DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Krok po kroku Rosjanie przejmują Tarnowskie Azoty. Czy zasiądą w radzie nadzorczej?

Krok po kroku Rosjanie przejmują Tarnowskie Azoty. Czy zasiądą w radzie nadzorczej?
KGGucwa fot. wikimedia.commons

W czwartek wiceminister skarbu Paweł Tamborski poinformował posłów, że Skarb Państwa traktuje działania Rosjan wobec Tarnowskich Azotów, jako wrogie. Po czym okazało się, że rosyjski Acron skupuje coraz więcej akcji tej spółki.

 

Acron należy do rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Kantora, który usiłuje przejąć spółkę Tarnowskie Azoty. Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, według której na rzecz biznesmena lobbował były prezydenta Aleksander Kwaśniewski.  Jak poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski, Skarb Państwa posiada już tylko 33 proc. udziałów w spółce Tarnowskie Azoty, Rosjanie dysponują pakietem 15,34 proc. udziałów. To dane z końca kwietnia.

 

Pozostałe duże pakiety akcji należą do inwestorów finansowych: otwartych funduszy emerytalnych ING (9,96 proc.) oraz AVIVA (7,86 proc.), 8,76 proc. akcji posiada fundusz inwestycyjny PZU, a 5,75 proc. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Wśród pozostałych akcjonariuszy żaden nie ma powyżej 5 proc. akcji, a tych jest na rynku – i mogą być przez któregokolwiek z udziałowców skupione – jeszcze 19,33 proc. Wiceminister Tamborski bronił się w Sejmie, że Skarb Państwa jest uprzywilejowanym udziałowcem i mimo, że sprzedał 12 proc. akcji, ma do nich prawo pierwokupu.

 

Jak poinformowali jednak posłowie opozycji, Rosjanie już złożyli oficjalny protest od decyzji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy w sprawie uprzywilejowania Skarbu Państwa. Być może jednak wcale nie będą musieli czekać na odpowiedź. Jeśli Acron wykupi w sumie 20 proc. akcji będzie mógł wprowadzić swojego przedstawiciela do rady nadzorczej.

 

– Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ wejście takiego przedstawiciela do rady nadzorczej powoduje, że firma Acron uzyska wgląd do wszystkich strategicznych informacji związanych np. z procesem technologicznym, badaniem i rozwojem produktu spółki oraz wszystkimi danymi dotyczącymi umów kontrahenckich – zwracała uwagę Magdalena Gąsior-Marek (PO).

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged


DATA: 2013-05-10 17:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Stocznie, huty, kopalnie. Część obecnej władzy jest na zagranicznych smyczach i nie zależy im na naszym kraju. Już niewiele zostało z naszej Ojczyzny. Będziemy chylić karki jak w czasach rozbiorów. BOŻE, CHROŃ POLSKĘ.
ponad 7 lat temu / marekb54
 
Państwo w stanie likwidacji, więc akurat nadaje się do robienia zakupów...
ponad 7 lat temu / Realista
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.