DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2018 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 

Kościół w Szwajcarii na drodze do samozniszczenia

Kościół w Szwajcarii na drodze do samozniszczenia
nairnbairn [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

W 1970 r. ponad 95 proc. Szwajcarów należało do Kościoła katolickiego lub wspólnot ewangelicko-reformowanych. Obecnie należy do nich tylko dwie trzecie mieszkańców kraju — poinformował szwajcarski instytut teologii pastoralnej z St. Gallen. Dzieje się tak mimo imigracji katolików.

 

Z przynależności do tych dwóch głównych związków wyznaniowych co roku rezygnuje od 35 do 45 tys. osób - całą Szwajcarię zamieszkuje ok. 8 mln osób. Miano najliczniejszego dalej przysługuje Kościołowi katolickiemu, do którego należy 38,4 proc. Szwajcarów. Skutki laicyzacji ogranicza w tym wypadku napływ imigrantów wyznania katolickiego — to już ponad jedna trzecia.

 

W Kościele w Szwajcarii stale spada liczba kapłanów i zakonników, rośnie zaś liczba stałych diakonów i świeckich teologów. Wszędzie z roku na rok coraz bardziej brakuje księży. Jedynie we włoskojęzycznej diecezji lugańskiej sytuacja jest lepsza — do kapłaństwa przygotowuje się tam 41 mężczyzn, co wyróżnia tę diecezję na tle reszty kraju. Spada liczba chrztów i ślubów. W diecezjach siońskiej, lugańskiej i St. Gallen liczba ślubów kościelnych w ciągu ostatnich 15 lat spadła o 40 proc.; ogólnie w latach 2011-2012 r. sakrament małżeństwa zawarła tylko jedna trzecia spośród wszystkich par nominalnych katolików biorących ślub. Spowiedzi indywidualnych w niektórych regionach w ogóle nie ma.

 

Więcej niż jedna piąta populacji nie określa swojej przynależności religijnej. W niektórych regionach kraju udział osób nienależących do żadnej wspólnoty religijnej wynosi 40 proc. Wyższy odsetek osób niereligijnych cechuje kantony o wysokim stopniu urbanizacji, ale imigrantów ogółem.

 

Mimo ciągłej utraty wiernych szwajcarscy przywódcy religijni nie ustają w podejmowaniu nowych inicjatyw mających „reformować” katolicyzm w nowoczesnym duchu. Felix Gmür, rzymskokatolicki biskup Bazylei, wezwał ostatnio do zrewidowania zasad dotyczących „udziału w życiu Kościoła”. Pod tym określeniem kryje się udzielanie Komunii św. rozwodnikom i małżonkom żyjącym w kolejnych związkach. „Niewłaściwie jest nazywać takich ludzi grzesznikami” — twierdził.

 

Z kolei znana „katolicka” feministyczna teolożka z Bazylei - Helen Schüngel-Straumann - we wrześniu wysłała do papieża Franciszka petycję o… mianowanie kobiet kardynałami. Podpisało ją tysiąc osób. „Walczyliśmy o diakonat dla kobiet przez 40 lat” — tłumaczyła w świetle kamer Schüngel-Straumann. Jej petycję, poza feministycznymi „teolożkami” i teologami z zagranicy, podpisali m.in. szwajcarski kapucyn Anton Rotzetter i dominikanka Ingrid Grave.

 

Od dwóch lat w Szwajcarii z sukcesami działa kampania katolików świeckich „Inicjatywa równości”. Jej cele są proste: wymuszenie na hierarchii zniesienia celibatu i wprowadzenia „święceń” kapłańskich dla kobiet. Inicjatywę popiera niemała liczba szwajcarskich polityków deklarujących katolicyzm.

 

Źródło: cath.ch, sedmitza.ru

dom


DATA: 2013-12-09 07:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jezus nigdy nie dostosowywał się do grzechów ludzi,nauczał z Ducha Świętego-grzech nazywał grzechem bo chciał ocalić upadłe w złym dusze ludzkie,gdy dziś uznaje się że grzech to coś dobrego i trzeba być tolerancyjnym zostawia się pole do działania dla diabła,trzeba w końcu odpowiedzieć sobie na pytanie-Wierzę w Boga czy wierzę w brednie które sprzedaje mi świat?Czytam Pismo Święte czy nie czytam?
ponad 2 lata temu / miriam
 
gdyby kobiety w kościele katolickim zaczęły zostawać kardynałami to już nie byłby to kościół katolicki w Duchu Chrystusa bo on nie jest ani demokratyczny ani żaden inny on jest z Boga
ponad 2 lata temu / miriam
 
za sytuację w kościele nie obwiniałbym świeckich teologów bo Oni muszą naprawiać kościół po duchownych . Uważam, ze kościół wymaga większego udziału laikatu w zarządzaniu, racjonalnej oceny sytuacji . Nie zrobią tego księża bo oni walczą tylko o dobra doczesne. W przeszłości nie było takiego przepływa informacji, wszystko szło zatuszować a teraz sytuacja przerasta ich możliwości Zdarzają się wyjątki wśród księży ale pragnę zwrócić uwagę, że chcą Oni dawać ale nie swojego.
ponad 3 lata temu / zatroskny
 
Należy zwiększyć i zintensyfikować aggiornamento. Bardziej przystosować Kościół w Szwajcarii do wymogów współczesności i nowoczesnego spojrzenia. Myślę że TP można wysłać z misją wspomagania Szwajcarów w przystosowywaniu się do zdobyczy cywilizacji(...).
ponad 4 lata temu / Leo
 
"Zachód zrobimy tak zepsutym, że będzie śmierdział" ---> Szkoła Frankfurcka uważała, że tak długo jak jednostka była wierząca ? czy nawet miała nadzieję wiary ? jej boski dar myślenia mógł rozwiązywać stojące przed społeczeństwem problemy, to społeczeństwo nigdy nie osiągnie stanu beznadziejności i alienacji, które oni uważali za konieczne do wywołania rewolucji socjalistycznej. Dlatego ich celem było, tak szybko jak możliwe, podminowanie dziedzictwa judeo-chrześcijańskiego. ... Żeby to zrobić nawoływali do możliwie najbardziej negatywnej, niszczącej krytyki każdej sfery życia, co można było opracować w celu destabilizacji społeczeństwa i doprowadzenia do czegoś co postrzegali jako porządek "opresyjny". Ich polityka, mieli taką nadzieję, będzie szerzyć się jak wirus ? "innymi sposobami kontynuować dzieło zachodnich marksistów", jak powiedział jeden z ich członków.
ponad 5 lat temu / Tiberias
 
Niedobrze.
ponad 5 lat temu / romek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.