DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kraje arabskie postawiły 13 warunków, które muszą być spełnione, by zniosły blokadę Kataru

Kraje arabskie postawiły 13 warunków, które muszą być spełnione, by zniosły blokadę Kataru
fot. wikimedia.org

Cztery państwa arabskie, które wszczęły blokadę jednego z najbogatszych krajów na świecie  - z powodu rzekomego wspierania terroryzmu – wysłały do stolicy Kataru listę 13 żądań. Od ich spełnienia zależeć będzie zniesienie blokady.


Saudowie wraz z sojusznikami domagają się m.in. zamknięcia telewizji Al Jazeera i zmniejszenia powiązań Kataru z Iranem oraz poparcia dla islamistycznych grup, w szczególności dla Bractwa Muzułmańskiego.

 

Wykaz wymagań przygotowany przez Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie (UAE), Egipt i Bahrajn, które 5 czerwca zerwały stosunki gospodarcze, dyplomatyczne i podróżnicze z Doha, obejmuje także zamknięcie tureckiej bazy wojskowej w Katarze.

 

Katar musi również ogłosić, że zrywa jakiekolwiek związki – poza Bractwem Muzułmańskim – także z tzw. Państwem Islamskim, Al-Kaidą, Hezbollahem i Jabhat Fateh Al-Sham, byłą filią Al-Kaidy w Syrii.

Cztery kraje arabskie oskarżają Katar o finansowanie terroryzmu i przyczynianie się do regionalnej niestabilności oraz „sympatię” z teokracją Iranu.

 

Urzędnicy z Kataru nie odpowiadali natychmiast na prośbę o komentarz. Jednak już w poniedziałek minister spraw zagranicznych Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani powiedział, że Katar nie będzie negocjował z czterema państwami, chyba że zniosą ograniczenia przyjęte niedawno wobec Doha.

 

Kraje arabskie dają Katarczykom 10 dni na spełnienie żądań. Wymagania, przekazane Katarowi przez mediatora – Kuwejt – wymagają także zaprzestania ingerencji w sprawy wewnętrzne i zagraniczne innych krajów, zaprzestania przyznawania obywatelstwa katarskiego obywatelom czterech krajów arabskich.

 

Doha ma także wypłacić odszkodowanie tym państwom za wszelkie szkody lub koszty poniesione w ciągu ostatnich kilku lat wskutek polityki katarskiej.

 

Spełnienie warunków byłoby ściśle monitorowane. W pierwszym roku obowiązywania umowy co miesiąc przygotowywano by specjalne raporty, następnie co trzy miesiące, a potem co dziesięć lat.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump również oskarżył Katar o sponsorowanie terroryzmu. Zaoferował jednak pomoc stronom sporu w celu rozwiązania „największego od lat kryzysu” w Zatoce Perskiej.

 

Na pomoc zablokowanym Katarczykom przyszli m.in. Turcy, którzy wysłali swój pierwszy statek z żywnością, a w czwartek – niewielki kontyngent żołnierzy i pojazdów opancerzonych. Prezydent Tayyip Erdogan rozmawiał z przywódcami Arabii Saudyjskiej, apelując o uspokojeniu napięcia w regionie.

 

Źródło: reuters.co.uk

AS

 

 


DATA: 2017-06-26 09:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pierdu, pierdu. Katar winny dżumy, gradobicia i ISSis. Przewał szyty linami okrętowymi. Oczywiście Saudyjskie pastuchy wielbłądów to niewinne łowiecki.
ponad 3 lata temu / agricola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.