Jestem młodym biskupem, moja diecezja nie ma żadnych dochodów ani darczyńców, społeczność lokalna znajduje się w katastrofalnej sytuacji, ludzie dookoła są głodni – to wszystko dla mnie jest trudne do uniesienia – oto fragment listu, który otrzymałam pod koniec września od biskupa Eduarda Hiiboro Kussala z diecezji Tambura Yambio w południowym Sudanie. Dwa miesiące wcześniej pojechałam tam z organizacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie, aby przygotować późniejszy przyjazd z ekipą filmową. Nic wówczas nie wskazywało, że za parę tygodni sytuacja stanie się tak dramatyczna.
Teraz w Torit i Yambio witały nas rozśpiewane grupy kobiet, mężczyzn i dzieci. Procesyjnie przynieśli nam w darze – jak nakazuje ich tradycja – co mieli najsmaczniejszego. Jednak w wielu miejscach niczego nam nie ofiarowano, gdyż ludność malutkich wiosek po prostu niczego nie miała. Z wielkim zakłopotaniem słuchaliśmy wyjaśnień, a przecież to my przyjechaliśmy, aby im ofiarować naszą pomoc, niczego w zamian nie oczekując. Oni jednak czuli się upokorzeni faktem, że nie mają niczego, czym mogliby nas ugościć. Nigdy nie zapomnę twarzy małej dziewczynki tańczącej i śpiewającej w grupie witających nas dzieci. Był zmrok i dopiero w błysku lampy mojego aparatu dostrzegłam, że jej buzia jest cała we łzach. Dlaczego płakała? Może była chora? Może w czasie wojny straciła rodziców? Może śpiewana piosenka przypomniała jej jakieś dramatyczne przeżycia? Na zawsze pozostanie to jej tajemnicą.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
O tym, w którym kraju na świecie komunizm był najbliższy zbrodniczemu ideałowi, mówi prof. Marek Kornat w programie Rozmowa PCh24.
Pierwsze decyzje prezydenta USA Joe Bidena wzbudzają wiele kontrowersji. Niby wiadomo było, że ta prezydentura będzie sprzyjała interesom środowisk LGBT, ale podejmowane kroki mocno uderzają w logikę. W podpisanych dyrektywach znalazł się zapis, który przekreśla sens rywalizacji sportowej w szkołach.
Kolejne państwa Europy podejmują decyzję o zwiększeniu obostrzeń wprowadzanych w związku koronawirusem. Sytuacji jak dotąd nie pomogły szczepienia. Władze uznają, że jest potrzeba wprowadzania dodatkowych ograniczeń. Jak będzie w Polsce?
Według szacunków Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, po 18 stycznia 2021 roku swoją działalność wznowiło nawet 20 tys. przedsiębiorców z branży gastronomicznej. To w dużej mierze osoby, które zostały pominięte w rządowych „tarczach pomocowych”.
W kilkudziesięciu miastach Rosji tysiące demonstrantów stanęło w obronie aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Żądali jego natychmiastowego uwolnienia. Pośród wznoszonych haseł nie brakowało tych mówiących o konieczności odsunięcia od władzy Władimira Putina.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI