DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Magdalena Żuraw

Kościoły zamienione w jaskinie zbójców


Zjawisko sprzedawania kościołów i wykorzystywania ich do celów niezwiązanych z szerzeniem wiary – szczególnie widoczne w krajach Beneluksu – jest niestety szeroko rozpowszechnione w całej Europie Zachodniej. W Wielkiej Brytanii około pięćdziesiąt tysięcy kościołów nie radzi sobie z kosztami utrzymania. Wiele z nich wykorzystuje się obecnie w charakterze sklepów, biur czy lokali gastronomicznych. Podobnie jest we Włoszech – wiele uroczych, świeżo wyremontowanych budynków, mogących się poszczycić piękną lokalizacją, widokiem na morze, nowoczesnymi aneksami kuchennymi wtopionymi w stare barokowe wnętrza, to dawne budynki sakralne, przejęte przez prywatnych właścicieli. Sprzedawane podlegały modyfikacjom architektów i projektantów, którzy przekształcili je w eleganckie domy i biura. Niestety, proceder ten we Włoszech wciąż się nasila. Niektóre dawne miejsca kultu, wystawione na sprzedaż, uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, łącznie z przerobieniem ich na mieszkania.

Modyfikacjom ulegają również opuszczone kaplice przyklasztorne, stając się domkami letniskowymi. Szesnastowieczny kościół San Colombo w Barisciano jest obecnie salą konferencyjną hotelu Monastero San Colombo, San Giuseppe della Pace w Mediolanie – nocnym klubem, Madonna della Neve w Como – warsztatem samochodowym, Santa Lucia w Materze – klubem sportowym, Santi Faustino e Giovita w Vicenzie – kinem, San Francesco delle Donne w Perugii – laboratorium tekstylnym, Redentore e di Tutti i Santi w Lukce – pizzerią, San Donato w Cuneo – sklepem z winem, Santi Pietro e Paolo w Vercelli – magazynem. Przykłady można mnożyć...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Opinia Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza na temat kontrowersyjnych treści tzw. „edukacji antydyskryminacyjnej” rozesłana do dyrektorów szkół stała się przyczyną pozwów ze strony prof. Małgorzaty Fuszary czy Marty Konarzewskiej - działaczki LGBT usuniętej niegdyś za obsceniczność z Parady Równości. Pozwane Stowarzyszenie reprezentują przed sądem prawnicy Instytut Ordo Iuris. W jego obronie wystąpiły także organizacje opowiadające się za ochroną życia i rodziny.

 
 

Koronawirusa określanego także mianem Covid-19 spowija aura tajemniczości. Nie znamy ani jego początków, ani prawdziwych danych o jego szerzeniu, ani możliwych konsekwencji (tej choroby). Wiemy jednak, że pandemie zawsze uznawano za karę Bożą; a jedyne lekarstwa Kościoła na nie stanowiły modlitwa i pokuta.

 

Moje zdanie jest bardzo proste: w przyszłości będziemy rozmawiali o adopcjach, dzisiaj w projekcie ustawy Lewicy tego nie ma (…) Dzisiaj, moim zdaniem, nie przeprowadzimy tego w sposób miękki – powiedział na antenie radia RMF FM Krzysztof Gawkowski z partii Lewica.

 

Gwiazda futbolu amerykańskiego i długoletni promotor prawnej ochrony życia, Timothy Tebow stwierdził, że ratowanie życia nienarodzonych jest dla niego zdecydowanie ważniejsze niż wygrane Super Bowl – najbardziej prestiżowego trofeum w tym sporcie.

 

Sytuacja globalnej ekonomii ulega pogorszeniu. Chodzi tu o dane dotyczące Japonii, Niemiec, a także krajów azjatyckich. Niewiele pomógł nawet rozejm w chińsko-amerykańskiej wojnie handlowej.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.