekawych info w tym i innych tematach na prisonplanet.pl
ponad 5 lat temu / cynik
 
i pomyśleć, że do Szwajcarii, przed upaństwowieniem służby zdrowia, walili wszyscy na poważne operacje - była to, oparta na zwykłej konkurencji, najlepsza służba zdrowia; a dzisiaj za to, że cię zamordują trzeba jeszcze zapłacić 8000 funtów - świat, a przynajmniej Szwajcaria schodzą "na psy"; co do Holandii, to zatracili instynkt samozachowawczy - wystarczy popatrzeć na mapę fizyczną tego kraju, pomyśleć chwilę o karze Boskiej i wszystko staje się jasne, a przynajmniej będzie ...; Ameryka z kolei, pod rządami szamana, tonie i pewnie długo, długo się nie podniesie, o ile w ogóle; a tak generalnie, to trzeba chyba eutanazjować wszystkich tych co nas do tego pchają i temat się skończy tak szybko jak obecnie przyrasta "pacjentów"
ponad 5 lat temu / jaro
 
depopulacja przez eutanazje ma na celu wybicie białej rasy bo ani ciabaty ani żółci nie podejmują takich kroków
ponad 5 lat temu / Zenek
 
Eutanazja bedzie propagowana, i to coraz bardziaj agresywnie. Koniecznosc depopulacji dla ratowania srodowiska jest teraz dogmatem akademii, a krytyka tej nieludzkiej ideologii lub propozycja rozwiazan innych niz eugenika i deindustrializacja, sa osmieszane. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, ze tzw. elity daza do depopulacji wszystkimi mozliwymi srodkami: aborcja, eutanazja, antykoncepcja, promowaniem homoseksualizmu. Np. doradca Obamy do spraw nauki, John Paul Holdren, juz w latach siedemdziesiatych pisal grube tomy, w ktorych zalecal przymusowa sterylizacje. To wlasnie tacy ludzie dzis zakreslaja ramy akademickiej dyskusji. Dzieci uczone sa, ze czlowiek to jeden z gatunkow zwierzat, zaraza szkodliwa dla zdrowia matki ziemi. Holdren proponowal miedzy innymi licencje na dzieci - to panstwo powinno jego zdaniem decydowac o tym, ile dzieci urodzi sie w rodzinie. Ta indoktrynacja dziala - dzis wielu mlodych nie planuje dzieci.
ponad 5 lat temu / DM
 
Codzienna modlitwa za osoby zdesperowane może zmienić wszystko...www.anieleratuj.pl
ponad 5 lat temu / piotrek
 
Okropne. Jak można odmówić choremu leczenia i zaproponować eutanazje. Albo jaki sens ma zmiana płci i potem samobójstwo/eutanazja. Albo jak można zabijać dzieci. Człowiek nie może stawiać się na miejscu Boga i decydować kto ma żyć i jak długo. Skutki mogą być nieobliczalne.
ponad 5 lat temu / elek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.