DZIŚ JEST:   25   STYCZNIA   2020 r.

Nawrócenie św. Pawła Apostoła
Bł. Henryka Suzo
 
 
 
 

Krewny nazisty do Muzeum Powstania Warszawskiego: nie nazywajcie go zbrodniarzem!

Krewny nazisty do Muzeum Powstania Warszawskiego: nie nazywajcie go zbrodniarzem!

Do Muzeum Powstania Warszawskiego trafił list w sprawie komendanta wojskowego Warszawy z 1944 roku, Rainera Stahela. Jego autorowi nie podoba się określanie niemieckiego żołnierza mianem „zbrodniarza wojennego”.

 

Autorem listu jest krewny Stahela, Christoph Broszies. Napisał go w związku z wystawą o powstaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowaną zresztą wspólnie przez Polaków i Niemców. Obok polskiego muzeum, list Brosziesa trafił też do niemieckiego Centrum Dokumentacyjnego Topografia Terroru.

 

Autor listu nie rozumie, dlaczego jego krewny, Stahel został przedstawiony wśród dowódców niemieckich odpowiedzialnych za zniszczenie miasta i masowe mordy warszawiaków, określony mianem „zbrodniarza wojennego”.

 

„Mimo intensywnych poszukiwań ze strony członków mojej rodziny nam, jego potomkom, nie udało się dotąd odnaleźć wyroku sądowego, którym Rainer Stahel zostałby skazany za zabrodnie wojenne. Proszę Państwa uprzejmie o przekazanie mi niezwłocznie ewentualnych informacji na temat Rainera Stahela lub – w razie gdyby taki wyrok mimo wszystko nie istniał – o zaprzestanie używania określenia zbrodniarz wojenny w kontekście jego nazwiska (…) w przeciwnym bowiem razie będę musiał skorzystać z pomocy prawnej. Chciałbym wyraźnie podkreślić, że nikt nie poddaje w wątpliwość moralnej odpowiedzialności Rainera Stahela” – czytamy w liście ujawnionym przez tygodnik „Do Rzeczy”.

 

Stahel był jednym z docenianych przez Hitlera żołnierzy. Komendantem wojskowym Warszawy został 27 lipca 1944 roku. Funkcję tę pełnił krótko, bo do końca sierpnia. Stahel jest oskarżany o wydanie w trakcie powstania rozkazów, których efektem było wymordowanie niewinnych ofiar. W bezpośrednim sąsiedztwie jego siedziby – Pałacu Saskiego – dochodziło też do zbrodni o których musiał wiedzieć. Sam Stahel miał też wiedzę na temat zbrodniczych działań Niemców w powstańczej Warszawie.

 

 

Źródło: „Do Rzeczy”

ged


DATA: 2014-11-03 11:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie wolno też źle mówić o żołnierzach, niemieckich ani sowieckich. W 1939 roku przyjechali do Polski na wczasy. i jedni siedzieli do 1944 a drudzy do 1993
ponad 5 lat temu / jarek
 
cenzura?!
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Jeśli zamordujesz to mordercą nie jesteś i się nim nie czujesz aż do czasu kiedy ci to udowodnią.To logika bandyty ...
ponad 5 lat temu / poiuy
 
Sama napaść na nasz kraj była zbrodnią.W drodze z Berlina do Warszawy żołdacy pod dowództwem niemieckich generałów mordowali, palili ,niszczyli a i grabili.To jak to nazwać?Jeżeli był prawym człowiekiem to mógł odmówić wykonywania zbrodniczych rozkazów. Nie zrobił tego ściskał łapę Hitlerowi. A może był tchórzliwy może się bał. Tak czy inaczej siedział w tym po uszy.Zasłużył sobie na to określenie .Panu krewnemu brak wstydu a pewnie i współczucia.Jego występ w roli obrońcy jest pożałowania godny .Niemiecka telewizja pokazuje prawdziwy obraz tamtych czasów i po imieniu nazywa wyczyny Wermachtu, i jego dowództwa.Skarżący się albo nie ogląda ich telewizji albo jest(nie chcę go obrażać chociaż mu się to należy).Brak wyroku skazującego to nie powód, żeby kneblować innym usta.Jeżeli jest innego zdania niech udowodni że jego krewny w służbie Hitlera był aniołam.
ponad 5 lat temu / Abrak
 
ten kto dokonuje zbrodni jest już zbrodniarzem, bez względu na to czy sądy go osądzą czy nie. Niemcy są odpowiedzialni za wszelkie zbrodnie dokonane w czasie drugiej wojny swiatowej na ternie Polski z mocy prawa międzynarodowego. Są odpowiedzialni za zbrodnie w obozach zagłady Oświęcim, Treblinka, Majdanel i pozostałych miejscach każni narodu Polskiego, są odpowiedzialni za zbrodnie w Jedwabnym, są odpowiedzialni za wszystkie zbrodnie do których doszło po wywołaniu przez Niemcy wojny. Są odpowiedzialni za zniszczenia i grabież wszelkich majątków na terenie napadniętych narodów. Niemcy są narodem który dokonał wielkich morderstw i zmiszczeń i za to powinni odpowiadać moralnie, sądowo, materialnie z pokolenia na pokolenie aż do wyrównania wszelkich poniesionych przez Naród Polski strat.
ponad 5 lat temu / Sylwester
 
A kim był? Miłującym pokój niemieckim pacyfistą, z Kręgu Krzyżowej - dla niepoznaki przebranym w mundur? Niedługo dowiemy się, że ci wstrętni polscy powstańcy celowo zaatakowali w Warszawie armię niemiecką - aby przeszkodzić jej w zbożnym dziele obrony Europy przed komuchami! Oj, coś mi się wydaje że nawet w tej UE słowa "Roty" są dalej aktualne!
ponad 5 lat temu / Adler
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.