DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   EDYTORIAL

Sławomir Skiba

Kosztowne porozumienia


Ponad pięćdziesiąt lat temu, zanim doszło do pierwszej sesji Soboru Watykańskiego II, postanowiono zaprosić na jego obrady przedstawicieli rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Kłopot polegał jednak na tym, że od wieków zależni od polityki Kremla i realizujący jego wytyczne hierarchowie moskiewskiej Cerkwi, akurat wówczas bardziej niż kiedykolwiek podlegali władzy świeckiej.

Tym razem jednak nie była to władza jakiegoś schizmatyckiego cara, a bezbożnego aparatu komunistycznego państwa, które programowo zwalczało religię. Realizując więc wytyczne swoich mocodawców, przedstawiciele rosyjskiego prawosławia zażądali od watykańskich partnerów zapewnienia, że w zamian za obecność na soborze prawosławnych wysłanników, strona katolicka zrezygnuje z potępiania komunizmu.

Tymczasem sobór zgodnie z założeniami i wszystkimi deklaracjami miał się stać duszpasterskim. A czy była od czasów II wojny światowej jakaś kwestia dotykająca problemów duszpasterskich w sposób tak masowy, ewidentny i bolesny jak komunizm właśnie? Co najmniej kilkadziesiąt narodów zniewolonych komunistycznymi rządami, ateistyczna – obowiązkowa edukacja, pogwałcone prawa Boże i przyrodzone, prześladowania dotykające praktycznie wszystkie Kościoły partykularne, przedstawiciele niższego i hierarchicznego duchowieństwa w więzieniach i na wygnaniu, permanentna inwigilacja kleru, namawianie za pośrednictwem różnej maści księży „patriotów” uległych komunistycznej władzy do nieposłuszeństwa względem władzy biskupów, jawna niesprawiedliwość w postaci grabieży własności prywatnej i kościelnej, pseudokatolickie organizacje i ruchy współpracujące z komunistycznymi reżimami, siejące prawdziwy zamęt w doktrynie – wszystko to, oraz wiele innych ran i dylematów katolickich sumień, błagało wręcz o jasne potępienie komunizmu, o powstrzymanie i wyeliminowanie szerzących się błędów oraz o umocnienie prześladowanych. Zamiast tego jednak zaległa dojmująca cisza...

Pozostało pytanie: czy w imię jakiegoś enigmatycznego porozumienia, na mocy którego przedstawiciele moskiewskiej Cerkwi łaskawie zjawili się na soborze, warto było milczeć na temat największej zarazy XX wieku, która próbowała nałożyć wędzidło na działalność apostolską Kościoła?

Czy dla swoiście rozumianego ekumenizmu i otwarcia roztropne było pozostawienie w dręczącej rozterce i duchowym osamotnieniu tyle katolickich dusz, które cierpiąc pod jarzmem komunizmu, dodatkowo musiały znieść wrażenie, że są jak owce bez pasterzy?

Zrządzeniem Bożej Opatrzności historia tamtych dni dała nam kolejną lekcję, iż są takie porozumienia, które choć uzasadniane bywają budowaniem pokoju i pojednania z innymi, mogą uderzać w jedność naszej wspólnoty, kosztować ją bolesne rozdarcia, powiększać zamieszanie i poczucie osamotnienia jej członków, podkopując tym samym autorytet pasterzy.

Sławomir Skiba

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1948 - w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzu ZWZ-AK wsławionym misją w obozie śmierci Auschwitz, członku organizacji WIN.

 
 

Musimy wspierać wszystko, co służy odnowieniu Kościoła poprzez przylgnięcie do Tradycji. Jednym z elementów takiej odnowy jest przywrócenie koronacji papieskiej, drugim przywrócenie Mszy Wszech Czasów. Odzyskując te dwa elementy Tradycji będzie można rozpocząć walkę o przywrócenie jedności nauczania, egzekwowania dyscypliny i powrót do zdrowego nauczania społecznego - mówi w rozmowie z PCh24TV prof. Marek Kornat (UKSW, PAN).

 

Do nietypowego zdarzenia doszło podczas konferencji prasowej Rafała Trzaskowskiego. Z tłumu zebranych osób padło pytanie dotyczące LGBT.

 

W niedawno opublikowanym raporcie Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) zakwalifikowano tzw. ruch ekologicznych o nazwie „Ende Gelände” jako „lewicowy ekstremizm”, co wywołało ogromną falę oburzenia wśród niemieckich partii lewicowych. Sprawę opisuje tygodnik „Die Zeit”.

 

Po modlitwie „Regina Coeli” Franciszek pozdrowił salezjanów i salezjanki oraz zapowiedział rok „Laudato si’”, którego organizacją zajmie się Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.