18 września 2014

Krakowianie uczcili ofiary 17 września. Z ks. Piotrem Skargą

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował w Krakowie uroczystości ku czci tych, którzy bronili naszej wschodniej granicy przed 75 lat oraz ofiarom sowieckiej okupacji Polski. W czasie Mszy św. sprawowanej w Kościele Mariackim ks. prof. Józef Marecki mówił o  IV Bożym Przykazaniu przypominając, że ks. Piotr Skarga z niego własnie odczytywał konieczność zatroskania o Ojczyznę. – Naszym ojcem i matką nie są tylko ci ludzie, którzy dali nam życie, ale w porządku nadprzyrodzonym także Kościół, ziemia i nasza Ojczyzna – wyjaśnił. Po Mszy św. – już pod Krzyżem Katyńskim – ks. prof. Marecki wraz z uczestnikami uroczystości modlili się za Ojczyznę słowami modlitwy ks. Piotra Skargi.

 

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17 Mszą świętą w Bazylice Mariackiej w intencji obrońców Rzeczypospolitej przed agresją ZSRS w dniu 17 października 1939 roku oraz wszystkich ofiar sowieckiej okupacji Polski. Eucharystii przewodniczył ks. infułat Dariusz Raś, a koncelebrowali ją: ks. prof. Józef Marecki z UPJPII oraz o. Jerzy Pająk OFMCap, duszpasterz środowisk patriotycznych w Krakowie.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W homilii ks. prof. Marecki przypomniał dzień napadu Sowietów na Polskę. – Ten dzień 17 września boleśnie świętujemy, nie tylko jako dzień agresji, dzień wbicia nas noża w plecy, ale jako początek komunistycznego terroru w naszej Ojczyźnie. To nie tylko ci, którzy zginęli w katowniach czy na dalekiej Syberii, ale także po trosze my także jesteśmy ofiarami tamtych dni – mówił kaznodzieja, dodając, że właśnie z tego powodu gromadzimy się w świątyni przy ołtarzu. – Gromadzimy się, aby boleśnie wspominać tamte czasy, ale także by prosić Boga o dar rozumienia wolności. To także wołanie do tych, którzy nami rządzą, mają mandaty poselskie, stanowią prawo – zaznaczał. Ks. prof. Marecki z całą mocą powiedział, że do tej modlitwy i do tego wołania dołączają zapewne głosy tych, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach, w tajdze, na Syberii i w grobach na naszych cmentarzach.

 

Jak wielkim bezimiennym cmentarzem jest wciąż katyński las, Bykownia, ale także mogiły na Smoleńsku, wciąż zakłamywane, że został tam przekopany każdy metr ziemi. Te głosy wciąż wołają, abyśmy byli odpowiedzialni za naszą Ojczyznę – mówił. Kaznodzieja podkreślił, że dla Polaków i Polski nie ma innej drogi jak droga mądrości Bożej. – Tylko wtedy nasza Ojczyzna będzie piękna i mądra, tylko wtedy Rzeczypospolita będzie najjaśniejsza, kiedy będzie trwać przy Bogu – zaznaczył i wezwał jednocześnie zebranych w świątyni do wzięcia odpowiedzialności za Polskę. – A ta troska o Ojczyznę wyraża się także w pamięci o grobach, o historii, także tej niewygodnej dla wielu. Dziś w Europie mówi się tylko o przyszłości. Dlaczego? Bo nie chce się pamiętać o tym co było, o błędach popełnionych – nauczał. Ks. prof. Marecki powiedział jeszcze, że odpowiedzialność za Ojczyznę to także dawanie świadectwa o tym kim jesteśmy. – A jesteśmy narodem katolickim, który swoją przyszłość buduje na Prawie Bożym i Bożych Przykazaniach. I nie możemy tego zamienić na tak modny dziś liberalizm i „Róbta, co chceta” – powiedział.

 

Na koniec kapłan zaapelował do wiernych o modlitwę, by Polska była wolna. By te dni, które tak boleśnie wspominamy: 1 i 17 września już nigdy więcej się nie powtórzyły. – By nasza Ojczyzna była prawdziwie wolna, by ofiara przeszłych pokoleń nie poszła na marne – zakończył.

 

Po Mszy św. wierni zebrani w Kościele Mariackim wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego przeszli ulicą Grodzką pod Krzyż Katyński, gdzie odbył się Apel Pamięci. Ostatnim punktem uroczystości był koncert poświęcony pamięci Orląt Grodzieńskich w Filharmonii Krakowskiej.

 

Tegorocznym uroczystościom towarzyszyło hasło: „Grodno 1939 – Kresowe Westerplatte” – w obronie przed agresją sowiecką. „Obrona Grodna we wrześniu 1939 roku przed sowiecką agresją była zarówno w PRL, jak i ZSRS tematem zakazanym. Dlatego bohaterstwo mieszkańców miasta nie funkcjonuje w polskiej świadomości narodowej, w przeciwieństwie do pamięci o obrońcach Poczty Gdańskiej, Westerplatte, Wizny, Warszawy i Modlinaczy też bohaterach znad Bzury, którzy walczyli z niemieckim najeźdźcą. Za udział w walkach jeszcze w 1939 roku całe polskie rodziny wywożono do Kazachstanu. Były to pierwsze deportacje, jakich doświadczyła ludność Kresów ze strony Sowietów” – podkreślają organizatorzy uroczystości, w której uczczono pamięć tych, dzięki którym dziś żyjemy w wolnej Polsce.

 

 

pam

 

Zobacz także:

 

Album Kaznodzieja Narodu

 

Album Kaznodzieja Narodu

 

Przestrogi dla Polski księdza Piotra Skargi + CD gratis!!

 

Przestrogi dla Polski

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram