DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

Królowa Maria Oczerniana


Trudno w historii o postać potraktowaną niesprawiedliwiej – nieprzejednani wrogowie uczynili wszystko, by postać władczyni pragnącej wprowadzić zrewoltowany kraj na drogę stabilizacji, zapisać w pamięci potomnych jako krwiożerczą bestię. Dzisiejsza historiografia rewiduje jednak ów fałszywy portret.

 

Panowanie w Anglii królowej Marii Tudor (1553–1558) – córki Henryka VIII i Katarzyny Aragońskiej – obok Świętej Inkwizycji oraz hiszpańskiej oraz portugalskiej kolonizacji w Nowym Świecie stanowiło stały element rozwijanej w krajach protestanckich czarnej legendy katolicyzmu. Zresztą akurat w przypadku Marii Tudor spotykały się wszystkie te wątki. Była wszakże córką Hiszpanki (Katarzyny Aragońskiej), żoną Hiszpana (króla Hiszpanii Filipa II, także zajmującego prominentne miejsce w protestanckiej demonologii), a jej krótkie panowanie przyniosło reaktywację w Anglii antyheretyckich postępowań inkwizycyjnych.

 

Na pokolenia obraz córki Henryka VIII jako Bloody Mary (krwawej Marii) utrwalił antykatolicki pamflet Johna Foxe’a Actes and Monuments (który do historii przeszedł jako Księga męczennikówBook of Martyrs). W tym roku przypada czterysta pięćdziesiąta rocznica pierwszego wydania tego majstersztyku antykatolickiej propagandy, który na mocy decyzji Elżbiety I jako egzemplarz obowiązkowy – obok angielskiego tłumaczenia Biblii i Modlitewnika Powszechnego (Book of Common Prayer) – miał się znajdować w każdej anglikańskiej parafii.

To właśnie podczas długiego (1558–1603) panowania przyrodniej siostry Marii dokonała się ostateczna protestantyzacja Albionu. Wyrosło nowe pokolenie Anglików, które nie pamiętało już wiary ojców, Mszy Świętej odprawianej przy katolickich ołtarzach i katolicyzmu jako fenomenu społecznego. Nowe pokolenie nie tylko zostało pozbawione najpiękniejszej rzeczy po tej stronie nieba, ale też zostało wyposażone w cały zestaw „antypapistowskich” fobii i uprzedzeń.

 

Jednym z filarów protestanckiej propagandy był nakreślony przez Johna Foxe’a obraz królowej Marii jako krwawej władczyni, ogniem i mieczem tępiącej w Anglii „prawdziwych chrześcijan” (czytaj: protestantów), bez względu na stan, wiek i płeć. W tym więc sensie panowanie Elżbiety I okazało się okresem decydującym dla utrwalenia oczerniającej Marię kampanii propagandowej, która de facto zaczęła się jeszcze za panowania starszej córki Henryka VIII (za sprawą niestrudzenie na tym polu pracujących angielskich pamflecistów protestanckich, którzy znaleźli schronienie na kontynencie – przede wszystkim w Niderlandach i luterańskich częściach Rzeszy). Córka Anny Boleyn zrobiła wiele, by trwale oczernić pamięć o córce królowej Katarzyny Aragońskiej. Trwająca zaś obecnie na Wyspach tudoromania dokłada do tej budowli swoją cegiełkę (ostatni przykład: bestsellerowe powieści Hillary Mantel)...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.

 
 

Kryzys koronawirusowy to niejedyna bolączka współczesnego świata. Afryka wschodnia i Półwysep Arabski mierzą się z innym problemem, przywołującym na myśl biblijne plagi. Chodzi tu o plagę szarańczy grożącej klęską głodu w najuboższych krajach. Co więcej, istnieje ryzyko, że żarłoczne owady dotrą także do Europy. 

 

 

– Duszpasterze powinni być do dyspozycji swoich parafian i służyć udzielaniem Komunii św. także poza Mszą św., jeżeli wierni o to proszą. Dotyczy to także prośby o spowiedź – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP.

 

Według ekspertów przy ONZ utrzymująca się w wielu krajach na świecie niepewna sytuacja gospodarcza w związku z epidemią koronawirusa może za kilka tygodni doprowadzić do braków żywnościowych na niemal wszystkich kontynentach.

 

Jair Bolsonaro po raz kolejny podkreślił, że pandemia koronawirusa nie może zatrzymać największej w Ameryce Łacińskiej gospodarki. „Po rozmowach z ludźmi przekonałem się, że chcą pracować” – stwierdził prezydent Brazylii.

 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.