DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Króluj nam, Chryste: w sercach, w rodzinach, parafiach!

Króluj nam, Chryste: w sercach, w rodzinach, parafiach!

W trzecią rocznicę złożenia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana na krakowskich Łagiewnikach odbyło się sympozjum pod hasłem „Króluj nam, Chryste!” . Licznie zgromadzeni prelegenci w Auli Jana Pawła II przy Bazylice Bożego Miłosierdzia wygłosili szereg przemówień, w których omówili różnorodne aspekty Intronizacji Chrystusa Króla i przedstawili plany na przyszłość związane z tym dziełem.

 

W otwierającym to wydarzenie wystąpieniu, prof. dr hab. inż. Andrzej Flaga przedstawił dalsze plany i postulaty związane z Intronizacją. Wśród nich znalazła się m. in. budowa pomnika Chrystusa Króla, który prawdopodobnie stanie w Krakowie, na dużym kopcu usypanym w miejscu obecnie prowadzonych prac remontowych, pomiędzy dwoma Sanktuariami: Bożego Miłosierdzia i Jana Pawła II. Konstrukcja ma mieć wysokość 40 metrów, a prowadzić do niej będą schody po każdej stronie kopca. Masywny monument zdominuje jedną z największych arterii Krakowa i będzie przypominać o królowaniu Jezusa Chrystusa. Prof. Flaga postulował również przywrócenie polskiego godła państwowego z 1919 r., z krzyżem w koronie i bez komunistycznych rozet na skrzydłach, a także wpisanie Jezusa Chrystusa Króla i Pana do preambuły nowej polskiej konstytucji.

 

Bardzo ważny głos podniósł bp Stanisław Jamrozek, delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych z Archidiecezji Przemyskiej, który rzucił zupełnie nowe światło na całe zagadnienie, zauważając, że największe trudności dla królowania Jezusa Chrystusa są w naszych sercach. – Akt intronizacji to doskonała okazja, aby pokazać, że Jezus ma prawo być obecny w życiu publicznym i w życiu każdego z nas. […] Ale też okazja do tego, aby mobilizować się do wytężonej pracy nad sobą, nad swoimi słabościami. Zachęta, aby na nowo uchwycić się Pana, a wtedy będziemy mogli także pociągnąć innych do Chrystusa. Bo ktoś, kto idzie za Chrystusem, staje się świadkiem dla świata, a dzisiaj takich świadków bardzo potrzeba – mówił.

 

Prelegenci przedstawili możliwości rozwoju dzieła intronizacji z trzech różnych perspektyw: księdza diecezjalnego, osoby konsekrowanej oraz świeckiej. Piotr Pikuła, katecheta, mąż i ojciec czwórki dzieci mówił: Droga do królowania Jezusa Chrystusa prowadzi przez rodzinę. Małżonkowie świadczą o Bogu nie tylko sobie nawzajem i swoim dzieciom, ale też innym rodzinom, które ich znają i całemu społeczeństwu (…). Z kolei ks. prof. Marek Chmielewski podkreślał znacznie parafii jako podstawowej komórki budującej Kościół powszechny. Wskazywał on, że chociaż w czasach masowej migracji ludności, także wewnątrz Polski, parafia nie ma już takiego znaczenia jako jednostka terytorialna i budująca społeczność lokalną, to w dalszym ciągu pełni dwie elementarne funkcje: przepowiadania i sakramentalną. W łączności z całym Kościołem powszechnym, to właśnie w parafii koncentruje się życie sakramentalne i nauczanie o Bogu. Natomiast s. Loyola Opiela SBDNP, jako wychowawca dzieci i młodzieży szkolnej mówiła o najmłodszych jako jednym z podstawowych nośników Chrystusa, które przyjmują wiarę w prostocie swojego serca i są często bliżej Boga niż uczeni teologowie. Siostra wymieniła przy tym wielkie zagrożenia czyhające na dzieci we współczesnym świecie: aborcję, rozbite rodziny i dążenia do zawładnięcia systemem edukacji przez siły wrogie Kościołowi.

 

Sympozjum zwieńczyła Koronka do Bożego Miłosierdzia i Eucharystia sprawowana przez abp Andrzeja Dzięgę z diecezji szczecińsko-kamienieckiej.

 

Uroczystość Chrystusa Króla jest jednym z najmłodszych świąt w Kościele katolickim. Została ustanowiona w 1925 r. przez papieża Piusa XI i obchodzona jest w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. W to święto, 19 listopada 2016 r. w krakowskich Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski ogłosił Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

 

Marcin Więckowski


DATA: 2019-11-25 14:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ludzie - przestańcie ośmieszać Zbawiciela. Albo Król i obowiązuje Jego prawo albo farsa. I mamy farsę. Przepędźcie masonów i dzieci żydokomuny - wtedy będzie szansa na królowanie Chrystusa. Bo obecnie to marsze sodomitów ochrania policja czyli państwo. To żenada jest. Kto króluje?
7 miesięcy temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.