DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Magdalena Żuraw

Kościoły zamienione w jaskinie zbójców


Zjawisko sprzedawania kościołów i wykorzystywania ich do celów niezwiązanych z szerzeniem wiary – szczególnie widoczne w krajach Beneluksu – jest niestety szeroko rozpowszechnione w całej Europie Zachodniej. W Wielkiej Brytanii około pięćdziesiąt tysięcy kościołów nie radzi sobie z kosztami utrzymania. Wiele z nich wykorzystuje się obecnie w charakterze sklepów, biur czy lokali gastronomicznych. Podobnie jest we Włoszech – wiele uroczych, świeżo wyremontowanych budynków, mogących się poszczycić piękną lokalizacją, widokiem na morze, nowoczesnymi aneksami kuchennymi wtopionymi w stare barokowe wnętrza, to dawne budynki sakralne, przejęte przez prywatnych właścicieli. Sprzedawane podlegały modyfikacjom architektów i projektantów, którzy przekształcili je w eleganckie domy i biura. Niestety, proceder ten we Włoszech wciąż się nasila. Niektóre dawne miejsca kultu, wystawione na sprzedaż, uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, łącznie z przerobieniem ich na mieszkania.

Modyfikacjom ulegają również opuszczone kaplice przyklasztorne, stając się domkami letniskowymi. Szesnastowieczny kościół San Colombo w Barisciano jest obecnie salą konferencyjną hotelu Monastero San Colombo, San Giuseppe della Pace w Mediolanie – nocnym klubem, Madonna della Neve w Como – warsztatem samochodowym, Santa Lucia w Materze – klubem sportowym, Santi Faustino e Giovita w Vicenzie – kinem, San Francesco delle Donne w Perugii – laboratorium tekstylnym, Redentore e di Tutti i Santi w Lukce – pizzerią, San Donato w Cuneo – sklepem z winem, Santi Pietro e Paolo w Vercelli – magazynem. Przykłady można mnożyć...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 
 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.