DZIŚ JEST:   15   STYCZNIA   2021 r.

Św. Pawła, pustelnika
Św. Arnolda Janssena
 
 
 
 

Kościoły zamieniane w meczety

Kościoły zamieniane w meczety
fot. PinkyellJM / sxc.hu

W ostatniej dekadzie w samych Niemczech zamknięto 500 świątyń, w tym 400 katolickich. Przwiduje się, że w ciągu kolejnych lat zamknie się kolejnych 700, niektóre z nich staną się meczetami. Podobnie sytuacja wygląda we Francji, gdzie liczba muzułmanów jest większa od liczby praktykujących katolików, a posiadają oni do dyspozycji tylko 2,6 tys. meczetów i sal modlitewnych.


Laicyzacja, zapaść demograficzna, imigracja to najczęściej wymieniane powody gwałtownego wzrostu znaczenia islamu w krajach zachodniej Europy. Równocześnie, wysokie koszty utrzymania chrześcijańskich obiektów sakralnych połączone z problemami administracji kościelnej skutkują sprzedażą świątyń. Część z nich staje się obiektami użytkowymi, mieszkaniami bądź restauracjami.


Niektóre otwarcie nabywają muzułmanie, chcąc z nich uczynić meczety. Tak stało się w przypadku ewangelickiego kościoła w Hamburgu. Zakupiony przez grupę muzułmanów, został zamieniony w meczet. Na nic się zdały protesty mieszkańców i Rady Kościoła Ewangelickiego.


W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 50 lat zamknięto 10 tys. chrześcijańskich świątyń. Aktualnie najliczniejszą praktykująca grupą są muzułmanie. Podobnie sytuacja wygląda we Francji. Jeden z tamtejszych kościołów stał się… filią sieci KFC.Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

mat


DATA: 2013-03-25 10:26
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiadomo, że trend ten w dalszej perspektywie będzie miał swoje oczywiste konsekwencje. Wystarczy spojrzeć na los Chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce, a nawet dalej. Z drugiej strony, skoro nikomu nie zależy, by te kościoły utrzymać, a wiernych jak na lekarstwo - jest to naturalna kolej rzeczy. Głupimi zakazami czy protestami, a tym bardziej prześladowaniami muzułmanów nic się nie zdziała. Jedyne co miałoby szanse na odmianę sytuacji to naprawdę gruntowna odnowa Kościoła. Trzeba sprecyzować najpierw wewnętrzne problemy i je rozwiązać, by móc rozpoczać skuteczną reewangelizację Europy.
ponad 7 lat temu / Alamo
 
Po-soborowa, nie Soborowa II.
ponad 7 lat temu / Maciej
 
"soborowa wiosna kościoła" w praktyce
ponad 7 lat temu / Kamil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.