Wszechobecny dziś w Kościele ekumeniczny irenizm wypacza jego doktrynę i historię. Prawdziwy duch chrześcijaństwa tkwi w walce o prawdę – bezcenny jego przykład znajdujemy w świetlanych czasach średniowiecza.
Historyk sztuki Erwin Panofsky badający związek między gotyckimi witrażami a filozofią scholastyczną wielokrotnie podkreślał, jak blisko świetlistość średniowiecznych katedr korespondowała z przejrzystością myśli wyrażanej w traktatach teologicznych (jak choćby Suma teologiczna świętego Tomasza z Akwinu). Podobnie – można by dodać – ta sama co w przypadku dzieł Akwinaty i Dantego jasność, to samo delikatne piękno, ta sama strzelistość, ta sama twórcza potęga przebija z epopei krucjat. Albowiem krucjaty są częścią wspólnego dziedzictwa zakorzenionego w Ewangelii – jak to ujął święty Jan Paweł II w ksią?ce żce Pamięć i tożsamość.
Z kolei Benedykt XVI dowodził, iż arcydzieła sztuki powstałe w Europie w minionych wiekach są niezrozumiałe, jeśli nie bierze się pod uwagę religijnego ducha, który był dla nich natchnieniem. A czyż nie można tego samego powiedzieć o krucjatach, które wyryły na palestyńskich polach bitew taką samą hierarchię wartości, jaką architekci wlali w tamtym czasie w cegły tworzące katedry? Ani krucjaty, ani katedry nie będą nigdy zrozumiałe dla człowieka, który nie poznał sposobu myślenia ich twórców i uczestników, a zwłaszcza źródła ich inspiracji – żywej wiary...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
W skarbie wiedzy, przez nas zgromadzonej, powinna się znaleźć na pierwszym planie umiejętność prawd Bożych, tych prawd wzniosłych i wiecznych, bo od nich zależy zdrowy, chrześcijański pogląd na świat; one też rzucają promienie światła na nasz ważny stosunek do otoczenia i świata, do Boga i wieczności.
Liderka Fundacji Życie i Rodzina, która zainicjowała kampanię obywatelską przeciwko aborcji eugenicznej, skomentowała dla PCh24.pl istotne kwestie dotyczące publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku.
1493 – rozpoczął obrady zwołany przez Jana Olbrachta zjazd piotrkowski. Do Piotrkowa przybyło wówczas 84 członków Rady Królewskiej (późniejszego senatu) oraz 46 posłów ziemskich. Obie grupy obradowały w osobnych zgromadzeniach (izbach). Ten fakt został uznany potem przez historyków za moment utworzenia dwuizbowego polskiego parlamentu. Obrady trwały do 27 lutego.
Późnym wieczorem Centrum Legislacyjne Rządu opublikowało wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku, stwierdzający niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.
Podczas warszawskiego protestu skrajnej lewicy przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który potwierdził powszechne prawo do życia, agresywni bojówkarze zaatakowali ekipę reporterską Mediów Narodowych.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI