DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Krwawe starcia w Gruzji. Prorosyjscy politycy podgrzewają atmosferę

Krwawe starcia w Gruzji. Prorosyjscy politycy podgrzewają atmosferę
źródło: Twitter / European Pravda

„Co najmniej 70 osób, w tym 39 policjantów zostało rannych podczas starć, do jakich doszło w nocy z czwartku na piątek na ulicach stolicy Gruzji – Tbilisi. Demonstranci usiłowali wtargnąć do budynku parlamentu, protestując przeciwko obecności rosyjskiego deputowanego”, informuje serwis rmf24.pl.

 

Protest to pokłosie przemówienia wygłoszonego przez Siergieja Gawriłowa – deputowanego do rosyjskiej Dumy – wygłoszonego przy okazji corocznego międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych. Rosyjski parlamentarzysta udzielił poparcia dla niepodległości Abchazji – regionu, który stanowił oficjalną przyczynę tzw. wojny pięciodniowej między Rosją a Gruzją w 2008 roku.

 

 

 

Najpierw grupa opozycyjnych gruzińskich deputowanych zażądała, aby delegacja rosyjska opuściła budynek gruzińskiego parlamentu. Następnie złożono wniosek o dymisję polityków odpowiedzialnych za tę sytuację. – To nie do przyjęcia, aby spotkanie w gruzińskim parlamencie odbywało się pod przewodnictwem przedstawiciela Rosji – podkreślił sekretarz generalny Gruzińskiego Marzenia-Demokratycznej Gruzji (GM-DG) Kacha Kaladze.

 

Potem wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. W krótkim czasie przed budynkiem parlamentu Gruzji zebrało się kilkanaście tysięcy demonstrantów trzymających flagi Gruzji i oraz transparenty z hasłem „Rosja jest okupantem”. Demonstranci wykrzykiwali ponadto hasła przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

 

Do akcji wkroczyła policja, użyła przeciwko protestującym gazu łzawiącego i broni gładkolufowej. Atmosferę podgrzał wicepremier i szef MSW Giorgi Gacharia, który wezwał demonstrantów do „przestrzegania prawa”, a ich manifestację nazwał „napaścią na instytucje państwowe”.

 

W wyniku całonocnych starć rannych zostało co najmniej 70 osób. Demonstranci zapowiedzieli, że to nie koniec walki z rosyjskim najeźdźcą i nadal będą protestować na ulicach Tbilisi.

 

Źródło: rmf24.pl

TK


DATA: 2019-06-21 10:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce też są politycy prorosyjscy, choćby konfederacja i mają poparcie, dobrze że niewielkie.
ponad 1 rok temu / panda
 
Do Rysa. To jest bardziej skomplikowany proces. To tak jak by Kaszubi zapragneli dziś niepodległości w Polsce. Trzeba tam być by zrozumieć zawiłość wątków. Niezaprzeczalnie rosja jest silnym rozdajacym karty graczem w regionie. Tam na Kaukazie rozgrywa się wojna religijna pomiędzy chrześcijaństwem a muzułmanami od upadku sowieckiego kolosa. Pamiętajmy, choć nie jestem rusofobem, że mimo wszystko w masie rosja jest chrześcijańska, choć np. silnie wspiera muzułmańskich azerow przeciwko chrześcijańskim Ormianom których też wspiera przeciw tym samym azerom, Turcji i Iranowi. Te zawiłości to nie krótki komentarz a na solidną analizę i nie można nic tam ocenić na podstawie notatek prasowych.
ponad 1 rok temu / Nico
 
Po swojej wizycie w Gruzji Lech Kaczyński "miał powód do zastanowienia".
ponad 1 rok temu / ttw
 
Dobrze, że Gruzini szanują swoją niepodległość. Powinni też szanować niepodleglość innych, w tym i Abchazji.
ponad 1 rok temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.