DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Krakowskie obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian

Krakowskie obchody 100. rocznicy ludobójstwa Ormian
fot. Jan Lorek

W roku 1915 doszło do ludobójstwa Ormian, po dziś dzień negowanego przez tureckie władze. Za jedną z najważniejszych dat dotyczących tej tragedii przyjmuje się 24 kwietnia 1915 r., kiedy w Stambule aresztowano kilkuset intelektualistów i liderów ormiańskich, z których większość została zamordowana.

 

Mija sto lat od ludobójstwa Ormian. Ze względu na pamięć o ofiarach już od miesiąca w Polsce trwają uroczystości poświęcone temu wydarzeniu, w sobotę odbyły się one także w Krakowie.

 

25 kwietnia ulicami przeszedł marsz upamiętniający ofiary. Jego początek miał miejsce przy ulicy Jagiellońskiej, z której ulicą Świętej Anny a następnie przez Rynek Główny i Plac Mariacki, Mikołajską uczestnicy udali się do kościoła pw. sw. Mikołaja. Tam pod Chaczkarem poświęconym pamięci ofiar ludobójstwa głos zabrali kolejno: ambasador Armenii Edgar Ghazaryan, duszpasterz Ormian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz ks. Rafał Krawczyk – proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej. Na zakończenie tej części wystąpił poeta Bogdan Kasprowicz, który odczytał swój wiersz pt. „Chaczkar” ze zbioru o tym samym tytule, wydanego specjalnie na tę okazję.

 

Następnie obaj odprawili Mszę św. w obrządku ormiańkokatolickim. Kazanie wygłosił ks. Isakowicz-Zaleski, który wystąpienie zaczął od przypomnienia, że na terenie Polski Ormianie mieszkają już od siedmiuset lat i choć nie byli ofiarami Turków, pamięć o ludobójstwie żyje także tutaj. Duchowny wspomniał także o problemach jakie towarzyszyły budowie chaczkaru. Przedstawiciele Turcji sprzeciwiali się umieszczeniu na nim informacji o miejscu ludobójstwa.

 

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przypomniał także modlitwę Jana Pawła II za Ofiary Ludobójstwa Ormian:

 

Sędzio żywych i umarłych, zmiłuj się nad nami!

Panie, wysłuchaj skargi, która płynie z tego miejsca;

wysłuchaj błagania umarłych z otchłani Metz Yeghern,

krzyku niewinnej krwi, wołającej ku Tobie jak krew Abla,

jak Rachel, co opłakuje swych synów, bo już ich nie ma (...).

 

Królestwo Armenii jako pierwsze na świecie już na początku wieku IV przyjęło oficjalnie chrześcijaństwo. Dziesięć stuleci później w roli prześladowców pojawili się Turcy, którzy z czasem zajęli całą Zachodnią Armenię i wtedy zaczęły się masowe migracje. Pod koniec XIX wieku wymordowanych zostało około 200 tys. Ormian. Innych zmuszano do przyjęcia islamu lub wypędzano. Na początku XX w. chciano dokonać całkowitej eksterminacji ludności ormiańskiej. Zginęło około półtora miliona ludzi, a zbrodnia kontynuowana była jeszcze po zakończeniu pierwszej wojny światowej.

 

24 kwietnia jest obchodzony jako Dzień Pamięci o Ludobójstwie. W Krakowie w marszu i mszy poświęconej setnej rocznicy ludobójstwa Ormian, według informacji policji, udział wzięło ponad 200 osób.

 

 

 

Jan Lorek

 

 


DATA: 2015-05-07 08:44
AUTOR: JAN LOREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Turcy protestują przeciwko obwinianiu tylko ich o to bestialskie ludobójstwo - wygnanie na pustynię półtora miliona Ormian i pozostawienie ich na straszliwe konanie. Na przełomie XlX/XX wieku władzę w Turcji sprawowali Młodoturcy, ruch poltyczny utworzony przez ok. dwudziestu tysięcy żydowskich konwertytów na islam, ich programem była likwidacja Ormian stanowiących elitę kulturową i gospodarczą Turcji, przejęcie ich wpływów i majątków. Ludobójstwo Ormian było próbą generalną przed dokonaniem żydobolszewickiego przewrotu w Rosji 1917 !roku. Ludobójstwo Ormian ma o wiele szersze tło polityczne i kryminalne niż to zawężają żydomedia.
ponad 4 lata temu / Phoenix
 
R.I.P.
ponad 4 lata temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.