DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Kraków: odbył się II Kongres Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych

Kraków: odbył się II Kongres Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych
Fot. Facebook/Jan F. Libicki

Na temat duchowości osób niepełnosprawnych mówili uczestnicy II Kongresu Wartości Życia Osób Niepełnosprawnych, który odbył się 2 grudnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Uczestnicy podkreślali, że osoby niepełnosprawne ubogacają życie społeczne, a przez swoją niepełnosprawność mogą także ewangelizować współczesny świat.

 

W trakcie Kongresu jego główny organizator, dr Bawer Aondo-Akaa, teolog zaangażowany w działalność na rzecz powszechnego prawa do życia podkreślił, że debata, w której uczestniczą osoby niepełnosprawne jest w dzisiejszych czasach niezwykle potrzebna. – Po pierwsze, scala środowisko osób niepełnosprawnych w całej Polsce. Po drugie, ważniejsze, jest to afirmacja życia wszystkich ludzi, niezależnie od tego, czy są pełnosprawni, czy niepełnosprawni, czy są chorzy, czy zdrowi. Po trzecie, ma za zadanie pokazać, że osoby niepełnosprawne mają swoją duchowość, która ma swoją specyfikę – powiedział dr Aondo-Akaa. Jego zdaniem, konieczna jest obecnie reforma świadczeń socjalnych, pracy i usług medycznych. – Istotna jest także dostępność pracy, ponieważ osoba niepełnosprawna, która pracuje, czuje się godnie i ma poczucie wolności – ocenił.

 

Z kolei prof. Janina Wyczesany z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie mówiła na temat świata wartości osób niepełnosprawnych. Zwróciła uwagę na to, że ważne w edukacji jest to, aby widzieć całego człowieka, jego siłę i moc oraz umieć wskazać mu to, co może go rozwijać. – Mamy wiele osób niepełnosprawnych, które tak wiele zrobiły dla ludzkości. Od osób niepełnosprawnych możemy uczyć się miłości – podkreśliła. Prelegentka przedstawiła także wyniki prowadzonych od lat 70. minionego wieku badań nad wartościami. Jak podkreśliła, wtedy na pierwszym miejscu stawiano rodzinę, pracę, a także ambicję człowieka. – Z końcem lat 70. zaczęło się myślenie o tym jak żyć łatwiej. Później ważną rolę zaczęła odgrywać prywatność człowieka, a ludzie zaczęli skupiać się na własnym życiu. Natomiast w latach 90. i dziś dominuje rola „mieć” kosztem „być” – powiedziała prof. Wyczesany.

 

Podczas Kongresu rozmawiano także o prawie do życia. Mecenas Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris przypomniał, że w Trybunale Konstytucyjnym złożono wniosek o zbadanie zgodności polskiej ustawy zezwalającej na dokonywanie aborcji eugenicznej z Konstytucją, zaś w Sejmie znalazł się obywatelski projekt ustawy o wykreśleniu przesłanki odnoszącej się do podejrzenia o chorobę bądź niepełnosprawność. – Wszyscy wiemy, że żyjemy w środowisku gdzie dwa tysiące dzieci jest mordowanych każdego roku z uwagi na niepełnosprawność, wiemy, że to jest niekonstytucyjne i wiemy, że dzieje się niesprawiedliwość. Mam nadzieję, że tym razem, szczególnie po złożeniu inicjatywy obywatelskiej to się uda zamknąć – podkreślił.

 

O tym, co Kościół mówi na temat osób niepełnosprawnych, mówił dr Tomasz Kornecki z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W jego ocenie, potrzebne jest uwrażliwienie na osoby niepełnosprawne, zarówno w życiu społecznym, w relacjach pomiędzy osobami, ale też w życiu codziennym. – Kościół mówi o godności każdej osoby ludzkiej, a w szczególności osoby niepełnosprawnej. To jest niezwykle istotna kwestia. Mówi też o tym, że osoba niepełnosprawna może ubogacać życie społeczne, może i powinna ubogacać. Przez swoją niepełnosprawność może również ewangelizować dlatego, że jest niejako „podłączona” pod cierpienie samego Chrystusa – wyjaśniał prelegent.

 

Z kolei o cierpieniu jako o ciężkiej próbie, której poddane zostaje człowieczeństwo mówiła dr Marta Cywińska. – Takie spotkania jak dzisiejszy Kongres jest nakazem naszych czasów, ponieważ żyjemy w czasach, w których w większości przypadków zwycięża cywilizacja śmierci, natomiast to nie oznacza, że mamy być jako niepełnosprawni, słabi i bezbronni wobec tego, mamy być jeszcze bardziej silniejsi – zwróciła uwagę. – Niepełnosprawni na co dzień obcując z cierpieniem cały czas konfrontują się ze śmiercią – dodała.

 

Swoimi refleksjami na temat roli duchowości w życiu podzielił się Stefan Dziekoński, który cierpi na zespół Aspergera. – Duchowość ma to do siebie, że jest u każdego człowieka inna. Sprawy wiary każdy traktuje inaczej i są różne reakcje na pewne zdarzenia w życiu. W obliczu tragedii jedna osoba staje się bardziej wierząca, ponieważ chce zaufać Bogu, wierzy, że jest to jakiś boski plan. A są też osoby, które w takiej sytuacji będą wściekłe na Boga za to, że przyzwala na zło i niesprawiedliwość. Każda osoba z zespołem Aspergera ma inną duchowość – wyjaśniał, dodając, że warto rozmawiać o tym jak u takich osób często wiara łączy się z logiką.

 

W trakcie spotkania odbyła się także prezentacja etiudy filmowej „Hiob” Teatru Exit oraz teledysku do utworu „Wołanie uciśnionych”.

 

Współorganizatorami sobotniego kongresu byli: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, Fundacja Pro – Prawo do Życia, Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Prawica Rzeczypospolitej oraz CitizenGO Polska.

 

Wśród patronów medialnych wydarzenia znalazł się portal PCh24.pl.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

 

 


DATA: 2017-12-04 10:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "56572"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.