DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Kosztowne porozumienia


Ponad pięćdziesiąt lat temu, zanim doszło do pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, postanowiono zaprosić na jego obrady przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Kłopot polegał jednak na tym, że od wieków zależni od polityki Kremla i realizujący jego wytyczne hierarchowie moskiewskiej Cerkwi, akurat wówczas bardziej niż kiedykolwiek podlegali władzy świeckiej.

Tym razem jednak nie była to władza jakiegoś schizmatyckiego cara, a bezbożnego aparatu komunistycznego państwa, które programowo zwalczało religię. Realizując więc wytyczne swoich mocodawców, przedstawiciele rosyjskiego prawosławia zażądali od watykańskich partnerów zapewnienia, że w zamian za obecność na soborze prawosławnych wysłanników, strona katolicka zrezygnuje z potępiania komunizmu.

Tymczasem sobór zgodnie z założeniami i wszystkimi deklaracjami miał się stać duszpasterskim. A czy była od czasów II wojny światowej jakaś kwestia dotykająca problemów duszpasterskich w sposób tak masowy, ewidentny i bolesny jak komunizm właśnie? Co najmniej kilkadziesiąt narodów zniewolonych komunistycznymi rządami, ateistyczna – obowiązkowa edukacja, pogwałcone prawa Boże i przyrodzone, prześladowania dotykające praktycznie wszystkie Kościoły partykularne, przedstawiciele niższego i hierarchicznego duchowieństwa w więzieniach i na wygnaniu, permanentna inwigilacja kleru, namawianie za pośrednictwem różnej maści księży „patriotów” uległych komunistycznej władzy do nieposłuszeństwa względem władzy biskupów, jawna niesprawiedliwość w postaci grabieży własności prywatnej i kościelnej, pseudokatolickie organizacje i ruchy współpracujące z komunistycznymi reżimami, siejące prawdziwy zamęt w doktrynie – wszystko to, oraz wiele innych ran i dylematów katolickich sumień, błagało wręcz o jasne potępienie komunizmu, o powstrzymanie i wyeliminowanie szerzących się błędów oraz o umocnienie prześladowanych. Zamiast tego jednak zaległa dojmująca cisza...

Pozostało pytanie: czy w imię jakiegoś enigmatycznego porozumienia, na mocy którego przedstawiciele moskiewskiej Cerkwi łaskawie zjawili się na soborze, warto było milczeć na temat największej zarazy XX wieku, która próbowała nałożyć wędzidło na działalność apostolską Kościoła?

Czy dla swoiście rozumianego ekumenizmu i otwarcia roztropne było pozostawienie w dręczącej rozterce i duchowym osamotnieniu tyle katolickich dusz, które cierpiąc pod jarzmem komunizmu, dodatkowo musiały znieść wrażenie, że są jak owce bez pasterzy?

Zrządzeniem Bożej Opatrzności historia tamtych dni dała nam kolejną lekcję, iż są takie porozumienia, które choć uzasadniane bywają budowaniem pokoju i pojednania z innymi, mogą uderzać w jedność naszej wspólnoty, kosztować ją bolesne rozdarcia, powiększać zamieszanie i poczucie osamotnienia jej członków, podkopując tym samym autorytet pasterzy.

Sławomir Skiba

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Tajemny testament Soboru Watykańskiego II stał się publiczny i oficjalny. 20 października 2019 roku w Katakumbach Domitylli uroczyście odnowiono „Pakt dla ubogiego sługi Kościoła”, zgodnie z warunkami określonymi 16 listopada 1965 roku w tym samym miejscu przez czterdziestu dwóch ojców soboru, na parę tygodni przed zakończeniem zgromadzenia soborowego.

 
 

To kolejna próba uznania aborcji za prawo człowieka i narzucenia państwom przymusu wprowadzenia edukacji seksualnej. Dojdzie do niej w listopadzie podczas szczytu ONZ w Nairobi. Organizatorzy wydarzenia nie dopuścili do udziału w nim niemal żadnej organizacji stającej w obronie życia i rodziny. Instytut Ordo Iuris przygotował petycję do premiera rządu RP z apelem o wyrażenie sprzeciwu wobec tego typu działań godzących w podstawy ustrojowe Polski i prawo międzynarodowe.

 

Aktywiści LGBT chcą przeprowadzić w polskich szkołach kolejną edycję „tęczowego piątku”. W związku z planowanym wydarzeniem istnieją uzasadnione obawy, że w licznych placówkach edukacyjnych na terenie kraju dojdzie do próby homoseksualnej deprawacji dzieci i młodzieży. Możemy jednak powiedzieć „STOP” indoktrynacji i sianiu zgorszenia ukrytego pod frazesami o tolerancji i równości.

 

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ – informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” – przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

 

W ostatnich tygodniach wybuchły masowe protesty w Libanie, Hiszpanii, Chile, Ekwadorze i Boliwii. Od wielu miesięcy demonstrują mieszkańcy Hongkongu i Wenezueli. Burzą się obywatele Egiptu oraz Algierii. Mimo że wszystkie te protesty są różne – z odrębnymi przyczynami, metodami i celami – istnieją pewne wspólne kwestie, które je łączą – sugeruje brytyjska stacja BBC.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.