DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Krok ku większej ochronie życia. Sejm poparł projekt „Zatrzymaj Aborcję” w pierwszym czytaniu

Krok ku większej ochronie życia. Sejm poparł projekt „Zatrzymaj Aborcję” w pierwszym czytaniu

Późnym wieczorem Sejm skierował do dalszego procedowania w komisjach projekt likwidacji tak zwanej aborcyjnej przesłanki eugenicznej. Posłowie odrzucili natomiast już w pierwszym czytaniu barbarzyński projekt proaborcyjny „Ratujmy Kobiety”, firmowany przez Barbarę Nowacką.

 

Zanim posłowie oddali głosy nad projektem Nowackiej, poseł Robert Winnicki raz jeszcze zapytał wnioskodawców o powody, dla których kłamali w kwestii liczby podpisów zebranych pod inicjatywą. W obronę proaborcyjną kampanię wzięły natomiast m.in. Monika Wielichowska (PO) i Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna).

 

Bernadetta Krynicka z Prawa i Sprawiedliwości powołując się na przykład własnej niepełnosprawnej córki, mówiła o wartości, jakie wnoszą w życie swych bliskich dzieci upośledzone i chore: – Czy jest pani w stanie powiedzieć mojej córce, że nie miała prawa się urodzić? – zwróciła się w stronę Barbary Nowackiej.

 

Odpowiadając posłom, liderka proaborcyjnej inicjatywy ubolewała nad niewielką liczbą uczestników popołudniowej debaty. Posądzała też krytyków swego projektu o jego nieznajomość. Zaserwowała parlamentarzystom absurdalne „dane”, mówiące m.in. o tym, że pełniejszą ochronę życia popiera rzekomo zaledwie 8 procent Polaków, natomiast jeszcze szersze prawo do zabijania – około 40 procent. Atakowała prorodzinny model edukacji i klauzulę sumienia. Zarzucała posłom, że postępują pod dyktando duchowieństwa, o którym wypowiadała się z nieskrywaną pogardą. Nowacka sprowokowała salę do sporego wzburzenia odmawiając człowieczeństwa dzieciom w najwcześniejszej fazie rozwoju.

 

Posłowie odrzucili projekt aborcjonistów dzięki 202 głosom. Inicjatywę Nowackiej poparło 194 parlamentarzystów, zaś wstrzymało się od głosu siedmioro.

 

Laurki dla prezesa Kaczyńskiego

 

W następnej kolejności posłowie zajęli się projektem „Zatrzymaj Aborcję”. Przed głosowaniem poseł Robert Winnicki pytał wnioskodawczynię Kaję Godek m.in. o podawane przez lewicę dane dotyczące podziemia aborcyjnego.

 

Joanna Schmidt z Nowoczesnej powtórzyła znane i zgrane lewicowe slogany, wypowiedziane już wcześniej w trakcie debaty. Anna Maria Siarkowska z PiS gratulowała wnioskodawczyni postawy w obronie życia. Spytała też o procedury stosowane wobec dzieci skazanych na śmierć z powodu podejrzenia o niepełnosprawność.

 

Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów (niegdyś w ZChN) uznał projekt pro-life za przejaw „brutalnej klerykalizacji” życia publicznego w Polsce.

 

Kaja Godek zaapelowała o przyznanie prawa do życia wszystkim dzieciom. Cytowała dane wskazujące na zawyżenie przez lewicę wielkości zjawiska tzw. podziemia aborcyjnego. Zakwestionowała rzekomo masową skalę "turystyki aborcyjnej". Nazwała barbarzyństwem w majestacie prawa śmierć dzieci, które były zdrowe, a pomimo to zginęły na podstawie tylko podejrzenia choroby czy upośledzenia.

 

Rozmawiamy dzisiaj o żywych ludziach i miejcie tego świadomość. Co osiem godzin zabija się dziś w Polsce małego, niewinnego człowieka – mówiła. Na zakończenie swego wystąpienia wręczyła prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu laurki wykonane przez niepełnosprawne dzieci z myślą o parlamentarzystach.

 

Chwilę potem Sejm odrzucił wniosek o wyrzucenie projektu „Zatrzymaj Aborcję” do kosza (277 posłów przeciwko, 133 za, siedmioro wstrzymujących się). Tym samym projekt trafi do procedowania w komisji polityki społecznej i rodziny, a swą opinię na jego temat wyda również komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

 

Poczekajmy z entuzjazmem

 

Warto pamiętać, że w jesienią 2016 roku obecna sejmowa większość w pierwszym czytaniu niemal z zachwytem przyjęła i przegłosowała projekt nowelizacji zapewniającej pełną ochronę życia od poczęcia. Kilka dni później jednak, rzekomo pod wpływem tak zwanego czarnego protestu, posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucili projekt „Stop Aborcji” tłumacząc, że w dalszej perspektywie spowodowałby on "efekt wahadła" i drastyczną zmianę przepisów w stronę swobody zabijania.

 

Środowa debata przebiegała przy zaledwie symbolicznym udziale posłów. Sala sejmowa zapełniła się dopiero w trakcie głosowań. Zaplanowano je na godzinę 22:00, co stworzyło niezbyt korzystne wrażenie decydowania o tak istotnej sprawie pod osłoną nocy.

 

Rośnie poparcie dla ochrony życia

 

„Warto porównać skalę społecznej mobilizacji i poparcia dla trzech ostatnich inicjatyw obrony życia dzieci przed aborcyjnym zabijaniem” – napisał na swym facebookowym profilu mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu Ordo Iuris. Przytoczył on dane wskazujące na tendencję wzrostową odnoszącą się do postaw pro-life wśród naszych rodaków:

 

„Projekt Stop Aborcji 2015 – 421 958 podpisów

Projekt Stop Aborcji 2016 – 490 476 podpisów

Projekt Zatrzymaj Aborcję 2017 – 936 864 podpisów

 

Dla porównania inicjatywy aborcyjne:

Projekt 2016 – 206 621 podpisów

Projekt 2017 – 200 160 podpisów”.

 

Dane o liczbie podpisów zostały zweryfikowane przez mecenasa Kwaśniewskiego w oparciu o szczegółowe zestawienia dostępne w Kancelarii Sejmu, m.in. dotyczące liczby złożonych kart do głosowania i średniej liczby podpisów składanych na karcie. „Podana liczba podpisów jest zatem nawet dokładniejsza, niż podawana przez same komitety” – napisał prezes Ordo Iuris.

 

 

Źródła: tvp.parlament, Facebook

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-01-11 15:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wierzę, że długofalowa zmiana na korzyść ochrony życia jest możliwa w systemie demokratycznym. Nawet jeśli Kaczyński przepuści w końcu likwidację przesłanki eugenicznej to za 2 lata mamy kolejne wybory i możliwe, że kolejną zmianę rządu. Zwiększona ochrona życia potrwa jak dobrze pójdzie kilka lat, ale prędzej czy później i tak będzie miało miejsce "przesunięcie wahadła". Uważam, że przegrana projektu Nowackiej stosunkiem głosów 194-202 naprawdę nie jest dla lewaków wielką klęską, to tylko 8 głosów różnicy i nie wróży to niczego dobrego na przyszłość.
5 miesięcy temu / kribac
 
Przecież wiadomo, że tego nie poprą. PiS to tacy sami zwolennicy aborcji jak PO.
5 miesięcy temu / 0
 
"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili? (Mt 25,40)
5 miesięcy temu / logik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.