DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Kościoły KonstantynopolaBizancjum wypracowało jedną z najwspanialszych odmian sztuki chrześcijańskiej, a Konstantynopol przez tysiąc lat uchodził za jej centrum. Paradoksalnie dzisiejszy turysta lub pielgrzym, zainteresowany niedościgłą sztuką bizantyńskiego budownictwa sakralnego, zmuszony jest szukać jej śladów w rzucie, bryle i zdobnictwie… licznych meczetów pokrywających miasto nad Bosforem.


W pogodny wtorkowy dzień 29 maja 1453 roku, po prawie dwóch miesiącach oblężenia Konstantynopola, do miasta wdarły się hordy Turków. Zgodnie z obietnicą sułtana zostało ono wydane zwycięzcom na grabież mającą trwać nieustannie przez trzy dni. W karnej dotąd armii tureckiej pękła dyscyplina. Kto żyw rzucił się z niesłychanym okrucieństwem i żądzą rabowania na bezbronnych mieszkańców. Miasto zostało ogołocone ze wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Ograbiono domy prywatne, urzędy, cesarskie pałace, kościoły i klasztory. Ci, którzy ze względu na wiek, chorobę lub kalectwo nie nadawali się do wzięcia w niewolę, na miejscu padali od miecza. Tylko nielicznym Grekom udało się zbiec z miasta i tak już opustoszałego na kilka miesięcy przed podjęciem rozpaczliwej obrony przed niewiernymi. Po zakończeniu grabieży do miasta wjechał zwycięski Mehmed II, któremu historia nadała przydomek Zwycięzca.

Tak padło drugie po Rzymie miasto chrześcijaństwa, stolica pierwszego w dziejach chrześcijańskiego państwa, które weszło na arenę dziejów pod mianem Cesarstwa Wschodniorzymskiego lub Bizancjum. Trwając przez ponad tysiąc lat, Bizancjum umierało stopniowo, od dwóch stuleci tracąc amputowane przez Turków prowincję po prowincji. Chociaż Grecy, podobnie jak Zachód, zdążyli się już pogodzić z losem Bizancjum, niemniej upadek i przejęcie Konstantynopola przez ludzi wrogiej religii i niskiej kultury napawało wszystkich przerażeniem...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Centrum Życia i Rodziny uruchomiło petycję w obronie prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który został zawieszony w obowiązkach wykładowcy za felieton krytykujący działalność środowisk LGBT. O petycji, cenzurze w środowisku akademickim i mobilizacji Polaków rozmawialiśmy z Kazimierzem Przeszowskim z Centrum Życia i Rodziny.

 
 

Nasze państwo czyni za mały użytek z prawa, które jest zapisane w Konstytucji RP, konkordacie. Za mały użytek państwo polskie czyni w kwestii prawnej ochrony Kościoła w Polsce, do czego jest zobowiązane – stwierdził w „Aktualnościach dnia” Radia Maryja ksiądz profesor Tadeusz Guz.

 

Wszystko wskazuje na to, że wyborcza zawierucha w Izraelu będzie nadal trwać, o czym świadczą wyniki sondaży exit polls, jakie zostały ogłoszone po wtorkowym głosowaniu. Według nich partia premiera Netanjahu Likud otrzyma w 120-osobowym Knesecie od 30 do 33 miejsc, zaś Niebiesko-Biali mogą liczyć na 32-34 miejsca.

 

„Władze wielkopolskiej Trzcianki miały prawo do demontażu mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej”, oświadczyło we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Magazyn „Foreign Policy” donosi, że podczas tegorocznej sesji ONZ w Nowym Jorku, gdzie już niebawem zjadą przywódcy najważniejszych państw świata, jedną z kluczowych kwestii ma być przyjęcie nowych zasad dotyczących zwalczania cyberprzestępczości. Autorzy artykułu radzą delegacji amerykańskiej by wycofała się z obrad, jeśli nie ma strategii i pełnego wsparcia Białego Domu, bo mogą przegrać w rosyjsko-chińską wizją regulacji internetu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.