DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Kościół w Polsce będzie „towarzyszyć” ponownym związkom rozwodników. Co z Komunią Świętą?

Kościół w Polsce będzie „towarzyszyć” ponownym związkom rozwodników. Co z Komunią Świętą?
Fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Nad koniecznością zdefiniowania, czym konkretnie ma być duszpasterskie towarzyszenie, także wobec par żyjących w nowych związkach, zastanawiali się we wtorek polscy biskupi. „Towarzyszenie tym, którym pierwsze małżeństwo się nie udało i weszli w kolejne związki jest być może najpilniejszym zadaniem dla Kościoła w Polsce” - stwierdził bp Jan Wątroba. Wkrótce zostaną opublikowane konkretne wytyczne.


O konieczności zdefiniowania, czym konkretnie ma być duszpasterskie towarzyszenie, także wobec par żyjących w nowych związkach, zastanawiali się dziś polscy biskupi. "Towarzyszenie tym, którym pierwsze małżeństwo się nie udało i weszli w kolejne związki jest być może najpilniejszym zadaniem dla Kościoła w Polsce" - ocenił bp Jan Wątroba.


Podczas zebrania plenarnego w Zakopanem biskupi zadecydowali, że prowadzone od miesięcy prace nad Wytycznymi KEP nt. duszpasterstwa małżeństw i rodzin - muszą być jeszcze kontynuowane. Jak zapowiedział w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, przyjęcia dokumentu dostosowanego do adhortacji Franciszka "Amoris laetitia" można spodziewać się jesienią.


Dokument będzie składać się z trzech części poświęconych kolejno: przygotowaniu do małżeństwa, duszpasterstwu rodzin oraz związkom niesakramentalnym. „Wytyczne są w tej chwili dość dobrze opracowane, niemniej wymagają uzupełnienia pewnych luk” – powiedział abp Gądecki.


Do Wytycznych zostanie też dołączone opracowanie nt. Komunii św. dla osób rozwiedzionych i żyjących w ponownych związkach cywilnych, przygotowane przez abp. Henryka Hosera. Warto podkreślić, że arcybiskup Hoser podczas synodu ds. rodziny bronił nauczania Kościoła w kwestii małżeństwa oraz przystępowania do Komunii Świętej przez rozwiedzionych.


Opracowywany dokument będzie uwzględniał nauczanie zawarte w adhortacji Franciszka "Amoris laetitia". Zdaniem bp. Jana Wątroby, Wytyczne można będzie traktować jako załącznik do wydanego w 2003 r. obszernego Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, które - zdaniem biskupa - nie traci nic ze swej aktualności. Wymaga jedynie dostosowania do wskazań "Amoris laetitia".


Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny wyjaśnia, że chodzi zwłaszcza o język i styl oraz, że "novum, które musi wybrzmieć w Wytycznych dotyczy praktyki a nie doktryny".


Bp Wątroba wskazuje, że dokument stara się wychodzić naprzeciw nauczaniu Franciszka, który we wspomnianej adhortacji akcentuje trzy elementy: towarzyszenie, rozeznawanie i włączanie. Chodzi przy tym zarówno o małżeństwa sakramentalne jak i o osoby, które żyją w ponownych związkach.


Podczas obrad biskupi wskazywali, że należy doprecyzować, co w realiach konkretnej pary oznacza duszpasterskie towarzyszenie. Podkreślił przy tym, że "idea towarzyszenia wymaga głębszej formacji duchowieństwa" oraz, że poważnego namysłu wymaga pytanie, jak formować do tego kapłanów.


"Towarzyszenie tym, którym pierwsze małżeństwo się nie udało, z różnych powodów, rozpadło się i weszli w kolejne związki, jest być może najpilniejszym zadaniem dla Kościoła w Polsce" - ocenił bp Wątroba. Wyraził wielkie uznanie dla tych księży, którzy potrafili taka pracę wykonywać, "którzy czuli od zawsze potrzebę bycia blisko i towarzyszenia".


Hierarcha przyznał jednocześnie, że takich duchownych jest wciąż za mało oraz, że należy dziś szczególnie mocno korzystać z ich doświadczeń i od nich się uczyć. Ponadto formacja seminaryjna powinna mocniej uwzględniać fakt, że żyjemy w społeczeństwie wymagającym pasterzy bliskich ludziom i potrafiącym pomóc tym, którzy punktu widzenia prawa kościelnego tworzą związki nieregularne.


"Jest wyraźna potrzeba, żeby idea towarzyszenia była wpisana w duszpasterstwo tzw. zwyczajne, nie tylko duszpasterstwo rodzin" - mówił przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny, przywołując wezwanie Franciszka do towarzyszenia, a nawet czułości wobec osób żyjących w ponownych związkach.


Biskup rzeszowski przyznał, że idea towarzyszenia, nie była dotąd zbyt mocno nagłaśniana w polskim duszpasterstwie. Jednocześnie wskazał, że polscy księża są blisko wiernych, nie tylko rodzin, więc nasz kraj nie jest w tym względzie pustynią. "Ale może trzeba przestawić akcenty, może włączyć w to towarzyszenie osoby świeckie, bo w wielu dokumentach i dyskusjach powraca przekonanie, że sami księża tego dzieła nie dokonają" - zauważa bp Wątroba.


Jednocześnie zaznaczył, że Wytyczne są redagowane z myślą o swego rodzaju "prewencji" to znaczy przygotowywaniu do małżeństwa. Im lepsza będzie bowiem formacja - począwszy od wychowania w domu rodzinnym, poprzez katechezę szkolną, aż do bezpośredniego przygotowania do małżeństwa - tym mniej będzie nieudanych małżeństw.KAI, kra
DATA: 2017-06-07 07:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niesakramentalni wg. nauki KK żyją w grzechu ciężkim i pozbawieni sa łaski uświęcającej. Łaskę tą można uzyskać tylko w spowiedzi indywidualnej. Jeśli umrą w stanie tego grzechu są potępieni (!!!) - taka jest oficjalna nauka KK. Nawet morderca, albo dziecibójca - mimo, że grzech ten spowodował nieodwracalne skutki - ma przebaczenie w spowiedzi (oczewiście pod wszystkimi pięcioma warunkami). Tymczasem w praktyce część kapłanów KK mówi tym ludziom, że są w Kościele i że powinni żyć Panem Bogiem. To bardzo trudna sytuacja, bo rodziw odczuciu tych osób dualizm. Albo potępieni i anatema, i Kościół ma kłopot głowy - tak reaguje zdecydowana wiekszość Katolików we wszelkich dyskusjach na forach, straszą nawet piekłem. Czyli dla niesakramentalnych ich stan jest wyrokiem - dożywociem. Albo uznamy, że są w Kościele i żyją (w danej sytuacji) jak tylko się da najbliżej Pana Boga, ale wtedy po śmierci - niestety wg. oficjalnego stanowiska KK - są jednak potępieni, bo nie porzucili grzesznego
ponad 1 rok temu / Marek
 
Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem. Komunia powinna być dla słabych by pomóc im powstać a nie tylko dla tych "lepszych".Bo to tylko Pan Bóg zna ludzkie serce najlepiej. Nie powinno się nikogo oceniać. Powinno być miłosierdzie w kościele - także dla rozwodników. Nie powinno się zamykać tej łaski przed ludźmi - to mogłoby pomóc wielu powrócić do kościoła. To powinno być głównym celem kościoła. Walka o każdą duszę, każdego człowieka.
ponad 2 lata temu / Zatroskany
 
Państwo, którzy tak ryzykownie kategorycznie się wypowiadacie o rozwodnikach - miejcie proszę świadomość, że oni niosą cierpienie odrzucenia przez całe życie. Nie dość że porzucił ich małżonek, to porzuca ich świat (nie wolno mieć dzieci i innego małżonka). I na dodatek, jak rozumiem, porzuca ich "miłosierna" wspólnota chrześcijańska, krytykując w czambuł ideę towarzyszenia związkom niesakramentalnym. Czy Jezus Chrystus tak Wam kazał czynić bracia i siostry? Czyż On nie zaczął pisać na piasku ... i powiedział "niech pierwszy rzuci kamieniem, kto jest bez grzechu"?
ponad 2 lata temu / Aga
 
Pytanie do faryzeuszy: Którą osobę wam wydać, a którą ukrzyżować? Są dwie do wyboru. Głosowanie przez aklamację: 1. gwałciciel - zabójca 14 letniej dziewczynki 2. rozwiedziona kobieta, która czuje wielkie powołanie do rodzenia i wychowywania dzieci i wstępuje w drugi związek by je zrealizować?
ponad 2 lata temu / Aga
 
A kogo Pan Jezus wspierał - faryzeuszy trzymających się kurczowo litery prawa, czy może raczej upadłych grzeszników, zmagających się ze swoją ułomnością i złymi wyborami, które zabrudziły całe ich życie?
ponad 2 lata temu / Aga
 
byliśmy zbyt młodzi, nieroztropni i niedojrzali. Poszliśmy poprosić o sakrament bo się wydawało, że tak trzeba (bez wiedzy czym małżeństwo jest!). To był nasz wielki błąd, ślepota i młodzieńcza głupota. Ale starsi i mądrzejsi (rodzina, ksiądz) też nie zrobili tego co powinni (umyli ręce, pobłogosławili nam). Rozwód był po niecałym roku. I co? Koniec życia rodzinnego? Wg nauki kościoła tak. Nie posłuchałam nauki kościoła. Po wielu latach od rozwodu mam z innego związku pięknego, dobrego i mądrego syna. I wiem, że BÓG go chciał, bo pragnienie urodzenia dziecka było tak potężną i piękną siłą dobra, że tylko od Boga mogła ona pochodzić. Ale ja skazana jestem na życie w grzechu.
ponad 2 lata temu / Aga
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.