DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Kosowo: radny chce „rozwalić” nową cerkiew

Kosowo: radny chce „rozwalić” nową cerkiew
By Goku122 (praca włąsna), [lic. CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Dardan Gashi, odpowiedzialny za planowanie przestrzenne Prisztiny, oświadczył, że zbudowana w 95 proc. cerkiew Chrystusa Zbawiciela powstała nielegalnie i należy ją zburzyć. Na jednym z portali (Telegrafi) pojawiła się informacja poprzedzona tytułem „Rozwalę cerkiew Św. Mikołaja!”. Polityk nie zna nawet nazwy świątyni, którą z taką gorliwością pragnie zniszczyć.

Przedstawiciele diecezji Raszko-Prizrenskiej ostro protestują nazywając działania Gashi’ego prowokacją. Nie mają wątpliwości, że wszystko, co wiąże się z budową cerkwi jest legalne, a wszelkie zezwolenia na budowę są zgodne z obowiązującym w Kosowie prawem. Duchowni z diecezji Raszko-Prizreńskiej są zdania, że takie działania doprowadzą do zniszczenia – i tak bardzo kruchej – stabilności w Kosowie.

Stowarzyszenie „Srpska” (mniejszość serbska w Kosowie) ostro potępiło Gashi’ego. Jego zdaniem, wszelkie zarzuty, jakoby cerkiew powstała nielegalnie są perfidnym kłamstwem. Stowarzyszenie przypomina, że Gashi od lat blokuje tzw. strefy ochrony, w których w specjalny sposób mają być chronione ważne dla serbskiej tożsamości narodowej miejsca. W wydanym przez „Srpska” oświadczeniu czytamy m.in.: „Takie nasiąknięte nienawiścią wypowiedzi ze strony Prisztiny już nieraz przynosiły Serbom wiele szkód. Wzywamy pana Gashi, aby zmienił retorykę i dostosował ją do czasu, miejsca i okoliczności”.

Z nieoficjalnych źródeł stowarzyszenie dowiedziało się, że niedokończona świątynia ma stać się… muzeum bohaterstwa kosowskich Albańczyków.

Serbowie w Kosowie obawiają się, by nie doszło do powtórki z marca 2004, kiedy to w ciągu dwóch dni muzułmanie zniszczyli ponad 30 cerkwi (w tym z XV wieku). W tym okresie około 4 tysięcy Serbów zostało zmuszonych do opuszczenia domostw, a ponad 800 serbskich domów zostało podpalonych.

ChS
Źródło: b92.net


DATA: 2014-05-02 07:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nieważne, wg zachodnich mediów, to Serbowie są bandytami, a muzułmanie to grzeczni obywatele itd.; tak to wygląda na tym zdechłym Zachodzie;
ponad 6 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.