DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Kraków na froncie walki ze smogiem i otyłością. Władze rozważają zakaz odwożenia dzieci do szkół

Kraków na froncie walki ze smogiem i otyłością. Władze rozważają zakaz odwożenia dzieci do szkół
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Gród Kraka udowadnia, że współcześnie nie ma spraw, którymi nie zajęłaby się władza, jeśli idzie o kwestie dla niej (ale już niekoniecznie dla samych mieszkańców) fundamentalne. Takim tematem może być na przykład walka ze smogiem i otyłością wśród najmłodszych. Wtedy nawet odwożenie dzieci samochodem do szkoły może znaleźć się na celowniku samorządów.

 

Niegdyś galicyjski Kraków zdaje się ciągle spoglądać na dawną stolicę CK Monarchii. To bowiem na Wiedeń zerkają włodarze małopolskiego miasta i to do swoich austriackich kolegów zwrócili się z prośbą o dokładniejsze informacje dotyczące obowiązującego nad Dunajem zamykania ruchu dla samochodów w okolicach szkół. Wiedeńskie rozwiązanie może zostać powielone nad Wisłą – informuje „Rzeczpospolita”.

 

Idea zrealizowana przez (lewicowe) władze Wiednia pod jedną szkołą zyskała poklask mieszkańców, dlatego też eksperyment rozciągnięto na okolice kolejnych placówek. Teraz pójście wzorem austriackiej stolicy rozważają nie tylko w Krakowie, ale i w Berlinie i dalekim Montrealu.

 

Cytowany przez dziennik Dariusz Nowak z Wydziału Komunikacji Społecznej UMK przyznaje, że pomysł dopiero nabiera kształtów, a „sprawa jest na początkowym etapie rozważań”. Jednak władze – także samorządowe – przyzwyczaiły nas do dość błyskawicznego zamieniania w czyn pomysłów, które przypadły im do gustu.

 

I już we wtorek, 8 stycznia, krakowscy rajcy pochylą się nad zagadnieniem podczas posiedzenia Komisji Edukacji, a radny Łukasz Wantuch poprosił Urząd Miasta o sprawdzenie, przy których placówkach można byłoby przeprowadzić pilotaż projektu.

 

To rozwiązanie pomogłoby w walce z otyłością, ale też w pewnym stopniu przyczyniłoby się do zmniejszenia smogu w mieście – przekonuje cytowany przez „Rzeczpospolitą” Wantuch. Radny ma też dla rodziców odwożących swoje pociechy alternatywę dla (nielubianych przez część krakowskiej Rady Miasta) samochodów. – Ograniczenie możliwości podwożenia dzieci do szkoły będzie zachętą, by dzieci i rodzice przyjeżdżali do szkoły np. na rowerach – mówi radny zastrzegając przy tym, że w grę nie wchodzi zamykanie ważnych dla całego miasta ulic przelotowych.

 

„Na razie pomysł nie zdobywa popularności w mieście. Słyszy się jednak opinie, że warto się nad nim pochylić” – czytamy na rp.pl. W podobnym tonie wypowiada się też radny Wantuch, który ma nadzieję, że pilotaż przekona sceptyków.

 

Wyniki potencjalnego pilotażu nie są jednak jeszcze znane. Co więc zrobi lokalna władza, jeśli zakaz odwożenia dzieci do szkół okaże się klapą? Wtedy też miastu będzie zależało na przekonywaniu sceptyków?

 

 

Źródło: rp.pl

MWł

 

 

 

  


DATA: 2019-01-08 11:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli co ,szkola bedzie przyjezdzac po dzieci?? Wladza w polsce chyba naprawde jest opetana .
11 dni temu / RobertM
 
@Elżbieta - ale to, że Twój brat jest nadopiekuńczy i wozi dzieci, które bez problemu nie tylko mogą ale i powinny jeździć same nie oznacza, że należy uniemożliwić dowóz dzieci ludziom, których pociechy mają np. 8 lat. Proszę wybaczyć, ale nie wyobrażam sobie 8-letniego dziecka jadącego komunikacją miejską do szkoły oddalonej o np. 3 km. Mnie nie dotyczy problem Krakowa, bo szczęśliwie nie mieszkam już w mieście, ale wiem doskonale, że głupie władze mogą przysporzyć sporych problemów wszędzie. Dla przykładu - zakaz odstrzału wilków spowodował, że w moich okolicach (lasy spalskie) pojawiły się wilki. Co z tego, że moja córka ma niecałe 700 metrów do przystanku, na którym ma autobus szkolny i mogłaby iść sama, skoro przez głupich ekologów obawiam się o jej bezpieczeństwo? Ekolodzy nie patrzą na to, że codziennie rano muszę odpalić samochód, jechać nim taki kawałek (ja też nie zamierzam rano ganiać się z wilkami) i zanieczyszczać powietrze?
11 dni temu / Akwin
 
Jeszcze dorzucić zakaz poruszania się samochodem dla posłów i samorządowców :)
11 dni temu / qlnick
 
Proponuję, by władza przetestowała pomysł na sobie pozbywając się służbowych samochodów. Taniej i zdrowiej.
11 dni temu / AA
 
Pomysł wcale nie głupi.Niektórzy rodzice jakby mogli to by wjechali do szatni samochodem nie zważając na innych uczniów.Nie wszystko co lewa strona proponuje jest złe i nie wszystko co prawa dobre.A rodzice pogłupieli z tymi zajęciami dodatkowymi i dziecko ani chwili spokoju nie ma.Jak śnieg spadnie to bidule ćwiczą jakieś japońsko-koreańskie sztuki walki zamiast cieszyć się zimą na zewnątrz.
11 dni temu / kasiakasia
 
Tuż przed nadchodzącym głodem szykowany przez rządzących lepiej być grubym. Gruby schudnie, chudy umrze.
11 dni temu / normalny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.