DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Kraków: głodówka w obronie lekcji historii

Kraków: głodówka w obronie lekcji historii

W kościele ojców Salezjanów na krakowskich Dębnikach, pięciu działaczy opozycji antykomunistycznej podjęło strajk głodowy. Protestują przeciwko likwidacji lekcji historii i przedmiotów humanistycznych w liceach ogólnokształcących.


Wśród licznych świątyń Krakowa kościół św. Stanisława Kostki, który w tym roku obchodził będzie 68 lat konsekracji, zalicza się do najmłodszych. W jego podziemiach rozpoczął się w poniedziałek wyjątkowy protest. Wyjątkowy nie dlatego, że jest to protest głodowy – takich było już wiele. Protestujący nie domagają się jednak wyższych pensji, przywilejów finansowych, korzystniejszych świadczeń emerytalnych itp. To prawdziwy protest ideowy – głodówka przeciwko usuwaniu historii ze szkół średnich.


Odwiedzam świątynie, by porozmawiać z uczestnikami protestu przeciwko wprowadzaniu nowej podstawy programowej, skutkującej rugowaniu ze szkół historii i przedmiotów humanistycznych. Kim są i dlaczego zdecydowali się na tak radykalną formę protestu?


Schodzę do podziemi kościoła, tam w jednej z sal leżą materace, na ścianie wisi biało-czerwona flaga i kartka z napisem „dzień pierwszy protestu”. Widać, że dopiero się zaczyna, krzątanina, przygotowania. Atmosfera jest podniosła, ale i radosna. Co jakiś czas naszą rozmowę przerywa dzwonek telefonu. Ktoś chce wiedzieć, zapytać, wyrazić słowa poparcia.


Rozmawiam z trzema uczestnikami protestu, pozostali są w drodze, ale będą, nikt się nie wycofa. Sprawa jest zbyt ważna. Docelowo ma być ich ośmiu.


Adam Kalita –działacz NZS-u, Solidarności, radny Miasta Krakowa, Grzegorz Surdy - Wiceprezes Stowarzyszenia NZS 1980, Leszek Jaranowski - kolporter wydawnictw podziemnych, organizator sieci kolportażu m. in. „Hutnika”


- Ta reforma jest groźna nie tylko dla młodzieży, ale dla całego narodu!- mówią


- Łączy nas przeszłość, ale przede wszystkim jesteśmy ojcami, dzieci skończą szkołę w której już nie trzeba się uczyć. Jest jeszcze czas by podjąć odpowiednie decyzji. Domagamy się wstrzymania tego rozporządzenia, można przeprowadzić rzeczywiste konsultacje ze środowiskami, żądamy ponownego opracowania reformy. Jest to protest grupy przyjaciół, uznaliśmy że czas jest właściwy, ma protestować osiem osób, dziś zaczyna pięć – wyjaśniają swoją decyzję.


Licealiści będą musieli w 15. roku życia podjąć kluczowe decyzje o własnym rozwoju intelektualnym. Wybierając nauki ścisłe, przestaną się uczyć przedmiotów humanistycznych. Ktoś, kto zdecyduje się na przykład na profil matematyczno-fizyczny będzie miał nikłe szanse na dostanie się na studia humanistycznie i odwrotnie.


Reforma szkolnictwa, przygotowana przez Katarzynę Hall i wdrażana przez obecną minister, zakłada stopniowe ograniczenie godzin nauki z języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych. Rugowanie tych przedmiotów z programów nauczania budzi zrozumiały niepokój środowisk patriotycznych i grup rodzicielskich, którym nie jest obojętne, czego uczą się ich dzieci.

 

Pytam o protest, dlaczego właśnie teraz, jakie cele sobie stawiają? -Nasz protest, post jak go nazywamy, jest reakcją na to co się dzieje w szkolnictwie, nie od tygodnia, miesiąca, ale od paru lat. Jakiekolwiek działania skierowane przeciw tej sytuacji, nie spotykały się z żadnym odzewem ze strony ministerstwa. Różne środowiska artykułowały swoje propozycje, padały one, niby wzbudzały zainteresowanie, ministerstwo tworzyło jakieś projekty, które nie uwzględniały żadnych z tych propozycji - tak wyglądają konsultacje rządowe. Rząd obwieszcza coś, czasem dość szerokiemu audytorium, różnym środowiskom związanym z edukacją. To jest polityka obwieszczeń, a nie konsultacji! – mówi Grzegorz Surdy.


- Ponieważ ta praktyka trwa już od dłuższego czasu, stwierdziliśmy że należy coś zrobić, jako że jesteśmy ludźmi czynu, nasze doświadczenie w działalności publicznej sięga trzydziestu lat. Działamy od końca lat siedemdziesiątych. To co nas denerwowało to pewna nieskuteczność, więc podejmowaliśmy działania radykalne, mające szanse na powodzenie. Tak było z tablicą w Smoleńsku. Rosjanie ją zdjęli, ale i tak spowodowało to dyskusję na temat pomnika, a zatem był efekt.  Teraz też zakładamy, że nasz protest przyniesie efekt. Już coś się dzieje, to co ministerstwo uważało za załatwione wychodzi poza środowisko. Poza tym do każdego dochodzi, że coś złego dzieje się z tym szkolnictwem. Można to zaobserwować na przykładzie dzieci, ich edukacja jest co raz gorsza, planuje się edukowanie wtórnych analfabetów, szkoła ma być lekka łatwa i przyjemna, ale nic nie ucząca – tak o przyczynach protestu mówią głodujący.


Jak długo zamierzają protestować? - Liczymy że ministerstwo pójdzie po rozum do głowy i wycofa swoje propozycje,  uważamy, że nasze oczekiwania nie są wygórowane.  Jesteśmy jednak przygotowani na przedłużenie protestu. Damy radę - zapowiadają.


Protestujący cieszą się, że ich akcja wzbudziła tak wielkie zainteresowanie mediów.- Jak na świeżą akcję to jesteśmy zaskoczenie takim odzewem, media, ludzie przychodzą, wstępują, pytają, wyrażają poparcie i troskę. Wspiera nas „Solidarność”, NZS, Studenci dla Rzeczpospolitej, ale to dopiero początek!Łukasz Karpiel


DATA: 2012-03-21 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

http://www.naszeprawo.edu.pl/pliki/reforma_szkolnictwa.pdf zacznijmy stawiać czynny opór.
ponad 8 lat temu / Bogusz
 
Oby pani Minister sie opamietala. Szkoda zdrowia dla tej urzedaski. Dziekuje, ze ryzykujecie utrate zdrowia dla ratowania polskiego spoleczenstwa. http://www.darpoint.pl/pages/wos.htm
ponad 8 lat temu / Fiona
 
zapraszam do przeczytania oświadczenia poselskiego jednego z posłów w tej sprawie, oto link: http://bogdanrzonca.eu/?p=923
ponad 8 lat temu / leszek33
 
ola la
ponad 8 lat temu / papa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.