DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Kościołowi grozi schizma z powodu rozwodników? Arcybiskup Mokrzycki: jest takie niebezpieczeństwo

Kościołowi grozi schizma z powodu rozwodników? Arcybiskup Mokrzycki: jest takie niebezpieczeństwo
Abp Mieczysław Mokrzycki. FOT.Grazyna Myslinska/FORUM

Niepokojące w czasie synodu było samo podjęcie tak wielokierunkowej dyskusji, odbiegającej w wielu punktach od tradycyjnego nauczania Kościoła o rodzinie – powiedział w rozmowie z „Gościem Niedzielnym” metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki komentując groźbę schizmy w Kościele na tle podejścia do rozwodników żyjących w nowych związkach, synod w sprawie rodziny oraz papieską adhortację Amoris laetitia.

 

Hierarcha uczestniczył w obu sesjach synodu w sprawie rodziny w roku 2014 i 2015. – Byłem zaskoczony, że nie uczestniczył w nim żaden z przedstawicieli Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, który jest częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. W trakcie obrad bardzo mało było głosów, także ze strony papieża Franciszka, nawiązujących do nauczania o rodzinie Jana Pawła II, szczególnie do adhortacji „Familiaris consortio” – zauważył abp Mokrzycki.

 

Zadawaliśmy sobie pytanie, czy Ojciec Święty nie chce wprowadzić jakiś zmian w dyscyplinie Kościoła, ale tego nie zrobił. Myślę, że intencją papieża było umożliwienie swobodnej dyskusji – powiedział w rozmowie z „Gościem” przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.

 

Dokument końcowy – adhortacja „Amoris laetitia” – wzbudza kontrowersje, gdyż przewiduje, że każda konferencja episkopatu może sama zdecydować o dopuszczaniu do Komunii św. osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach – zauważa abp Mieczysław Mokrzycki podkreślając, że nauczanie Kościoła mimo wszystko pozostało w tej materii bez zmian.

 

Niepokojące w czasie synodu było samo podjęcie tak wielokierunkowej dyskusji, odbiegającej w wielu punktach od tradycyjnego nauczania Kościoła o rodzinie – stwierdził hierarcha dodając, że taka otwartość w dyskusji umożliwiła powstanie nurtów chętnych do przeprowadzenia w Magisterium rewolucji, gdy tymczasem – jak przypomina abp Mokrzycki – doktryny katolickiej nie wypracowuje się poprzez dialog.

 

Hierarcha, jako przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy, potwierdził, że Kościół u naszego wschodniego sąsiada nie przeprowadzi rewolucji znanej chociażby z Niemiec. – Dla mnie w tej kwestii jasne i doktrynalnie pewne jest nauczanie św. Jana Pawła II z „Familiaris consortio” – zapewnił ksiądz arcybiskup.

 

 

Źródło: „Gość Niedzielny”

MWł
 


DATA: 2017-05-22 09:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Dla mnie w tej kwestii jasne i doktrynalnie pewne jest nauczanie św. Jana Pawła II z 'Familiaris consortio'.? Przecież encyklika JP2 jest jeszcze bardziej niejasne i dwuznaczna niż ?Amoris laetitia?. Wręcz przeciwnie, to Franciszek stara się skończyć z pewną schizofrenią, zapoczątkowaną przez Jana Pawła. Można żyć w drugim małżeństwie, ale nie można tam seksu uprawiać. Franciszek tylko powiedział, że skoro już pozwalamy na nowe małżeństwo to róbmy to całościowo. Oczywiście nie popieram rozwiązania Franciszka, bo słusznym kierunkiem byłby powrót do tradycyjnego nauczania w tej kwestii. Jednak przeciwstawianie nauczania Franciszka, Janowi Pawłowi drugiemu jest śmieszne. Franciszek to kontynuator drogi wyznaczonej przez JP2.
ponad 3 lata temu / Miro
 
Prawdy nie będą słuchać, bo ich uszy świerzbią.Tak i to bardzo szczególnie kiedy powtarza się słowa i głosi naukę Syna Bożego...Biada gorszycielom...szczególnie jest to nie wygodne jeśli demaskuje się perfidię i przewrotność pasterzy,którzy zło nazywają dobrem, albo tchórzliwie z obawy przed władcą tego świata MILCZĄ i stają się sojusznikami wynaturzeńców wszelakich. Nie mam na uwadze zboczeńców seksualnych,ale MORALNYCH. Tacy są najbardziej niebezpieczni, są jak Judasz przyjaciel do Jezusa przychodzący z serdecznym uśmiechem zdradzieckim pocałunkiem na śmierć skazujący...Najgorsze jest to, że współcześni Judasze dobrze się kamuflują i jad swego serca i spaczonego sumienia w obłudnym MIŁOSIERDZIU pokazują...Gdzie ich spotkać można wszędzie tam, gdzie z troską towarzyszą i pomagają w bezwstydnym życiu biednych grzeszników, których NIE NAWRACAJĄ grzech ich usprawiedliwiają,pochwalają i pomagają w duchu szatańskiej łagodności uniewinniają,i pilnują co by do BOGA NIE POWR
ponad 3 lata temu / Megi
 
Ciągle jednak kluczenie i brak "kropki nad i". To w takim razie praktyka sakramentalna stosowana w Niemczech w oparciu o Amoris Laetitia jest ortodoksją czy herezją, bo niewątpliwie jest inna niż w Polsce.
ponad 3 lata temu / ma
 
Ks. biskup powołuje nauczanie Jana Pawła II w Familiaris Consortio jako "jasne i doktrynalnie pewne". Zatem może odpowie ktoś na pytanie ,czy przed familiaris consortio rozgrzeszano rozwodników w kolejnych związkach jedynie pod warunkiem obietnicy życia "jak brat z siostrą"? Chyba żyją jeszcze księża, którzy pamiętają jak wyglądała praktyka i nauka KK przed rokiem 1981?? A jeśli nie było takiej praktyki (rozgrzeszania za "czystość")to oznacza, że JPII zmienił nauczanie Kościoła i dopuścił rozwodników w kolejnych związkach do komunii świętej, a tym samym stworzył podwaliny pod kolejne odstępstwa - te wprowadzone przez Franciszka w Al.
ponad 3 lata temu / tradycja
 
Schizma już przecież jest faktem. Żal tylko wiernych, którzy nie znają nauki Kościoła Katolickiego i błądzą za zwodzicielami.
ponad 3 lata temu / Nasa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.