DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Kościół włączy się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Kościół włączy się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

Episkopat Polski przygotowuje list pasterski z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 11 listopada. Liczne formy upamiętnienia jubileuszu odbędą się także na szczeblu parafialnym i diecezjalnym. – Powinniśmy przede wszystkim dziękować za ludzi, którzy tę niepodległość wyśnili, wywalczyli, wymodlili, wycierpieli – powiedział abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

 

Abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zapewnił, że każda diecezja przygotowuje kalendarium wydarzeń związanych z 100. rocznicą niepodległości. Episkopat Polski przygotuje też list pasterski z okazji obchodów rocznicowych. Dokument będzie odczytany we wszystkich kościołach w niedzielę 11 listopada.

 

– List pasterski ukaże, że odzyskiwanie niepodległości było pewnym procesem. To nie przyszło nagle, jak deus ex machina. Niepodległość była najpierw w sercach ludzi, którzy żyli jej ideą – powiedział KAI abp Wiktor Skworc. – To był długi proces odzyskiwania duchowej niepodległości i odrodzenia duchowego, który potem doprowadził do tego, że staliśmy się dojrzali do tego, aby powiedzieć: jesteśmy niepodlegli – dodał.

 

Zdaniem abp. Skworca, oprócz dziękowania za zmagania o niepodległość w przeszłości, nie można w tym świętowaniu zapomnieć o trosce o przyszłość Ojczyzny. – Jak pokazuje historia, niepodległość może też zostać utracona. Musimy zrozumieć, że dziś naszą postawą, budowaniem jedności, także budujemy naszą niepodległość i naszą przyszłość – powiedział metropolita katowicki.

 

Hierarcha podkreślił, że w trakcie świętowania rocznicy niepodległości powinna zostać przypomniana rola rodziny, zwłaszcza matki, w ciężkich czasach zniewolenia zaborów. Istotne jest także podkreślenie roli kultury, języka i religii jako przestrzeni, w których zachowywała się polska tożsamość narodowa. Abp Skworc podkreśla, że nie bez znaczenia jest rola jaką spełniały m.in. zgromadzenia zakonne, zastępujące w wielu społecznych obszarach życia nieistniejące w XIX wieku państwo.

 

– To było ogromne dzieło Ducha Świętego, który prowadził ludzi. Potem nastąpiło zwycięstwo militarne, dokonane w konkretnym kontekście politycznym. Ale kiedy dziękujemy, powinniśmy przede wszystkim dziękować za ludzi, którzy tę niepodległość wyśnili, wywalczyli, wymodlili, wycierpieli. Pamiętamy więzienia, zsyłki, gułagi. Ten akcent dziękczynienia wybrzmi mocno – podkreślił abp Skworc.

 

Hierarcha zapowiedział również, że Kościół nie będzie organizował osobnych obchodów ogólnopolskich. Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbędzie się m.in. na Jasnej Górze oraz w innych sanktuariach maryjnych.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

 

 


DATA: 2018-01-18 17:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I po co te EPATOWANIE RELIGIJNOŚCIĄ Pana Prezydenta ? Przesada , tym bardziej gdy Pasterze zamiast sprawami Kościoła bardziej interesują się polityką. Zamiast >gadania< o trosce o przyszłość Ojczyzny lepiej czynić . Niech każda władza robi swoje i nie miesza porządków. Mam wątpliwość / niepokój : Coraz częściej słyszymy , że wszelkie działania ludzkie wynikają z inspiracji Ducha Św.Ciągle i wszędzie mówi się i wzywa Jego obecności, częstokroć w rzeczach błahych (czczych) dla zaspokojenia potrzeb człowieka. Obecnie mamy w Kościele cały Rok poświęcony Duchowi Św. Można zauważyć , że Trójcę Św. Naszego Pana Boga sprowadza się do odrębnego DZIAŁANIA 3 OSÓB Bożych do rozczłonkowania Osób co w moim przekonaniu jest niewłaściwe i niebezpieczne.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
I po co te EPATOWANIE RELIGIJNOŚCIĄ Pana Prezydenta ? Przesada , tym bardziej gdy Pasterze zamiast sprawami Kościoła bardziej interesują się polityką. Zamiast >gadania< o trosce o przyszłość Ojczyzny lepiej czynić . Niech każda władza robi swoje i nie miesza porządków. Mam wątpliwość / niepokój : Coraz częściej słyszymy , że wszelkie działania ludzkie wynikają z inspiracji Ducha Św.Ciągle i wszędzie mówi się i wzywa Jego obecności, częstokroć w rzeczach błahych (czczych) dla zaspokojenia potrzeb człowieka. Obecnie mamy w Kościele cały Rok poświęcony Duchowi Św. Można zauważyć , że Trójcę Św. Naszego Pana Boga sprowadza się do odrębnego DZIAŁANIA 3 OSÓB Bożych do rozczłonkowania Osób co w moim przekonaniu jest niewłaściwe i niebezpieczne. Polacy wiedzą komu zawdzięczają wolność i błogosławieństwo - Panu Bogu w Trójcy Jedynemu.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Jeszcze trochę, a Duda pojawi się na zlocie świadków jehowy. Jego otoczenie na prawdę nie kuma, że nikt mu nie zapomni zdrady?
ponad 1 rok temu / Hmmm
 
DEUS VULT+++ https://www.youtube.com/watch?v=GvrOlKUUSlI
ponad 1 rok temu / crusader
 
Ciekawe...ciekawe... Zobaczymy naszych umiłowanych pasterzy po stronie przyjaciół z Polin czy po stronie narodu?
ponad 1 rok temu / anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.