14 lipca 2013

Bundesrat zażądał zezwolenia na dopuszczenie do obrotu bez recepty „pigułki 72h po”. Żądanie to poparły wchodzące w skład Rady Federalnej Niemiec kraje związkowe: Badenia-Wirtembergia, Nadrenia Północna-Westfalia oraz Hamburg. Decyzji tej stanowczo sprzeciwiają się organizacje ochrony życia, w tym Związek Katolickich Lekarzy (Bund Katholischer Ärzte).

 

5 lipca wchodzące w skład Bundesratu kraje związkowe wystąpiły z wnioskiem o wydawanie „pigułki 72h po” bez recepty, wyrażając tym samym poparcie dla roszczeń Rady Federalnej Niemiec – napisał kath.net. Dotychczasowy obowiązek wydawania przez apteki „tabletki po” jedynie na podstawie okazanej wcześniej recepty – zdaniem Bundesratu – „mógł powodować utrudnienia w weekend, kiedy kobieta ma ograniczony dostęp do lekarza (…) Ułatwienie dostępu do pigułki będzie mogło zatem skuteczniej zapobiegać „niechcianym ciążom”. Ponadto Bundesrat domaga się, aby pigułkę „po”, zawierającą lewonorgestrel kobiety poniżej 21 roku życia otrzymywały bez recepty i za darmo.

Wesprzyj nas już teraz!


„Bezproblemowe” wydawanie tabletki „po” napotkało się z krytyką ze strony lekarzy. Organizacje takie jak: Lekarze dla życia (Ärzte für das Leben), Związek Katolickich Lekarzy (Bund Katholischer Ärzte), Chrześcijanie w służbie zdrowia (Christen im Gesundheitswesen) opowiedziały się za zachowaniem obowiązku wydawania pigułki na receptę. – Łatwiejszy dostęp do „pigułki po” może przyczynić się zwiększenia presji wywieranej na kobiety, aby usuwały ciążę – mówił w rozmowie z „Evangelische Nachrichtenagentur idea” Hartmut Steeb,

Przewodniczący Spotkania Chrześcijańskich Grup Obrony Życia (Das Treffen Christlicher Lebensrecht-Gruppen – TCLG),

Steeb zauważał także, żę „najnowsze badania medyczne dowodzą, że nie można wykluczyć działania wczesnoporonnego „pigułek po” (…) co przecież dalej prowadzi do śmierci zarodka tuż po jego zagnieżdżeniu” – Decyzja Bundesratu jest zatem absolutnie nie do zaakceptowania – stwierdził.

Wprowadzenie postanowienia Bundesratu w życie – jak się okazuje – nie jest jednak takie proste. „Federalne Ministerstwo Zdrowia musiałoby dokonać najpierw zmian w samym rozporządzeniu ministerstwa, które decyduje o tym, które leki mogą być wydawane przez apteki”. –Takiego obowiązku ministerstwo w tej chwili nie ma – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

Źródło: www.kath.net, Evangelische Nachrichtenagentur idea

Klaud

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 735 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram