DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Kraje UE popierają nową dyrektywę antyterrorystyczną. Organizacje pozarządowe protestują

Kraje UE popierają nową dyrektywę antyterrorystyczną. Organizacje pozarządowe protestują
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.REUTERS/Philippe Wojazer/FORUM

30 listopada instytucje europejskie osiągnęły porozumienie w sprawie dyrektywy antyterrorystycznej. Unia Europejska będzie dysponować nowymi instrumentami, mającymi przeciwdziałać radykalizacji muzułmanów i ich wyjazdom do Syrii czy Iraku. Z porozumienia nie są zadowolone organizacje pozarządowe.

 

Decyzję polityczną w sprawie wdrożenia dyrektywy w całej UE podjęli przedstawiciele 28 rządów (Rada Europejska) po negocjacjach z Parlamentem Europejskim. Oczekuje się, że do podpisania umowy dojdzie jeszcze w tym miesiącu.

 

Jednym z ważnych elementów dyrektywy jest zajęcie się problemem „obcych bojowników”. Tysiące obywateli UE udało się do Syrii i Iraku, aby dołączyć do Państwa Islamskiego. Powracający islamiści stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego. Rządy państw najbardziej zagrożonych atakami terrorystycznymi już wprowadziły szereg ograniczeń swobód obywatelskich pod pretekstem walki z terroryzmem. Podjęły także naciski na instytucje UE, aby zyskać jeszcze więcej instrumentów inwigilacji.

 

Nowa dyrektywa zakazuje „aktów przygotowawczych” osób zamierzających dołączyć do organizacji terrorystycznych. Władze będą mogły karać za podróże, finansowanie organizacji terrorystycznych, ułatwianie podróży, szkolenia oraz zapewnienie środków umożliwiających przeprowadzenie aktów terrorystycznych.

 

Podżeganie do terroryzmu, dostarczanie, ale także transportowanie broni, również określa się jako działalność terrorystyczną. To samo odnosi się do rozpowszechniania wiadomości „gloryfikujących” zamachy i cyber-ataki powodujące poważną destabilizację instytucji politycznych, konstytucyjnych, gospodarczych w kraju lub organizacji międzynarodowych. Wszystkie te czyny będą karalne.

 

Organizacje pozarządowe podniosły alarm, sugerując, że nowa dyrektywa może naruszać prawa podstawowe. Przekonują, że będzie ona dyskryminowała ze względu na etniczność lub wyznawaną religię.

 

Europejski odział Amnnesty International, Europejska Sieć Przeciwko Rasizmowi (ENAR), European Digital Rights (EDRI), organizacja FREE, Human Rights Watch (HRW), Międzynarodowa Komisja Prawników (MTS) i Open Society Foundations (OSF) wyraziły swoje zaniepokojenie nową dyrektywą.

 

Grupy te przestrzegają przed nadinterpretacją przepisów i możliwością kryminalizacji protestów publicznych oraz innych aktów pokojowych, a także przed ograniczaniem wolności wypowiedzi, w tym prawa do wyrażania odrębnych poglądów politycznych.

 

NGO-sy podkreślają, że proces legislacyjny w sprawie przyjęcia dyrektywy jest „niezwykle problematyczny”, ponieważ został przyspieszony i odbywał się za zamkniętymi drzwiami, bez jakichkolwiek konsultacji z organizacjami i debaty publicznej. Organizacje te wzywają instytucje krajowe do wdrożenia przepisów krajowych, w których potwierdzą gwarancje przestrzegania zobowiązań dotyczących ochrony praw człowieka.

 

Muzułmańscy przeciwnicy dyrektywy obawiają się profilowania etnicznego, nieuzasadnionych nalotów na domy, meczety, większego nadzoru w dzielnicach muzułmańskich i donosów pracowników socjalnych, którzy mają informować służby o wszelkich radykalnych zachowaniach.

 

Dyrektywa rzeczywiście zezwala na daleko idącą inwigilacje, np. zakładanie podsłuchów wszędzie, gdzie to możliwe, blokowanie stron internetowych, które w jakikolwiek sposób miałyby pochwalać czy zachęcać do aktów terrorystycznych. Będzie również można zakazywać demonstracji. Wszystkie kraje UE mają też dzielić się wrażliwymi danymi o obywatelach podróżujących po Europie.

 


Źródło: euractiv.com

AS
  


DATA: 2016-12-02 07:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zamordyzm i zniewolenie. Teraz wiadomo dlaczego, wbrew zdrowemu rozsądkowi wpuszczano tu tabuny nachodźców. Kończy się kasa, trzeba wziąć bydło na powróz albo wywołać wojnę. Po wojnie nikt nie dopatrzy się manka w kasie.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Spieszą się by wprowadzić krokami nowy porządek !
ponad 3 lata temu / ale się spieszą !
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.