DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   CHRZEŚCIJANIE NA WSCHODZIE

Luiz S. Solimeo

Krwawa Msza w Bagdadzie


Chrześcijanie są ostatnią na świecie mniejszością, która nie tylko nie cieszy się żadnymi specjalnymi względami, ale nierzadko wręcz odmawia się jej podstawowych praw człowieka. Dlaczego bowiem w Boże Narodzenie kościoły w niejednym niechrześcijańskim kraju przypominały oblężone twierdze, dlaczego w niektórych z nich wybuchły bomby, dlaczego chrześcijanom udzielano „przyjacielskiej rady”, by lepiej nie szli na Pasterkę? Dlaczego w Pakistanie odbyły się masowe protesty przeciw uwolnieniu skazanej na śmierć kobiety, która jedynie wyznała wiarę w Chrystusa?
 

Wyobraźmy sobie meczet pełen wiernych wyznawców Allacha w piątkowe popołudnie. Wyobraźmy sobie, że niespodziewanie wtargnęła tam grupa uzbrojonych terrorystów „chrześcijańskich”, która zabiła imama, a obecnych w meczecie muzułmanów wzięła jako zakładników, po czym – przegrywając wymianę ognia z przybyłymi na miejsce zdarzenia policją i wojskiem – zdetonowała ładunki wybuchowe, w wyniku czego zginęło pięćdziesiąt osiem osób, a siedemdziesiąt pięć odniosło poważne rany.

Jak na podobne wydarzenie zareagowałaby tak zwana światowa opinia publiczna, a raczej: światowe media, „celebryci” i przywódcy polityczni? Oczywiście – z ich gardeł wyr­wałby się ogłuszający, chóralny krzyk protestu przeciwko aktowi tak bezprzykładnego okrucieństwa i podłości. – Jak można napadać na spokojnych, pogrążonych w modlitwie ludzi?! – zawołałby cały świat.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wielki Piątek to główny dzień tradycyjnych obchodów Wielkiego Tygodnia w wielu krajach świata. Najbardziej znane misteria organizowane są w Hiszpania i krajach Ameryki Łacińskiej. W brazylijskich misteriach Męki Pańskiej biorą udział gwiazdy ekranu, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować.

 
 

Całun Turyński jest żywym świadectwem Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Nadal jednak – mimo niezbitych dowodów – znajdują się ludzie podważający jego autentyczność. O tym co wiemy o Całunie, a także dlaczego informacje o fałszerstwie należy włożyć między bajki wyjaśnia w rozmowie z portalem PCh24.pl Krzysztof Sadło z Polskiego Centrum Syndologicznego.

 

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, co w praktyce oznacza, że ograniczamy się do spożycia trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta (od 18 do 60 roku życia). Oprócz tego, tak jak w każdy piątek, wierni są zobowiązani do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (od 14 roku życia).

 

Jesteśmy Bożymi dziećmi. To nie metafora, to fakt. Pan Bóg stworzył każdego z nas, a my, ludzie, stanowimy koronę wszelkiego stworzenia. A czy Autor podpisał swoje dzieło?

 

Siłę krzyża jako znaku zwycięstwa dobitnie potwierdziły w trakcie tegorocznego Wielkiego Tygodnia wydarzenia z Paryża. Oto bowiem, gdy po opanowaniu pożaru katedry Notre-Dame strażacy weszli do środka, ich oczom ukazał się błyszczący i nietknięty przez żywioł znak Męki Pana Jezusa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.