DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Niesakramentalni wg. nauki KK żyją w grzechu ciężkim i pozbawieni sa łaski uświęcającej. Łaskę tą można uzyskać tylko w spowiedzi indywidualnej. Jeśli umrą w stanie tego grzechu są potępieni (!!!) - taka jest oficjalna nauka KK. Nawet morderca, albo dziecibójca - mimo, że grzech ten spowodował nieodwracalne skutki - ma przebaczenie w spowiedzi (oczewiście pod wszystkimi pięcioma warunkami). Tymczasem w praktyce część kapłanów KK mówi tym ludziom, że są w Kościele i że powinni żyć Panem Bogiem. To bardzo trudna sytuacja, bo rodziw odczuciu tych osób dualizm. Albo potępieni i anatema, i Kościół ma kłopot głowy - tak reaguje zdecydowana wiekszość Katolików we wszelkich dyskusjach na forach, straszą nawet piekłem. Czyli dla niesakramentalnych ich stan jest wyrokiem - dożywociem. Albo uznamy, że są w Kościele i żyją (w danej sytuacji) jak tylko się da najbliżej Pana Boga, ale wtedy po śmierci - niestety wg. oficjalnego stanowiska KK - są jednak potępieni, bo nie porzucili grzesznego
ponad 2 lata temu / Marek
 
Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem. Komunia powinna być dla słabych by pomóc im powstać a nie tylko dla tych "lepszych".Bo to tylko Pan Bóg zna ludzkie serce najlepiej. Nie powinno się nikogo oceniać. Powinno być miłosierdzie w kościele - także dla rozwodników. Nie powinno się zamykać tej łaski przed ludźmi - to mogłoby pomóc wielu powrócić do kościoła. To powinno być głównym celem kościoła. Walka o każdą duszę, każdego człowieka.
ponad 2 lata temu / Zatroskany
 
Państwo, którzy tak ryzykownie kategorycznie się wypowiadacie o rozwodnikach - miejcie proszę świadomość, że oni niosą cierpienie odrzucenia przez całe życie. Nie dość że porzucił ich małżonek, to porzuca ich świat (nie wolno mieć dzieci i innego małżonka). I na dodatek, jak rozumiem, porzuca ich "miłosierna" wspólnota chrześcijańska, krytykując w czambuł ideę towarzyszenia związkom niesakramentalnym. Czy Jezus Chrystus tak Wam kazał czynić bracia i siostry? Czyż On nie zaczął pisać na piasku ... i powiedział "niech pierwszy rzuci kamieniem, kto jest bez grzechu"?
ponad 3 lata temu / Aga
 
Pytanie do faryzeuszy: Którą osobę wam wydać, a którą ukrzyżować? Są dwie do wyboru. Głosowanie przez aklamację: 1. gwałciciel - zabójca 14 letniej dziewczynki 2. rozwiedziona kobieta, która czuje wielkie powołanie do rodzenia i wychowywania dzieci i wstępuje w drugi związek by je zrealizować?
ponad 3 lata temu / Aga
 
A kogo Pan Jezus wspierał - faryzeuszy trzymających się kurczowo litery prawa, czy może raczej upadłych grzeszników, zmagających się ze swoją ułomnością i złymi wyborami, które zabrudziły całe ich życie?
ponad 3 lata temu / Aga
 
byliśmy zbyt młodzi, nieroztropni i niedojrzali. Poszliśmy poprosić o sakrament bo się wydawało, że tak trzeba (bez wiedzy czym małżeństwo jest!). To był nasz wielki błąd, ślepota i młodzieńcza głupota. Ale starsi i mądrzejsi (rodzina, ksiądz) też nie zrobili tego co powinni (umyli ręce, pobłogosławili nam). Rozwód był po niecałym roku. I co? Koniec życia rodzinnego? Wg nauki kościoła tak. Nie posłuchałam nauki kościoła. Po wielu latach od rozwodu mam z innego związku pięknego, dobrego i mądrego syna. I wiem, że BÓG go chciał, bo pragnienie urodzenia dziecka było tak potężną i piękną siłą dobra, że tylko od Boga mogła ona pochodzić. Ale ja skazana jestem na życie w grzechu.
ponad 3 lata temu / Aga
 
Nie ma "innych skrzydeł" w Kościele Katolickim. Są za to heretycy podszywający się pod katolików, którzy poprzez zatwardziałe trwanie w błędach sami siebie postawili poza Kościołem i przez to służą szatanowi, a nie Bogu. Bo bajdurzenie o otwarciu i tolerancji wobec ciężkich grzechów, nazywanie tych grzechów "postępem" oraz radość z tego że liczna jest grupa ludzi zwiedzionych idących na zgubę wieczną, są cechami typowymi właśnie dla satanistów. Takie osoby popadają w liczne paradoksy, gdyż będąc przeciwko wykluczeniu same się wykluczają, a będąc za dobrą wolą służą złej woli.
ponad 3 lata temu / r
 
@Ada i @ Leaf427 Rozumiem Wasze stanowisko. Należycie do konserwatywnego skrzydła kościoła. Leaf ja staram się nie używać takich określeń drugich związków, gdyż sądzę, że nie jest to w duchu tolerancji i wzajemnego zrozumienia, ale szanuję Twoje zdanie. Ja jestem za katolicyzmem otwartym i postępowym, bo jestem przeciw wykluczeniom i za kościołem jak najbardziej licznym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka dobrej woli, a nie tylko dla najsilniejszych jednostek.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
cd.Czy to czułe tulenie GRZECHÓW ŚMIERTELNYCH nie jest przypadkiem SPRZENIEWIERZENIEM SIĘ MISJI KK i ZDRADĄ CHRYSTUSOWEGO KAPŁAŃSTWA.....Z tego co mi wiadomo, każdy kapłan włącznie z papieżem ma obowiązek CZŁOWIEKA- NAWRACAĆ i mocą sakramentów świętych ZBAWIAĆ czyli RATOWAĆ przed potępieniem wiecznym.Kapłan ma obowiązek UPOMINAĆ,POUCZAĆ I OSTRZEGAĆ przed konsekwencjami uporczywego trwania w GRZECHU ŚMIERTELNYM.....a cóż to jest to , NOVUM TOWARZYSZENIA cudzołożnikom czy to przypadkiem nie jest NEGACJA NAUKI PANA JEZUSA o małzeństwie...Czy te ogłoszone nie zmiany doktrynalne, a jedynie PRAKTYCZNE przypadkiem nie są sprzeciwianiem się uznanej PRAWDZIE CHRZEŚCIJA ŃSKIEJ, a to jak mi wiadomo JEST GRZECHEM PRZECIWKO DUCHOWI ŚWIĘTEMU....czy Bp.Wątroba ma tego świadomość i zdaje sobie sprawę z konsekwencji UPORCZYWEGO TRWANIA niesakramentalnych w ŚMIERTELNYM GRZECHU?....kto będzie odpowiadał za czułe tulenie ich CUDZOŁÓSTWA?..Chryste RATUJ cudzołożników bo giną w objęciach antychry
ponad 3 lata temu / Megi
 
@trooper: istnieje różnica między "nawracaniem" a "towarzyszeniem". Istotę "towarzyszenia" opisał Michu. Co do rozwodów (w domyśle: cywilnych, bo w Kościele nie ma rozwodów), jeśli niemożliwe jest pogodzenie się małżonków, wtedy strony powinny traktować tę sytuacje jako separację, a nie okazję do zakładania związków cudzołożnych. Wtedy szkody będą najmniejsze.
ponad 3 lata temu / r
 
Czego bp.Wątroba chce się uczyć od kapłanów NIE NAWRACAJĄCYCH cudzołożników a JEDYNIE wspierających i umacniających ich grzech śmiertelny ..Wypowiedź hierarchy KK specjalisty od spraw Rodziny napawa przerażeniem z uwagi na całkowite pogwałcenie fundamentu doktryny Chrystusa...CO BÓG ZŁĄCZYŁ,CZŁOWIEK NIECH NIE ROZDZIELA...i co KOŚCIÓŁ z tym ROZDZIELANIEM robi WPROWADZA NOVUM...Bp.Wątroba ma nas za impos animi mówiąc NIE MA zmian doktrynalnych, jedynie praktyczne, czyli co NIE CUDZOŁÓŻ OBOWIĄZUJE BEZ ZMIAN,ale jedynie PIERWSZY ZWIĄZEK SAKRAMENTALNY,bo jak się nie uda to można? Czy naprawdę najpilniejszym zadaniem KK jest towarzyszenie cudzołóżnikom,którzy niszczą VI/IX PB?..to jest to NOVUM praktyczne KEP...Czy Przewodniczący ds Rodziny,ma świadomość grzechu jakiego się dopuszcza, usprawiedliwiając, broniąc poróbstwo zachęca M/Ż do WIAROŁOMSTWA,i życia niezgodnego z PB..To czułe tulenie cudzołożników nie jest przypadkiem ZDRADĄ KK misji KAPŁAŃSKIEJ której głównym celem jes
ponad 3 lata temu / Megi
 
"-...pierwsze małżeństwo się nie udało" - jakby się nie pogubili, to ono ciągle trwa. Pytanie: -Towarzyszyć w drodze do piekła, tworząc komfort trwania w grzechu? Czy w drodze do nieba / zbawienia, prowadząc do powrotu do sakramentalnego małżonka, względnie w skrajnej sytuacji i przejściowo do życia w separacji i samotności?
ponad 3 lata temu / Szymon.W
 
A czemu nie można nawracać rozwodników i robić dla ich duszpasterstwa? Jest duszpasterstwo dla alkoholików co grzeszą może być i dla rozwodników? Po drugie jak nie da się zlikwidować rozwodów to róbmy wszystko, by szkody z nimi związane były jak najmniejsze dla rozwodników i społeczeństwa.
ponad 3 lata temu / trooper
 
@Ada: "Czy życzysz bliźnim, wiecznego potępienia?" - Michu nie wierzy w wieczne potępienie, gdyż nie wierzy w słowa Pana Jezusa o istnieniu piekła, a Biblię uważa za pełną bajek. Przyznał to niedawno na tym forum.
ponad 3 lata temu / r
 
@Michu Naczytałeś się Pan kolorowej prasy i mimowolnie bredzisz o nowych/starych związkach. Pan nawet nie wiesz jak to nazwać. Pomogę Panu:cudzołóstwo,rozpusta, zgorszenie, ruja i poróbstwo. Powtórzyć kilka razy aż się zakoduje. Na takie podstawie można sobie dopiero układać światopogląd. Piszę w trosce o zbawienie bliźnich.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
@Michu - co Ty wypisujesz? Drugi związek jest grzechem! on powinien się rozpaść, a nie "udać". Ludzie żyjący w ciężkim grzechu nie mogą czuć się "komfortowo", bo to by wypaczyło ich sumienia. Jeśli drugi związek, czyli po prostu cudzołóstwo, nie będzie stygmatyzowane, ale "udane" to ludzie ci idą prostą drogą do zatracenia. Czy tego im życzysz? Czy życzysz bliźnim, wiecznego potępienia?
ponad 3 lata temu / Ada
 
Zdaniem zatwardziałego wroga Kościoła Chrystusowego, celem katolicyzmu jest sprawienie radochy grzesznikom przez okłamywanie ich, że żyjąc w grzechu cudzołóstwa jakoby tworzyli pozytywne relacje. Widać że ten ktoś uważa rozwodników w cudzołożnych związkach za podobnych sobie bezmyślnych hedonistycznych krótkowidzów, którzy zgodnie z zasadą "hulaj dusza, piekła nie ma" marzą tylko o tym by jak najwięcej przed śmiercią nagrzeszyć. Co prawda efektem tego chorego podejścia będą traumatyczne przeżycia i dla rozwodnika, i dla jego dzieci wychowywanych w przykładzie cudzołóstwa, i dla wroga Kościoła który zwodzi tych zagubionych ludzi, ale forumowy zwodziciel zapewne liczy że skoro obecnie ma tak dobre relacje ideowe z Lucyferem, to po śmierci również ucieszy się z jego moralnego wsparcia.
ponad 3 lata temu / r
 
@Michu - tak tylko przypomnę, że rozwodów nie ma (no, chyba że mamy na myśli zerwanie umowy cywilnej zawartej przez podpis na dokumencie Urzędu Stanu Cywilnego).
ponad 3 lata temu / Bartosik
 
Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić, czy "towarzyszenie" cudzołożnikom będzie polegać na tym, by rozwodnicy w nowych związkach nie przestali grzeszyć? I to miałoby być zadanie dla kapłanów? Biskupi, opamiętajcie się, bo zmieniacie się w wilki w owczych skórach i prowadzicie ludzi prostą drogą do piekła ! Mam nadzieję, że się mylę, że towarzyszenie to będzie proces nawracania, czyli zerwania grzesznych związków!
ponad 3 lata temu / ada
 
@Leaf427 Najlepiej gdyby rozwodów nie było wcale. Jednak nie żyjemy w świecie idealnym, a ludzie choć się starają nie zawsze im wszystko wychodzi. Towarzyszenie w nowym związku jest pożądane, dlatego, że nieudany pierwszy związek mógł być traumatycznym przeżyciem dla rozwodnika i ucieszy się on z moralnego wsparcia, gdyż krytyka mogłaby się odbić negatywnie na nowej relacji. Istnieje wówczas obawa, że w nowym związku szybko by się poddał i szukał kolejnego idealnego, a takie nie istnieją. Lepiej jeśli drugi związek okaże się udany, będzie to z pewnością dobre dla dzieci, które potrzebują stabilizacji.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Najpilniejszym zadaniem nie jest wspieranie tych, którzy zostali porzuceni i mimo licznym przeciwnościom losu, trwają w wierności. Najpilniejsze jest "towarzyszenie" cudzołożnikom. Ok, nawet w pewnym sensie można się z tym zgodzić. To ci, którzy grzeszą potrzebują nawrócenia i z jednego takiego nawróconego będzie większa radość niż z 99 sprawiedliwych. Jeśli to "towarzyszenie" będzie polegało na tłumaczeniu im, że grzeszą i muszą się nawrócić, to ciężko się do czegoś przyczepić i rzeczywiście jest to pilna potrzeba. Mam jednak obawę, że to "towarzyszenie" będzie polegało na poklepywaniu cudzołożników po plecach i utrwalaniu ich zgubnego położenia.
ponad 3 lata temu / Miro
 
To typowe gdy wrogowie Pana Jezusa uznają bigamię, a czasami poligamię, za słuszną. Dlatego chcą się troszczyć nie o to by prawdziwe małżeństwo trwało, lecz o to by nie rozpadł się związek cudzołożny. Nie ma co liczyć że wrogowie katolików podejdą poważnie do problemu i realnie komukolwiek pomogą osiągnąć zbawienie. Wolą czuć się teraz komfortowo, a po śmierci zostać wykluczeni.
ponad 3 lata temu / r
 
@ Michu Nowomowa polega na tym, że zmienia się znaczenia słów. "Cudzołóstwo" nazywa się "nowym związkiem". A kolejny krok na drodze urabiania naiwnej gawiedzi to nadzieja wyrażana przez budujących na piaskach, że ten "nowy związek"(de facto: cudzołóstwo) się nie rozpadnie dzięki opiece duchowej. Pytanie jaki duch będzie stał za tą opieką? Bo chyba nie katolicki. Naprawę świata zaczyna się od naprawy pojęć. Ojciec kłamstwa zaczyna destrukcję świata od zacierania znaczeń.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
A L Do korekty a nie majstrowanie przy Doktrynie i Praktyce Świętej Matki Kościoła .Cudzołóstwo jest grzechem ciężkim nie wymagającym specjalnego traktowania od tego jest Konfesjonał i Sakrament Pokuty i Pojednania oraz Kierownictwo Duchowe.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Słuszna decyzja episkopatu. Ci, którym pierwsze małżeństwo się nie udało jak mówi bp. Wątroba i są w kolejnym związku zostaną otoczeni opieką duchową, co może dać szansę, że 2 związek sie nie rozpadnie. Oby kapłani podeszli poważnie do problemu i realnie pomagali, a nie tylko deklaratywnie. Wówczas w nowym związku będą się czuć komfortowo, bez stygmatyzującego wykluczenia.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Trochę jak : nie można zwalczyć narkotyków to je ....zalegalizujmy..?co następne?
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
I jeszcze jedno, Księża Biskupi : za skutki trwania w grzechu osób, którym będziecie "towarzyszyć" waszą zwodniczą "praktyką duszpasterską", to właśnie WY na Sądzie odpowiecie w pierwszej kolejności.
ponad 3 lata temu / Nikol
 
Co to znaczy, że "PIERWSZE małżeństwo się nie udało" ? Czyż zawarte małżeństwo nie może być tylko JEDNO dopóki osoby je zawierające żyją ? Co to za brednie o jakimś "towarzyszeniu", które niby czemu miałoby służyć? Ludzie wierzący, otwórzcie oczy! Polska (?) hierarchia, nie dość, że ciągle udaje, że nie widzi zła czynionego przez rządzących, to już zaczyna posługiwać się językiem zachodnioeuropejskich schizmatyków. Czy i my mamy zostać doprowadzeni do zguby, u progu której stoi zachodnia Europa ?
ponad 3 lata temu / Nikol
 
To jest bardzo smutne, że biskupi polscy nie są w stanie jednoznacznie bronić katolickiej doktryny, tylko kręcą i kombinują. Zły znak na najbliższą przyszłość. O dalszej nawet nie ma co marzyć...
ponad 3 lata temu / vlad
 
"Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona." Zrobimy krok w złą stronę to Pan Bóg naśle na nas miecz pogański i potem jak trwoga to do Boga... nie co ja mówię przecież mamy teraz Amerykę oni nas obronią. Taka dygresja. Jednak tak poważnie to proszę jeśli ktoś jest zaznajomiony bo mi niestety czasochłonne obowiązki nie pozwalają na śledzenie. Jakie jest stanowisko abp. Hosera bo ten podkreślony fragment nie do końca jest dla mnie jasny. Po wypowiedziach prefekta kardynała Mullera, który wspominał ostatnio o tym że czymś niewłaściwym jest zbieranie się episkopatów i roztrząsanie jak tu zinterpretować AL bo należy odczytywać je w świetle całej Tradycji Kościoła a istota się nie zmienia. Bez nawrócenia nie ma Komunii Świętej. Szkoda że takie wypowiedzi na łamach jakichś mediów. Czy to z mediów mamy czerpać naukę. Czy nie można tak po prostu wziąć przedstawicieli schizmatyzujących episkopatów na dywanik?
ponad 3 lata temu / qlnick
 
Jak jest 'Pierwsze małżeństwo", to mogą być następne. I nie chodzi tu o wdowców. Czyżby bp. Wątroba wszedł na ścieżkę herezji?
ponad 3 lata temu / Piotr
 
Doktryna i Praktyka jest niezmienna.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
?Towarzyszenie tym, którym pierwsze małżeństwo się nie udało i weszli w kolejne związki jest być może najpilniejszym zadaniem dla Kościoła w Polsce? - stwierdził bp Jan Wątroba. Księże Biskupie, jeżeli dla księdza Biskupa i dla współbraci w biskupstwie najważniejsze jest towarzyszenie "CUDZOŁOŻNIKOM" to widzę, że kompletnie straciliście poczucie "rzeczywistości" i kontakt z "ziemią" i powierzoną "OWCZARNIĄ"! Ja skromna "owieczka" bez teologicznego wykształcenia widzę co najmniej kilka problemów "kapłańskich": alkoholizm, grzechy przeciwko celibatowi, porzucanie sutanny przez kapłanów, brak praktycznego życia Ewangelią itd, itd. Jest też wiele problemów "świeckich": nagminne rozwody, alkoholizm, narkotyki, brak właściwej opieki nad własnymi dziećmi, zabójstwa dzieci żywo urodzonych, aborcja, próby legalizacji eutanazji itd., itd. Kiedy Biskupi dojdą do wniosku, że towarzyszyć to powinni małżonkom porzuconym, a przede wszystkim "porzuconym" DZIECIOM!
ponad 3 lata temu / ABC...
 
@Obywatel, a czy kiedy coś idzie nie tak w małżeństwie to jedynym rozwiązaniem jest rozwód i wejście w drugi związek? Dlaczego zakładasz, że wejście w drugi (już cudzołożny) związek rozwiąże problemy, dlaczego zakładasz, że ta druga osoba nie będzie uzależniona od mamusi? Czyli dziś już coś takiego jak praca nad relacją, naprawianie związku, przezwyciężanie kryzysu nie istnieje? Lepiej odrzucić, "dać list rozwodowy" i potraktować człowieka jak przedmiot niż podjąć trud pracy nad relacją? Gdzie Ewangelia każe traktować człowieka jak przedmiot? Czy Jezus odtrącił nas po naszym grzechu, a każdy z nas jest grzesznikiem. W takim razie On też powinien wziąć z nami "rozwód" zamiast oddawać za nas Swoje życie.
ponad 3 lata temu / kamil
 
Spokojnie! Nikt nie moze zmienic prawa Bozego i polscy biskupi tez tego nie zrobia! Z Panem Bogiem
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Amoris jak specjalny lewar czy łom wyłamuje to co powinno zostać zabite dechami !
ponad 3 lata temu / amoris jak łom
 
Kurczę, co to wszystko ma znaczyć!!! Czy rozwodnicy to jakieś święte krowy, że kapłani mają wokół nich skakać i "towarzyszyć"?
ponad 3 lata temu / Tomcio
 
A ja głupek myślałem, że najpilniejszym jest pomoc małżeństwom, które maja problemy i którym grozi rozbicie.
ponad 3 lata temu / Głupek
 
Towarzyszenie niesakramentalnym najpilniejszą zadaniem Kościoła w Polsce? Hmm, ja tam widzę 50 pilniejszych zadań, ale kim ja jestem, żeby pouczać ks. biskupa.
ponad 3 lata temu / marco
 
No i proszę, zamiast wzywania do nawrócenia, czyli zerwania z grzechem, księża w Polsce będą "towarzyszyć" grzesznikom, czyli by oni nadal ze spokojnym sumieniem mogli sobie cudzołożyć. Oczekuję teraz na podanie podstawy teologicznej wynikającej z Magisterium KK i Ewangelii owego "towarzyszenia" grzesznikom w grzeszeniu. Czy Pan Jezus wzywał do towarzyszenia, czy do nawrócenia?
ponad 3 lata temu / tradycjaa
 
Najistotniejsze na końcu drobnym druczkiem. Proponuję, aby się koncentrować na towarzyszeniu normalnym rodzinom i małżeństwom, żeby chronić je przed "współczesnością" i formować wg nauki Kościoła. A te "nieformalne", co to stały się takie z własnej woli, nakłaniać do powrotu na prostą drogę. Bo chyba nie chodzi, żeby im "towarzyszyć" na manowcach?
ponad 3 lata temu / Golden
 
"Towarzyszenie" to kolejne słowo-wytrych w coraz bogatszym słowniku nowomowy. Pod tym pojęciem może kryć się wszystko i o to chyba chodzi. Nie rozumiem tylko jednego: dlaczego wszyscy biskupi (episkopaty) muszą zaraz dostosowywać swoje wytyczne duszpasterskie dla rodzin i par niesakramentalnych do tej nieszczęsnej encykliki. Przecież to nie jest dokument, który wymaga absolutnie wdrożenia pod karą ekskomuniki. Czy grzechem byłoby np. oprzeć nauczanie w tym temacie na encyklice Familiaris Consortio św. Jana Pawła II, ignorując wynurzenia Franciszka w Amoris Laetitia? Jan Paweł II mimo wszystko dość zdecydowanie postawił tamę komunii św. dla rozwodników, dopuszczając tylko wyjątek dla par żyjących jak "brat z siostrą". Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
Ja bym tego tak od razu nie potępiał. Człowiek jest istotą omylną. Coś może pójść nie tak. Znam wiele takich sytuacji. Znam osobę, która rozwiodła się, bo jej małżonek okazał się być uzależniony od swojej mamusi. Umożliwienie takim osobom normalnego życia - a zwłaszcza dzieciom z takich związków - jest chyba ważniejsze, niż faryzejskie trzymanie się litery. Być może dlatego tak wiele osób zrywa dziś z Kościołem (i wiarą), bo czują się odtrąceni tylko dlatego, że np. małżonek/małżonka ich oszukał/a.
ponad 3 lata temu / obywatel
 
Znowu jakieś pseudo rozważania. Małżeństwo samo się nie rozpada... tylko dzieje się tak w efekcie złych wyborów, niedojrzałości i głupoty. Trzeba ponieść konsekwencje... a nie udawać, że nic się nie stało. Towarzyszy to już my mieliśmy.
ponad 3 lata temu / DNA
 
Trzeba poczekać na kompletny dokument. Ciekawe czy ten dokument też będzie pełen sprzeczności.
ponad 3 lata temu / Nasa
 
Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi. Powiedziano też: Jeśli kto chce oddalić swoją żonę, niech jej da list rozwodowy. A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa.
ponad 3 lata temu / Andre
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.