DZIŚ JEST:   09   LIPCA   2020 r.

Św. Weroniki Giuliani
Św. Augustyna Zhao Rong
 
 
 
 

Kraków: 117 zwrotek ku czci Matki Bożej Bolesnej

Kraków: 117 zwrotek ku czci Matki Bożej Bolesnej
fot. Zygmunt Put Zetpe0202 / commons.wikimedia.org, licencja cc

W krakowskiej Bazylice św. Franciszka z Asyżu wierni odśpiewają 117 zwrotek pieśni ku czci Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób uczczą święto Siedmiu Boleści.

Wszystkie zwrotki pieśni „Witaj Matko uwielbiona” zostaną odśpiewane przed obrazem Smętnej Dobrodziejki Krakowa, początek zaplanowano na godzinę 9:45. Dla osób chcących włączyć się w śpiew organizatorzy przygotowali specjalne śpiewniczki, które będą czekać na miejscu.

- Gdy parę lat temu pierwszy raz usłyszałem nieznane mi wcześniej tradycyjne pieśni, poczułem żal, że żyjemy w czasach, kiedy to, co dla naszych przodków stanowiło wspaniałą modlitwę i dobrą katechezę, dziś częściej można usłyszeć na koncertach niż w polskich parafiach - tłumaczy Dawid Gospodarek. - Nie możemy pozwolić, żeby to, co karmiło wiarę naszych dziadków umarło razem z nimi. Wierzę, że każdy może odkryć w tych starych melodiach i tekstach coś, co go poruszy, co wskaże nowe przestrzenie i możliwości w przezywaniu wiary, co w tej wierze pomoże odkryć nowe lub niezgłębione jeszcze treści. Tak zrodził się pomysł, żeby odkryć tradycyjne pieśni i zaprosić wszystkich chętnych do wspólnej modlitwy nimi - dodaje pomysłodawca.

 

- W sobotę obchodzić będziemy święto Siedmiu Boleści NMP. Na tę okazję wybraliśmy pieśń opisującą boleści Maryi "Witaj Matko uwielbiona", oraz sekwencję czytaną przed ewangelią tego dnia w tradycyjnym rycie rzymskim, "Stabat Mater dolorosa" - tłumaczy Gospodarek

 

Wsparcie inicjatywie zapewniła Fundacja św. Grzegorza Wielkiego w Krakowie.

 

 

mat
DATA: 2012-09-14 17:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wiem, nigdy na nowych Mszach nie słyszałem, więc chodzę na stare.
ponad 7 lat temu / Marek
 
Od roku szukam i znaleźć nie mogę... gdzie jest napisane, że także w Mszy "Posoborowej" wolno wykonywać sekwencje takie jak właśnie Stabat Mater?
ponad 7 lat temu / Jarek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.