DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Krakowski projekt: "Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci"

Krakowski projekt: "Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci"

Od 2011 roku Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca, jako święto państwowe. Celem inicjatywy „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci” jest przybliżenie Polakom historii bohaterskich żołnierzy, którzy wraz z zakończeniem II wojny światowej zagrożeni terrorem nie złożyli broni, ale podjęli walkę przeciwko komunistycznemu reżimowi.

 

Projekt „Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci” realizują: Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana, stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej, Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Młodzież Wszechpolska, Samorząd Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, artysta Tadeusz ‘Tadek’ Polkowski. Projekt jest wspierany przez organizacje kombatanckie m.in.: Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Polski Związek Więźniów Komunizmu.

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczną się już 23 lutego w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie sesją naukową poświęconą patronowi muzeum gen. Fieldorfowi „Nilowi” w 60. rocznicę jego śmierci. W konferencji weźmie udział Leszek Zachuta (mąż Marii Fieldorf), przedstawiciele Muzeum Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

 

24 lutego w Muzeum Armii Krajowej będzie miała miejsce druga część uroczystości poświęconych gen. Fieldorfowi „Nilowi”.

 

25 lutego o godz. 19 w Rotundzie odbędzie się zorganizowany przez Fundację Sztafeta pod patronatem Muzeum Armii Krajowej oraz IPN-u koncert zatytułowany „Wspomnij Ziutka” poświęcony pamięci Józefa Szczepańskiego: poety i żołnierza, Powstańca Warszawskiego. Podczas koncertu wystąpi między innymi Paweł Kukiz, zespół DePress, Armia i Tadeusz „Tadek” Polkowski.

 

Kolejny punkt uroczystości to spotkanie poświęcone historii majora Józefa Kurasia „Ognia”, na które organizatorzy zapraszają 27 lutego do sali wystawowej Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. O losie dowódcy zgrupowania „Błyskawica” opowiedzą historycy a także wyjątkowi goście – kombatanci, którzy walczyli u boku majora „Ognia” oraz rodzina legendarnego żołnierza z Podhala.

 

Główne obchody święta będą miały miejsce we właściwy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, czyli 1 marca. Oficjalne uroczystości rozpocznie msza święta odprawiona o godz. 16 w Bazylice Mariackiej w intencji walczących o wolną Polskę. Po niej z Rynku Głównego ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudzkiego, Kompanią Honorową  WP i Orkiestrą Wojskową.

 

Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi. W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, Apel Pamięci oraz oddana zostanie salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny „Inki”, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

 

W oprawie uroczystości będą uczestniczyć m.in. poczty sztandarowe,  Kombatanci, Orkiestra Wojskowa,  delegacja 2 Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Władysława Andersa, delegacja Jednostki Wojskowej „NIL”, Kompania Honorowa 2 KZ.  im. gen. W. Andersa, Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego pod Dowództwem rtm. H.Bugajskiego, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków o. Jerzy Pająk.

 

Obchody 1 marca zakończy koncert Tadeusza „Tadka” Polkowskiego oraz Adama „PIHa” Piechockiego, który odbędzie się o godz. 20 w Muzeum Armii Krajowej.

 

1 marca na Rynku Głównym stanie też telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone zostaną także ścianki z płyt kartonowo-gipsowych, na których przez cały dzień będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta. Jest to propozycja skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, która w ten nietypowy i atrakcyjny sposób będzie mogła zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych.ged


DATA: 2013-02-11 10:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Deo gratias za Tych Wielkich Patriotów Obrońców Boga i Ojczyzny! R.I.P.
ponad 5 lat temu / John Galt
 
+
ponad 5 lat temu / Asia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.