DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Kraków: konsultacje w sprawie sklepów z alkoholem wydłużone

Kraków: konsultacje w sprawie sklepów z alkoholem wydłużone
Fot. nkzs /sxc.hu
#KRAKÓW    #SPRZEDAŻ    #KONSULTACJE    #ALKOHOL    #RADA MIASTA    #SKLEP    #UCHWAŁA    #ŻAK

Miasto Kraków chce poznać opinię krakowian na temat zasad funkcjonowania sklepów i lokali gastronomicznych sprzedających alkohol na terenie Krakowa. W tym celu trwają konsultacje społeczne. Ich termin został przedłużony do 30 września.

 

W opinii ks. Mirosława Żaka, który kieruje duszpasterstwem trzeźwości archidiecezji krakowskiej, projekt tej uchwały, a zwłaszcza jej uzasadnienie wcale nie jest wyrazem rzetelnej troski o rozwiązywanie problemów alkoholowych. Kapłan zwraca uwagę, że projekt uchwały Rady Miasta Krakowa proponujący zmniejszenie ilości punktów sprzedaży alkoholu powyżej 4,5-proc. (z wyjątkiem piwa) zawiera uzasadnienie stwierdzające, że obecnie obowiązujący limit nie jest wykorzystany. – Oznacza to, że projekt utrwala obecnie istniejący stan rzeczy i jedyną jego zasługą jest to, że nowe podmioty pragnące sprzedawać alkohol powyżej 4,5-proc. będą zmuszone czekać aż inny podmiot zrezygnuje – podkreśla kapłan.

 

Krakowski duszpasterz trzeźwości przekonuje, że projekt ten w absolutny sposób nie odpowiada duchowi ustawy z 1982 roku, która mówi o rozwiązywaniu problemów alkoholowych i ograniczeniu dostępności do alkoholu. – Projekt ustawy de facto nie ogranicza dostępności do alkoholu. Bo wcale nie zmniejsza ilości obecnie istniejących punków. Wcale nie podejmuje tak ważnych problemów jak ogromna sieć sklepów z alkoholem czynnych przez 24 godziny. Nie podejmuje sprawy większej odległości tych sklepów od placówek oświatowych – zaznacza.

 

Konsultacje dotyczą zmian w obowiązujących uchwałach Rady Miasta Krakowa regulujących m.in. zasady usytuowania sklepów, liczby punktów sprzedaży tzw. „mocnego” alkoholu czy miejsc w których sprzedaż i spożywanie alkoholu są zabronione. Miasto proponuje zmniejszenie limitu wydawanych zezwoleń o 150 punktów. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, nie wyklucza także zmiany pozostałych zasad. Zarówno obowiązujące uchwały jak i propozycje nowych regulacji dostępne są pod adresem:www.bip.krakow.pl.

 

Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi na terenie Gminy Miejskiej Kraków może funkcjonować 2500 punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5-proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa).

 

Pisemne opinie i uwagi można przesyłać na adres: Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, 31 – 549 Kraków lub drogą elektroniczną na adres: [email protected]

 

Źródło: franciszkanska3.pl

pam   


DATA: 2014-09-12 17:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

???
ponad 5 lat temu / John Galt
 
Oczywiscie ze nie wplynie na trzezwosc.Powstana meliny! Powinien sie wypowiedziec ktos z Kongresu Nowej Prawicy!
ponad 5 lat temu / Polw
 
Ograniczeniu liczby punktów sprzedaży nie wpłynie na trzeźwość. Za to znów powstaną tzw. "mety". Jak za komuny. Natura nie znosi próżni.
ponad 5 lat temu / Jerry
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.