DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Król Jan III Sobieski nie stanie w Wiedniu. Zapadła decyzja w sprawie pomnika

Król Jan III Sobieski nie stanie w Wiedniu. Zapadła decyzja w sprawie pomnika

Pomnik upamiętniający Wiktorię Wiedeńską miał niebawem stanąć w miejscu tablicy informującej o zwycięstwie wojsk chrześcijańskich nad nawałnicą islamską. Toczyły się negocjacje, w sprawę zaangażowała się kancelaria prezydenta miasta Krakowa i premiera RP. Niestety, pod wpływem nacisków lokalnej lewicy, pomnik nie powstanie w Wiedniu. Na mocy porozumienia stanie w Krakowie.

 

Inicjatywa budowy pomnika rozpoczęła się już w 2011, zainicjowało ją Krakowskie Bractwo Kurkowe i Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie. Specjalny list w tej sprawie do prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego wystosował prezydent miasta Krakowa, profesor Jacek Majchrowski. Wkrótce projekt zaaprobował ówczesny burmistrz Wiednia, Michael Häupl. Komitet wysłał nawet apel do Unii Europejskiej, aby Wiktorię Wiedeńską wpisano do kalendarza rocznic obchodzonych w Europie. W 2013 ustawiono tablicę informacyjną i „kamień węgielny” pod budowę monumentu na parkingu, 50 metrów od kościoła pw. Świętego Józefa. Wykonanie pomnika zlecono profesorowi Czesławowi Dźwigajowi, a w 2014 powstała makieta projektu. Na pomniku miał pojawić się napis w języku polskim i niemieckim: „Król Polski Jan III Sobieski”. Gotowe już, 4-tonowe dzieło, czeka na odsłonięcie w 335. rocznicę zwycięstwa, przypadającą na 12 września…

 

Jednak przewodniczący Parlamentu Kraju Związkowego Wiednia, Ernst Woller wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Rada ds. Wznoszenia Obiektów i Monumentów Upamiętniających wydała negatywną opinię w kwestii budowy pomnika w austriackiej stolicy.

 

Jak zapewnił Ernst Woller, Wiedeń sfinansuje nowy projekt upamiętnienia Jana III Sobieskiego w Wiedniu, który odpowiadałby współczesnym standardom. Prezydenci obydwu miast porozumieli się już w tej sprawie. W planie jest zorganizowanie mięzynarodowego konkursu i zaproszenie do udziału w nim także polskich artystów. Miasto Kraków ma wydelegować jedną osobę do komisji konkursowej.

 

Woller zapewnił także, że w wyznaczonym już miejscu powstanie tablica upamiętniająca Wiktorię Wiedeńską o następującej treści: „Bitwa na Kahlenbergu, 12 września 1683 roku, była kulminacją i punktem zwrotnym ścierania się dwóch imperiów, ekspandujących na zachód Osmanów i zmuszonych do defensywy Habsburgów. Dzięki europejskiemu przymierzu zawartemu w obronie Krakowa i Wiednia, w którym wiodąca rola przypadła królowi Polski Janowi III Sobieskiemu, udała się odsiecz miasta. Ponad 50.000 ludzi z wielu różnych krajów straciło życie w tych walkach o Wiedeń. Niech to wydarzenie pozostanie w pamięci aby ciągle nawoływać do pokojowej koegzystencji w Europie!”

 

Inicjatorzy budowy pomnika Wiekotii Wiedeńskiej są oburzeni. Jeden z komentatorów podkreśla, że w sprawie polskiego projektu miały miejsce działania zakulisowe. - W Austrii do głosu dochodzą pewne kwestie polityczne. Władze miasta Wiednia, w których mamy do czynienia z radykalizującą się lewicą, były przeciwne powstaniu pomnika, z kolei rząd austriacki projekt upamiętnienia zwycięstwa wojsk chrześcijańskich nad nawałnicą islamską popiera. Druga kwestia, to celowe umniejszanie roli króla Sobieskiego. W tym celu twierdzi się, że kampanię przeciw Imperium Osmańskiemu wygrał Leopold I Habsurg, a nie Jan III Sobieski – podkreśla nasz rozmówca.

 

Jak dodaje, nie można nie zauważyć też całej propagandy, która ma na celu zmianę historii Europy.

- W zeszłym roku np. dowiedzieliśmy się, że Sobieski jest faszystą. To jest wina systemu edukacji w Austrii, gdzie o tych sprawach pisze się negatywnie. Nie dziwmy się później, że austriacka młodzież dopuszcza się napadu z użyciem farby na stojący już cokół pomnika - dodaje.

 

NP

Źródło: polonika.at, cracowonline.com.pl, rp.pl, polskieradio.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DATA: 2018-08-28 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli wejdzie dyktatura globalistow to wtedy przekonamy się czym jest bezbozna lewica
ponad 1 rok temu / artamator
 
Szkoda, że Sobieski nie wykorzystał swojego zwycięstwa. Kolejna stracona szansa a za 100 lat Austria nas rozbierała wespół ze Szwabami i Kacapami.
ponad 1 rok temu / Kinga
 
Pomniki, kościoły projektują dzisiaj dywersanci? Patrzeć na to ciężko, a co dopiero chodzić tam co niedzielę. Jeśli projekt tego pomnika odzwierciedla duszę "artysty", to nieźle ma tą "duszę" porąbaną.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Dobrze, że nie postawili tego paskudztwa.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Nie wydaje ci się że to nie twoja sprawa, hipokrytko?
ponad 1 rok temu / do ale kwik
 
Nie wydaje Wam się że to wewnętrzna sprawa Austrii?
ponad 1 rok temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.