DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 24  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Jan Gać

Kościoły KonstantynopolaBizancjum wypracowało jedną z najwspanialszych odmian sztuki chrześcijańskiej, a Konstantynopol przez tysiąc lat uchodził za jej centrum. Paradoksalnie dzisiejszy turysta lub pielgrzym, zainteresowany niedościgłą sztuką bizantyńskiego budownictwa sakralnego, zmuszony jest szukać jej śladów w rzucie, bryle i zdobnictwie… licznych meczetów pokrywających miasto nad Bosforem.


W pogodny wtorkowy dzień 29 maja 1453 roku, po prawie dwóch miesiącach oblężenia Konstantynopola, do miasta wdarły się hordy Turków. Zgodnie z obietnicą sułtana zostało ono wydane zwycięzcom na grabież mającą trwać nieustannie przez trzy dni. W karnej dotąd armii tureckiej pękła dyscyplina. Kto żyw rzucił się z niesłychanym okrucieństwem i żądzą rabowania na bezbronnych mieszkańców. Miasto zostało ogołocone ze wszystkiego, co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Ograbiono domy prywatne, urzędy, cesarskie pałace, kościoły i klasztory. Ci, którzy ze względu na wiek, chorobę lub kalectwo nie nadawali się do wzięcia w niewolę, na miejscu padali od miecza. Tylko nielicznym Grekom udało się zbiec z miasta i tak już opustoszałego na kilka miesięcy przed podjęciem rozpaczliwej obrony przed niewiernymi. Po zakończeniu grabieży do miasta wjechał zwycięski Mehmed II, któremu historia nadała przydomek Zwycięzca.

Tak padło drugie po Rzymie miasto chrześcijaństwa, stolica pierwszego w dziejach chrześcijańskiego państwa, które weszło na arenę dziejów pod mianem Cesarstwa Wschodniorzymskiego lub Bizancjum. Trwając przez ponad tysiąc lat, Bizancjum umierało stopniowo, od dwóch stuleci tracąc amputowane przez Turków prowincję po prowincji. Chociaż Grecy, podobnie jak Zachód, zdążyli się już pogodzić z losem Bizancjum, niemniej upadek i przejęcie Konstantynopola przez ludzi wrogiej religii i niskiej kultury napawało wszystkich przerażeniem...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W ocenie Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, Konwencja Stambulska jest zagrożeniem i powinna być wycofana jak najszybciej z obiegu publicznego w Polsce. - To, co zrobiła Słowacja jest czymś, co powinniśmy naśladować – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja.

 
 

Pełny skład orzekający pracuje nad poselskim wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Wciąż nie wiadomo jednak, czy i kiedy zapadnie w tej sprawie orzeczenie.

 

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych. Przez ten wyjątkowy okres liturgiczny przeprowadzi nas ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Nauki publikowane będą na kanale PCh24 TV oraz na PCh24.pl w kolejne niedziele Wielkiego Postu.

 

Trwa ofensywa na polskie samorządy, które opowiedziały się po stronie rodziny. Czy sprawa oszczerstw na nie kierowanych znajdzie finał w sądzie. W Przeglądzie Prasy PCh24 TV Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Łukasz Karpiel rozmawiają o zagrożeniu lewicowych "totrurach", zagrożeniu koronawirusem oraz klątwie na łamach katolickiego (w nazwie) Tygodnika.

 

Najwyższy dowódca Stanów Zjednoczonych w Europie ostrzega przed przejęciem przez Chińczyków kontroli ekonomicznej nad portami europejskimi oraz wzrostem aktywności rosyjskich okrętów podwodnych na Atlantyku.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.