DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   KOŚCIÓŁ I ŚWIAT

Magdalena Żuraw

Kościoły zamienione w jaskinie zbójców


Zjawisko sprzedawania kościołów i wykorzystywania ich do celów niezwiązanych z szerzeniem wiary – szczególnie widoczne w krajach Beneluksu – jest niestety szeroko rozpowszechnione w całej Europie Zachodniej. W Wielkiej Brytanii około pięćdziesiąt tysięcy kościołów nie radzi sobie z kosztami utrzymania. Wiele z nich wykorzystuje się obecnie w charakterze sklepów, biur czy lokali gastronomicznych. Podobnie jest we Włoszech – wiele uroczych, świeżo wyremontowanych budynków, mogących się poszczycić piękną lokalizacją, widokiem na morze, nowoczesnymi aneksami kuchennymi wtopionymi w stare barokowe wnętrza, to dawne budynki sakralne, przejęte przez prywatnych właścicieli. Sprzedawane podlegały modyfikacjom architektów i projektantów, którzy przekształcili je w eleganckie domy i biura. Niestety, proceder ten we Włoszech wciąż się nasila. Niektóre dawne miejsca kultu, wystawione na sprzedaż, uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, łącznie z przerobieniem ich na mieszkania.

Modyfikacjom ulegają również opuszczone kaplice przyklasztorne, stając się domkami letniskowymi. Szesnastowieczny kościół San Colombo w Barisciano jest obecnie salą konferencyjną hotelu Monastero San Colombo, San Giuseppe della Pace w Mediolanie – nocnym klubem, Madonna della Neve w Como – warsztatem samochodowym, Santa Lucia w Materze – klubem sportowym, Santi Faustino e Giovita w Vicenzie – kinem, San Francesco delle Donne w Perugii – laboratorium tekstylnym, Redentore e di Tutti i Santi w Lukce – pizzerią, San Donato w Cuneo – sklepem z winem, Santi Pietro e Paolo w Vercelli – magazynem. Przykłady można mnożyć...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Rząd indyjskiego stanu Himachal Pradesh, kierowany przez nacjonalistyczną partię ludową Bharatiya Janata, zatwierdził nowe, bardzo restrykcyjne prawo, mające zapobiegać przymusowym nawróceniom. W praktyce dąży ono do zablokowania wszelkiej działalności ewangelizacyjnej.

 

 
 

„My, jako Sojusz Lewicy Demokratycznej mamy propozycję zmiany w przepisach KK dotyczące mowy nienawiści, dopisania do art. 257 przesłanki takiej, że nie można obrażać ludzi ze względu na min. ich orientację seksualną (…) chcielibyśmy ten katalog poszerzyć tak, żeby nie można było obrażać ludzi, żeby to było karalne” – oznajmiła Anna Maria Żukowska z SLD Lewica w programie „Minęła Dwudziesta”.

 

Krakowscy urzędnicy są tak wsłuchani w głos obywateli, że zlikwidują nieudany eksperyment pod nazwą „Strefa Czystego Transportu”. By umilić krakowianom życie wprowadzą Strefę Ograniczonego Ruchu – jeszcze większa i równie dotkliwą – z płatnym postojem w soboty. Nowe stawki - już wkrótce.

 

18 września przed jedną z komisji kongresowych Monika Bickert, dyrektor ds. polityki publicznej Facebooka, Nick Pickles, dyrektor ds. informacji Tweetera, Derek Slater, dyrektor ds. polityki informacyjnej Google i starszy wiceprezes Ligi Przeciwko Zniesławieniu George Selim zeznawali na temat działań podjętych w celu zwalczania „ekstremizmu” i „bigoterii” w sieci. 

 

„Rząd rusza na wojnę z dieslami” – podaje portal Radia Zet informując, że nad nowymi przepisami pracować mają aż trzy resorty. Zmiana ma być oczywiście motywowana względami ekologicznymi. Tymczasem najnowsze doniesienia wskazują, że nie taki „diesel” straszny, jak go malują.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.