DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2020 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 

Kraków: fiasko ekoeksperymentu. Nowe pomysły ekologów mocno uderzą mieszkańców po kieszeni

Kraków: fiasko ekoeksperymentu. Nowe pomysły ekologów mocno uderzą mieszkańców po kieszeni
źródło: pixabay.com
#KRAKÓW    #EKOLOGIA    #STREFA    #PARKING    #OPŁATY    #SAMOCHODY

Strefa Czystego Transportu to nieudany i niechciany w Krakowie eksperyment. To wiedzą już wszyscy. Nawet ekoaktywiści chcą jej zniesienia, bo szkodzi „idei”. Czy zatem krakowianie w końcu odetchną z ulgą? Nic bardziej mylnego! Nowe pomysły na „czyste powietrze” zwiastują prawdziwy drenaż portfeli.

 

Przypomnijmy. Wprowadzona w Krakowie (na części dzielnicy Kazimierz) Strefa Czystego Transportu w założeniu wprowadzała ograniczenie ruchu – w praktyce – właściwie do pojazdów elektrycznych. W okresie przejściowym wjazd do STC otrzymali mieszkańcy, służby, itp. Z czasem okazało się, że Strefa negatywnie odbiła się na dochodach przedsiębiorców, którzy wymusili zmiany. W efekcie STC istnieje tylko na papierze (i znakach), bo wyjątków od zakazów jest około 25.

 

Z takiego obrotu sprawy nie są zadowoleni ekodziałacze, którzy mówią wprost, że taka Strefa – nomen omen – psuje klimat wokół ekoidei i tylko zniechęca mieszkańców do tego tupu rozwiązań. STC trzeba więc jak najszybciej zlikwidować. Z takimi konkluzjami zgadza się Zarząd Transportu Publicznego, który stoi na stanowisku, że nie o taką Strefę chodziło, a za to, co się z nią stało, obciąża radnych, którzy zmienili uchwałę.

 

Jako że pomysł nie wypalił, ekolodzy już rozmyślają, jak inaczej uprzykrzyć życie mieszkańcom potencjalnej „strefy czystości”. Jak się okazuje, pomysłów jest kilka, a każdy znajduje finał w portfelu obywateli.

 

Na pierwszy rzut poszła zatem cena postoju w strefie płatnego parkowania, która może w Krakowie wzrosnąć około trzykrotnie (mowa o stawkach 9-11 zł za pierwszą godzinę, także w weekendy). Bo wysoka cena zniechęci do wjazdu w strefę – więc rozwiąże się przy tym problem korków i miejsc parkingowych. Poszybować mają też ceny abonamentów postojowych dla firm.

 

Kolejnym pomysłem w walce o czyste powietrze jest kontrola spalin emitowanych przez pojazdy. To już byłaby strefa „LEZ” – czyli ograniczonej emisji. Tu jednak zmienić się muszą przepisy ustawy o elektromobilności (by znów nie powstała „wydmuszka”). Już pojawiają się głosy, że strefy takie powinny być możliwe do tworzenia w mniejszych miastach, nie tylko powyżej 100 tys. mieszkańców i powinny dotyczyć „wszystkich pojazdów silnikowych oraz motorowerów”, eliminując z ruchu pojazdy niespełniające co najmniej normy  Euro4. Bez wyjątku.

 

To oznacza, że na ulgi nie mogliby liczyć nawet mieszkańcy strefy. Mieliby oni otrzymać okres przejściowy… „by przyzwyczaić się do przepisów”. Cóż to może oznaczać w praktyce? Parkowanie „nieekologicznych pojazdów” poza strefą (czyli z dala od miejsca zamieszkania), pozbycie się takiego pojazdu lub zakup nowego – ekologicznego.

 

Tylko kto zapłaci za cenę takiego „przyzwyczajania”?

 

MA


DATA: 2019-05-30 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przez takie działania ludzie nabierają przekonania, że wszystko co eko to ZŁO. A ekologów za czubów postrzegają. Weźmy się za to co naprawdę ważne jest, ja zacząłem od siebie i wymieniłem stary piec węglowy na ekologiczny i niemalże bezobsługowy kocioł na pelet od kostrzewy eei pellets każdy z nas może zrobić coś dobrego dla czystego powietrza, to naprawdę gra warta świeczki!
7 miesięcy temu / arturo
 
@sajdak: "Za wszystkie dary PiS zapłacimy my i kolejne pokolenia." - wszak MY chcemy płacić -> patrz wyniki wyborów.
7 miesięcy temu / Republikanin
 
Popatrzcie jak nas oszukuje PiS. Owszem, Krakowem rządzi PO, ale to uwielbiana przez bezmózgich wyborców pani Szydło podpisała porozumienia paryskie i włączyła Polskę w ten obłędny dyktat ekologów. Ze strony Szydło brak jest jakichkolwiek hamulców dla rżnięcia Polaków po kieszeni. Jej usunięcie było taktyczne i miało zapewnić jej powrót do polityki w momencie klęski Morawieckiego. PiS i PO ponoszą winę za dramat Polski w jednakowym stopniu. Za wszystkie "dary" PiS zapłacimy my i kolejne pokolenia.
7 miesięcy temu / sajdak
 
I tak miasta zmienią się w lokuum dla studencików, przyjazdnych urzędasów, bezdomnych, ludzi bezrobotnych na zasiłkachtylko na Zachodzie, turystów i ewentualnie rencistów, no i jeszcze bardzo bogatych ludzi. Zostanie jakaś tam ilość sklepów, hotele dla turystów i trochę restauracji dla bogaczy i turystów. A GDZIE LUDZIE!!! Moje pytanie, po co w takim razie wybory w miastach, jeżeli tam coraz mniej ludzi będzie mieszkało? Po co komu w ogóle miasta?!
7 miesięcy temu / Janusz z Koloni
 
Czy te "rozwiązania" nie są prezentem dla wyborców p.Majchrowskiego? Chcieli - mają rozkopany, zakorkowany, zabudowywany do ostatniego skrawka ziemi oszklonymi biurowcami i lada dzień nawet gołębie się wyprowadzą bo wróbli juz się nie uświadczy! Użytkowanie wieczyste pod budynkami mieszkalnymi w Krakowie wzrosło z 2014 na 2015r. o 760% teraz w 2019r. po rządowym projekcie uwłaszczenia mieszkań z uż.wieczystym we własność władze Krakowa pod tym samym prezydentem szukają innych "źródeł" drenowania kieszeni mieszkańców ?
7 miesięcy temu / I jak?
 
@frankch: ile zim już przeżyłeś?
7 miesięcy temu / LT
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.