DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

KRS zajęła się ustawą o związkach partnerskich. Projekt jest niezgodny z Konstytucją

KRS zajęła się ustawą o związkach partnerskich. Projekt jest niezgodny z Konstytucją
Parada Homoseksualistów w Warszawie, fot. Daniel Mroz/FORUM

Krajowa Rada Sądownictwa zaopiniowała projekt ustawy o związkach partnerskich. KRS negatywnie oceniła założenia projektu stwierdzając, że jest niezgodny z Konstytucją, a także godzi w małżeństwo, rodzinę oraz wartości chrześcijańskie. „Polska kultura jest zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie” – tłumaczy sędzia Wiesław Johann, argumentując decyzję KRS.

 

W dotychczasowej historii projekt ustawy o związkach partnerskich pojawiał się w parlamencie siedmiokrotnie. Tym razem propozycja procedowana przez parlament została złożona przez Nowoczesną. Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała się zaopiniować projekt, pomimo tego, że dotychczas jeszcze nigdy nie miało to miejsca. Rada stwierdziła, że propozycja Nowoczesnej jest niezgodna z Konstytucją. W argumentacji zwrócono uwagę na treść art. 18, który mówi o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Tym samym stwierdzono, że polskie prawodawstwo nie przewiduje możliwości zawierania żadnych innych związków.

 

Członkowie KRS podkreślili, że to właśnie małżeństwo ma zapewnioną ochronę ze strony państwa i posiada specjalne prawa. Zwrócono także uwagę na art. 2 ustawy zasadniczej, w którym mowa o „demokratycznym państwie prawnym”. Sędzia Maciej Nawacki tłumaczył, że zapis ten jednoznacznie pokazuje, że Polska nie jest państwem liberalnym (ponieważ nie ma o tym mowy w tym art. – przyp. red.), a co za tym idzie powinna respektować tradycję i kulturę chrześcijańską.

 

Z kolei sędzia Wiesław Johann podkreślił, że analizując projekty należy zwracać uwagę nie tylko na literę prawa, ale także na jego ducha. „Ten duch zaś, w przypadku ustawy zasadniczej został wyrażony w preambule. W niej zapisane jest, że polska kultura jest zakorzeniona w chrześcijańskim dziedzictwie. A prawa stanowione przez Rzeczpospolitą muszą naszej kulturze chrześcijańskiej odpowiadać” – podkreślił Johann, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Opinia KRS nie zadowala szefowej Nowoczesnej - Katarzyny Lubnauer, która twierdzi, że werdykt jest „ideologiczny”. Liberalna światopoglądowo posłanka atakuje polski Episkopat, a samą Radę nazywa „kościelną”.

 

„Wygląda na to, że nie mamy do czynienia z prawnikami, a z Kościelną Radą Sadownictwa, która za cel stawia sobie wyprzedzanie życzeń Episkopatu i polityków PiS. Odwoływanie się członków Rady do Boga, do wartości chrześcijańskich podczas debaty mającej na celu zaopiniowanie projektu ustawy jest nie tylko nie na miejscu. Jest kolejnym krokiem do zamachu na nasze swobody obywatelskie!” – powiedziała w rozmowie z portalem onet.pl Lubnauer.

 

 

Źródło: onet.pl

WMa

 


DATA: 2018-06-23 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

preambuła godzi w innych obywateli Polski,a co do reszty-Ty tak serio?
8 miesięcy temu / oj
 
Trzy uwagi; 1/ pani Lubnauer powinna zapoznać się z preambułą Konstytucji; 2/ pani Lubnauer nie obchodzi polskie dziedzictwo kulturowe, a więc i Bóg i Jego Dekalog (a nawet z Nim walczy, a koro tak, to jest szatanistką); 3/ nie ma trwałego kompromisu w wrogami Pana Boga i dziećmi Bożymi! +++ Póki co mamy broń niezawodną - św. Różaniec i wołanie: "Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko (Matko i Królowo nasza), naszymi prośbami racz nie gardzić..."
8 miesięcy temu / Jurek
 
Brawo KRS.
9 miesięcy temu / Gurallo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.