DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Krakowskiej świątyni grozi desakralizacja. Wierni bronią kościoła i proszą o poparcie

Krakowskiej świątyni grozi desakralizacja. Wierni bronią kościoła i proszą o poparcie

Kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie przeszedł na własność miasta i może zostać zdesakralizowany. Zabiega o to lewicowy kolektyw. Liczni wierni uczęszczający na Msze trydenckie chcą ocalić świątynię.

 

 

„W wyniku przeniesienia Szpitala Uniwersyteckiego i przejęcia kompleksu nieruchomości na Wesołej przez miasto, los pokarmelickiego kościoła stał się niepewny. Z kościołem jest w sposób trwały związana duża grupa wiernych Tradycji Łacińskiej licząca ok. 1 000 osób. Mimo to, w najnowszym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dokonano szokującej i bezpodstawnej zmiany, eliminując zapis o przeznaczeniu budynku kościoła na cele kultu religijnego!” – alarmują katolicy. Na różne sposoby zabiegają o to, by ich świątynia pozostała miejscem sprawowania kultu Bożego.

 

Inne pomysły na zagospodarowanie budynku mają lewicowi aktywiści skupieni w Kolektywie Wesoła. Wzorem sowieckich towarzyszy i zachodnich neomarksistów najchętniej znaleźliby dla kościoła inne zastosowanie. Mogliby znaleźć poparcie we władzach miasta, którym od lat rządzi wywodzący się z PZPR prezydent Jacek Majchrowski. Wspomniana zmiana w projekcie nowego planu zagospodarowania świadczy o tym, że zagrożenie jest realne.

 

„Mamy obecnie do czynienia z nietypową w skali naszego kraju sytuacją, gdy świątynia katolicka należy do miasta, nie zaś do diecezji, bądź zgromadzenia zakonnego. Nie oznacza to jednak, że kult Boży sprawowany w świątyni pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na Wesołej, nie podlega kompetencji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. Abp Marek Jędraszewski, korzystając ze swej jurysdykcji, wyznaczył kościół na siedzibę Duszpasterstwa Wiernych Liturgii Łacińskiej, które użytkuje świątynię od kwietnia 2020 r. Tym sposobem, mimo planowanej wyprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego z budynku dawnego klasztoru karmelitów i okolicznych klinik, kościół nie straci wiernych, którzy uczestniczą w jego murach w aktach kultu Bożego. Mimo, że posługa kapelanów dla pacjentów Szpitala nie będzie już na Wesołej potrzebna, z kościołem jest w sposób trwały związana duża grupa wiernych Tradycji Łacińskiej (ok. tysiąc osób), która gwarantuje jego utrzymanie w przyszłości. Dodatkowo nie możemy zapominać o okolicznych mieszkańcach Wesołej, którzy również od lat uczęszczają do tego kościoła” – czytamy na stronie akcji obrony świątyni.

 

Organizatorzy zachęcają do zgłaszania uwag względem projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Wesoła – rejon ulicy Kopernika”. Można zrobić to tylko do 25 stycznia 2021 r. Na stronie akcji znajduje się wzór formularza służącego kierowaniu opinii do władz.

 

Wiernym zależy również na nagłośnieniu akcji, podjęciu przez katolików rozmów z radnymi i osobami mogącymi mieć wpływ na ostateczną decyzję.

 

 

Źródło: npnmp.org

RoM

 

Więcej o sprawie kościoła na Wesołej

 

 

 


DATA: 2021-01-06 21:38
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
32
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co za problem, nie wierni go wykupią i sami go utrzymują!
13 dni temu / Tester
 
Czy to początek tego co już mamy w niektórych krajach Europy zach?!
13 dni temu / MówiJakJest
 
@K - kuria jest zainteresowana. Taki był plan - wymiana za inne grunty lub odkupienie. Plan się nagle zmienił. W tym jest problem.
14 dni temu / tamiko
 
Jest bardzo prosty sposób na "ocalenie" tego kościoła. Ponieważ został on miastu sprzedany przez KK wystarczy go odkupić. Ciekawe dlaczego Kuria Krakowska nie jest tym zainteresowana skoro jest to miejsce tak ważne dla wiernych. Jeżeli wierni chcą ocalić kościół niech zrobią zrzutkę, albo udadza się do kurii o wykupienie z owrotem od miasta. Miasto już raz za ten budynek zapłaciło.
14 dni temu / K
 
A może zamiast ostentacyjnego oburzenia warto zapoznać się ze sprawą. 1 Kraków kupił cały zespół dawnego klasztoru dwa lata temu od Uniwersytetu i miasti było jedynym zainteresowanym kupnem. 2 Miasto złożyło propozycję odkupienia przez archidiec. samego budynku kościoła lub wymiany na inną nieruchomość w mieście. Kuria była zainteresowana jedynie wariantem odkupienia budynku z 98% bonifikatą czyli za 2% wartości rynkowej na co z kolei nie zgodziło się miasto i chyba trudno się dziwić. Strona kościelna odrzuciła także propozycję dzierżawienia budynku. Sądzę, że sprawa nie jest zamknięta i kościół cały czas można odkupić, Cena to 24 mln zł. Za cały zespół klasztorny miasto zapłaciło ok 280 mln, więc chyba cena samego kościoła nie jest wygórowana.
14 dni temu / Jan
 
@olek- spójrz w lustro, może to co zobaczysz da Ci do myślenia..póki czas
14 dni temu / Lex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.