DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Krok do reformy sądownictwa. Po głosowaniu senatorów brak tylko podpisu prezydenta

Krok do reformy sądownictwa. Po głosowaniu senatorów brak tylko podpisu prezydenta
Fot. darktaco/sxc.hu
#SEJM    #PRAWO    #SĄDY    #SENAT    #NOWELIZACJA    #REFORMA SĄDOWNICTWA    #SĘDZIOWIE    #KRS

Nowelizacje dwóch ustaw o sądownictwie czekają już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy. W nocy z piątku na sobotę obie nowele uchwalili senatorowie.


 

Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych zostały przyjęte bez poprawek. Poparło je 57 senatorów, 29 sprzeciwiło się reformie. Nie było głosów wstrzymujących się.


Reprezentanci Platformy Obywatelskiej bezskutecznie wnioskowali o odrzucenie nowelizacji.


– Robimy dobre zmiany dla Polaków, dla tych którzy czekają na dobrze funkcjonujący system sprawiedliwości – skomentował rezultaty głosowania marszałek Stanisław Karczewski (PiS). Jego zdaniem, prezydent powinien odnieść się przychylnie do reformy.


Przeciwstawne oczekiwania wobec głowy państwa wyraził Bogdan Klich z PO. – Zachowa się jak dobry prawnik, a dobry prawnik powinien opowiadać się po stronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów – argumentował.


Posłowie przegłosowali obydwie nowelizacje w minioną środę. Zmiany zakładają między innymi, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierał Sejm, a nie, jak dotychczas, środowisko branżowe. Po wejściu w życie zmienionych ustaw wygaszone zostaną kadencje osób zasiadających obecnie w tym gremium, poza wskazanymi ewentualnie przez ministra sprawiedliwości.


Zmienią się także zasady nominacji i dymisji prezesów sądów. Sprawy będą przydzielane do rozstrzygania drogą losową, a nie uznaniową.

 


Źródło: tvp.info

RoM
 

 


DATA: 2017-07-15 18:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bogdan Klich odwołuje się do Prezydenta by: "zachował się jak dobry prawnik, a dobry prawnik powinien opowiadać się po stronie niezależności sądów i niezawisłości sędziów ? argumentował". Czy jako "dobry" lekarz psychiatra służył interesom Polski, był wspaniałym Ministrem Obrony Narodowej pod rządami Tuska?????
ponad 2 lata temu / Fiona
 
reformy NIE, całkowita zmiana Sądownictwa TAK; reformy nic nie dadzą - zmieni się tak, że się nic nie zmieni; teraz będą nasze zamiast ichnich, ale po kolejnych wyborach będą ichnie, a nasze pójdą na emeryturę; i tak w kółko; sędziów rejonowych i okręgowych wybierać w powiatach; do sądów apelacyjnych w województwach; do sądów naczelnych, z Sądem Najwyższym na czele, wybierać w kraju; Sąd Konstytucyjny do likwidacji; sędziowie do spraw losowani - tu TAK; rozprawa ma być rozstrzygnięta na pierwszej rozprawie, a jak już musi być kolejna to po maksymalnie miesiącu; wyrok winny-niewinny wydaje ława przysięgłych, a sędzia "przydziela" "nagrodę" z widełek zapisanych w kodeksach; skończyć z bzdurami typu "mowa nienawiści", różnymi fobiami itp.; te różne lewackie stowarzyszenia pogonić karami za fałszywe składanie zeznań; do likwidacji też Sądy Rodzinne - tam dopiero jest patologia - odbieranie dzieci rodzicom na podstawie zeznań "pomocy społecznych"; Sądy Cywilne wystarczą;
ponad 2 lata temu / JARO
 
@wwm kpisz czy o drogę pytasz? Po co Ci trójpodział władz? Najesz się nim? Jakiś bezsensowny, demokratyczny fetysz. Podzielimy sobie władzę na trzy i będziemy wesoło pląsać.
ponad 2 lata temu / empiryk
 
W kampanii wyborczej PiS obiecał, że jego rządy będą lepsze dla Polaków - w ten sposób może uzasadniać wszystko co robi. Przecież uprzedzali, że będą zmieniać Polskę, więc zmieniają: zabraniają demonstrować, wyrzucają z pracy i zastępują swoimi krewnymi, zlikwidowali zasadę trójpodziału władz, z prezydenta zrobili marionetkę, itd.
ponad 2 lata temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.