DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Krok od schizmy. Kardynał Marx: "nie jesteśmy filią Rzymu"

Krok od schizmy. Kardynał Marx: "nie jesteśmy filią Rzymu"

Nie jesteśmy filią Rzymu. Każdy episkopat odpowiedzialny jest za duszpasterstwo we własnym kręgu kulturowym. Nie możemy czekać, aż Synod powie, jak mamy ukształtować nasze duszpasterstwo rodzinne - powiedział dziś przewodniczący episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx. 

 

W niemieckim mieście Hildesheim dobiegła końca sesja plenarna tamtejszego episkopatu. Centralnym tematem sesji było zbliżające się jesienne zgromadzenie zwyczajnego Synodu Biskupów o rodzinie. Episkopat Niemiec wybrał trzech delegatów, którzy w Rzymie przedstawią sytuację swojego kraju. Są nimi: przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx, przewodniczący komisji ds. małżeństwa i rodziny bp Heiner Koch i przewodniczący komisji ds. duszpasterstwa bp Franz-Josef Bode. Delegaci zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach opracują wspólne stanowisko niemieckiego episkopatu dotyczące problemów duszpasterstwa rodzin i prześlą je do Watykanu. Na razie zdania są podzielone.

 

Bp Koch zaapelował, by Synodu o rodzinie nie redukować do pytania o Komunię dla rozwiedzionych, lecz by rozpocząć głęboką debatę teologiczną. Natomiast bp Bode i kard. Marx podkreślali naglącą potrzebę wyjścia naprzeciw takim osobom. Słowa kard. Marxa wywołały w mediach lekką konsternację, kiedy stwierdził: „Nie jesteśmy filią Rzymu. Każdy episkopat odpowiedzialny jest za duszpasterstwo we własnym kręgu kulturowym. Nie możemy czekać, aż Synod powie, jak mamy ukształtować nasze duszpasterstwo rodzinne”. Kard. Marx zaznaczył, że temat rodzin ściśle łączy się z sakramentem pojednania, ale pytany przez dziennikarzy nie doprecyzował, czy i jak episkopat chce wśród wiernych ożywić praktykę spowiedzi.

 

Podsumowując wiosenną sesję plenarną przewodniczący niemieckiego episkopatu dodał, że za rok wszystkie diecezje w Niemczech przedstawią obszerne sprawozdania finansowe.
KAI, kra
DATA: 2015-02-27 06:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie tylko o Komunii. Głęboka wszechstronna debata - tylko tak! Powiedzmy to sobie jasno: Kościół stoi u wrót Nowej Reformacji i musi się zmierzyć nie tylko ze sprawą Komunii dla rozwiedzionych. Kościół niemiecki - jak w XVI wieku... "Ożywić praktykę spowiedzi" ??? Tu się nie da nic ożywić. Spowiedź uszna jest anachronizmem. Czym wcześniej dopuści się spowiedź ogólną - tym lepiej dla Kościoła i liczebności jego wiernych. W Kościele kończy się epoka i musi zacząć się nowe. Innego wyjścia nie ma
ponad 4 lata temu / max
 
"Nie jesteśmy filią Rzymu". Hah, schizma murowana, już jest nieformalnie, formalnie kwestia czasu chyba że Rzym upadnie aż tak żeby zadowolić "marxistów". I kto tu jest schizmatykiem, abp. Lefebvre? Ten marx nie jest dla mnie wcale kardynałem, gdzie synowska miłość do wiecznego Rzymu, gdzie więź, czy on chce kościołów narodowych? Powtórka z anglikanizmu? Chryste co za świat, że już nawet Kościół jest pod pantoflem masonerii, jedyne światło które trwało przez wieki na przekór światu gaśnie. Dają nadzieję coraz liczniejsze głosy rozsądku ale wiadome było że policzone są dni klejenia katolicyzmu z modernizmem. Musiało się rozlecieć, musi w końcu się okazać kto jest kim. Nie da się wymieszać wody i ognia i oczekiwać że będą w pokoju egzystować. Albo oni, albo my. Albo prawda, albo syf.
ponad 4 lata temu / Adam
 
"Nie jesteśmy filią Rzymu" - u nas pewne znane środowiska podobnie mówią: "Nie jesteśmy wasalami Watykanu" itp. Przypadek? Nie sądzę.
ponad 4 lata temu / Bartosik
 
Też mieszkam w Niemczech. Ludzi nie ma zbyt wiele na Mszy, ale prawie wszyscy ida do Komunii, przy czym nigdy nie wiedziałam tu (niemieckiej) spowiedzi. Oni bazuja przede wszystkim na uczuciach.
ponad 4 lata temu / Polka
 
Mieszkam w Niemczech. Kardynal Marx nie interesuje sie w naszym odbiorze jako wierni duszpasterstwem wiernych i wychowaniem religijnym dzieci i mlodziezy w tym kraju. Tutaj lekcewazaco podchodzi sie do sakramentu spowiedzi. Dzieci przystepuja do tego sakramentu dopiero rok po pierwszej komunii swietej. Dostaja w tym celu pisemne powiadomienie z parafii do ktorej naleza. Ja zapomnialam o tym terminie, i moj syn nie poszedl do pierwszej spowiedzi. Wikariuszem powiedzial mi, ze nie ma problemu, bo syn moze przystapic w nastepnym roku z nastepna grupa i ze za rok dostane powiadomienie. Niestety takie powiadomienie nigdy nie przyszlo i w rezultacie moj syn majac 13 lat nigdy jeszcze nie byl u spowiedzi. Takze przygotowanie do pierwszej komunii sw. jest bardzo zle, robia to osoby swieckie,ktore spiewaja z nimi i robia swiece, natomiast nie objasniaja teologicznego znaczenia. Dzieci przychodza na msze w dzien pierwszej komunii sw, a potem juz ich nigdy nie ma w kosciele.
ponad 4 lata temu / Thomas Morus
 
O Niemcach nie lubię czytać, nawet gdy mówią o religii.A co mówią,trudno mi zgadnąć! Kiedyś był Luter i jego myśli reformacyjne pozostały!
ponad 4 lata temu / Fryderyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.