DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kościół w Niemczech błyskawicznie traci wiernych - i kapłanów

Kościół w Niemczech błyskawicznie traci wiernych - i kapłanów
dbk.de/KNA/Oppitz

Niemiecki Kościół katolicki popada w coraz głębszy kryzys. Zamieszaniu doktrynalnemu i rozpowszechniającym się z szybkością błyskawicy herezjom towarzyszy upadek strukturalny i instytucjonalny. Według najnowszych badań aż 30 proc. niemieckich katolików rozważa dokonanie apostazji. W minionym roku odnotowano też jedną z najniższych w historii liczbę święceń kapłańskich.

 

W 2019 roku z Kościoła katolickiego w Niemczech wystąpiło 272 771 osób. To absolutny rekord - jeszcze nigdy w historii Kościoła za Odrą tylu katolików nie dokonało apostazji. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie konserwatywnego katolickiego dziennika „Die Tagespost”, przyszłość nie maluje się w lepszych barwach. Jedynie 54 proc. wiernych zadeklarowało w sondażu, że chce pozostać członkiem Kościoła; 30 proc. przyznaje, że rozważa apostazję.

 

Rzut oka na wykres obrazujący liczbę apostatów w ciągu ostatniego trzydziestolecia pokazuje, że od kilku lat fala odejść jest coraz silniejsza. Prawdopodobnie odpowiada za to nagłośnienie w mediach skandali nadużyć seksualnych - i to nie tyle w samych Niemczech, co choćby w Stanach Zjednoczonych. Niewierzący w Chrystusa Niemcy rezygnują z formalnej obecności w Kościele, bo nie chcą poprzez obowiązkowy podatek kościelny wspierać organizacji, którą oceniają krytycznie.

 

Zamieszanie wzmaga też prowadzona przez Konferencję Episkopatu Niemiec i Centralny Komitet Niemieckich Katolików Droga Synodalna, podczas której podważa się wiele prawd wiary, dogmatów i elementów nauczania Kościoła, twierdząc głośno, jakoby Kościół był niedostosowany do świata. Wśród letnich katolików taki przekaz płynący od samych biskupów, prezentujący Kościół jako głęboko zacofany, jedynie wzmaga niepewność i przyczynia się do umacniania postaw krytycznych, a w konsekwencji prowadzi do decyzji o apostazji i rezygnacji z płacenia podatku.

 

Coraz mniej jest też kapłanów. W roku 2018 pierwszy raz wyświęcono ich mniej niż 60,  konkretnie 58. W roku 2019 święceń było 55. Wreszcie w roku 2020, według najnowszych informacji przekazanych przez piątkowe wydanie gazety „Augsburger Allgemeine”, wyświęcono jedynie 57 kapłanów. Tymczasem w roku 2000 święceń było jeszcze 154, a w roku 1962 - 557!

 

Większość niemieckich kapłanów jest dziś w zaawansowanym wieku. W roku 2019 na 12 odchodzących księży przypadał jeden nowy. To oznacza, że w perspektywie kilkunastu lat kapłanów w Niemczech będzie niezwykle mało; o ile praktykujących katolików również jest niewielu, to problemem stają się duże odległości, jakie musi pokonywać ksiądz posługujący w kilku oddalonych od siebie kościołach.

 

Liberałowie, których reprezentuje w tej sprawie przede wszystkim Centralny Komitet Niemieckich Katolików, widzą remedium w radykalnych zmianach życia kapłańskiego. Komentując najnowsze dane prof. Thomas Sternberg, szef Komitetu, opowiedział się za zniesieniem obowiązku celibatu (viri probati) oraz za wprowadzeniem kapłaństwa kobiet. Dużą część obowiązków księży mieliby też przejmować świeccy. Te postulaty widnieją zresztą na sztandarach Drogi Synodalnej.

 

Źródła: die-tagespost.de, katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-07-10 14:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O kościele katolickim w upadłych POstfaszystowskich, a obecnie bolszewickich Niemczech nie ma co specjalnie dyskutować. Tam wylewają się nieczystości Jeezebel. Wiatr hula po kościołach, wiernych praktycznie nie ma, wierni Panu kapłani przeszli do historii, a ci co zostali de facto są sługami złego Po owocach ich poznacie. Jak historia pokazuje Niemcy mają wysokie umiejętności w niszczeniu wszystkiego co dobre i Boże. Zniszczyli Kościół w Niemczech to próbują teraz zniszczyć Kościół powszechny. A że mamy papieża Bergolio o odchyleniu lewicowym na stolicy Piotrowej to wydaje im się, że cel zniszczenia osiągną. Zapominają tylko, że nad wszystkim i wszystkimi jest Pan nasz Jezus Chrystus i daremne są ich wysiłki, a kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony. Wytrwajmy zatem w wierności Panu i Ewangelii i będzie dobrze! Wszystkim w piękny słoneczny poranek życzę Szczęść Boże!
28 dni temu / ZMIERZCHA SIĘ
 
Kolejność jest inna. Niepłacenie podatku=apostazja. Wielu wiernych nawet o tym nie wie. Nie płacisz podatku to jesteś ekskomunikowany, wyrzucony z Kościoła. Pomimo tego, że nigdy nie dokonałeś aktu apostazji!!! Podatek jest warunkiem sine qua non pozostania w Kościele katolickim. to tyle w tym temacie.
30 dni temu / Wolski
 
Ta jedność niemiecka to jest ten słynny walec niemiecki który chce dominować w całej UE.
30 dni temu / cme
 
Ciekawi mnie czysto statystycznie ilu z tych 57 to faktycznie Niemcy.
30 dni temu / Marcin
 
Co do kościoła w Niemczech to według mnie trzeba brać pod uwagę że u nich występuje pewna jedność i kierunek jest zdecydowanie przeciw. U nas jest więcej kapłanów więc świeccy maja mniej obowiązków niz tam. Niemniej jednak u nas też kapłani mają teologiczne podejście a świeccy zdecydowanie nie. Stąd droga podobna do niemieckiej skończy się upodobnieniem do,,świata''wyzbyciem się tej soli wiary.
30 dni temu / cme
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.