DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Kościół w Niemczech: Wbrew zakazom Watykanu biskup oddaje parafię świeckim

Kościół w Niemczech: Wbrew zakazom Watykanu biskup oddaje parafię świeckim
bp Felix Genn, fot. youtube/bistum muenster

Stolica Apostolska wydała w lipcu wytyczne ws. organizowania życia parafialnego. Dokument sygnowany przez prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa stanowił odpowiedź między innymi na palącą sytuację w Niemczech. Tamtejsi biskupi skrytykowali jednak pismo Watykanu, a jeden z nich zadeklarował teraz, że będzie wprowadzał w życie zaplanowane wcześniej zmiany, nie zważając na to, że Kuria Rzymska tego zabrania.

 

- Nie muszę tłumaczyć się z nowego modelu kierownictwa w naszej diecezji - powiedział bp Felix Genn z Münster. - Jestem spokojny. Niczego nie zmieniam - dodał, twierdząc, że jego działania są zgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

 

W istocie jest przeciwnie. W diecezji Münster w lipcu kierownictwo jedną z parafii przejął świecki referent pastoralny. To niezgodne z prawem kościelnym, które rezerwuje kierowanie parafią dla księdza, ewentualne przekazanie władzy świeckim rozumiejąc tylko jako sytuację tymczasową i wyjątkową, podyktowaną brakiem kapłanów.

 

W Münster nie ma o tym mowy; zmiany, choć motywowane również kryzysem powołań, nie są bynajmniej tymczasowe. Nie idzie o powierzenie kierowania parafią świeckiemu w oczekiwaniu na pojawienie się księdza, chodzi po prostu o - jak przyznaje bp Felix Genn - nowy model, w którym osoby świeckie otrzymują większą niż dotąd władzę w Kościele.

 

Bardzo podobne zmiany są przygotowywane i wdrażane w życie także w innych niemieckich diecezjach. Na rozpoczętej w 2019 roku Drodze Synodalnej mają ponadto zostać wypracowane ogólne zasady, które na trwałe przekształcą model kierowania strukturami Kościoła w Niemczech, redukując rolę kapłanów i dalece bardziej niż wcześniej włączając w procedury administracyjne i decyzyjne osoby świeckie, tak mężczyzn, jak i kobiety.

 

Watykańska instrukcja ds. życia parafialnego została w Niemczech przyjęta bardzo krytycznie. W odpowiedzi Kongregacja ds. Duchowieństwa zaprosiła niemieckich hierarchów do Watykanu na rozmowę. Biskupi zgodzili się, ale pod jednym warunkiem: że do Rzymu pojadą przedstawiciele ciał kierowniczych Drogi Synodalnej, w tym świeccy.

 

Watykan jak dotąd nie zajął w tej sprawie stanowiska.

 

Źródła: Katholisch.de, PCh24.pl

 

Pach


DATA: 2020-09-02 14:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bardzo ciekawe wydarzenia. Co stoi na przeszkodzie by wybitni świeccy stanęii ramię w ramię z konsekrowanymi na czele odpowiedzilaności za kościół. Wydaje się że sakramentalna struktura Kościoła. Świecki nie jest w takiej strukturze kimś tak powaznym czy ważąco - istotnym z powodu braku święceń. Wysiłek więc Kościoła idzie w kierunku zbratania się konsekrowanym ze świeckimi ale bez usuwania nieprzekraczalnej linii demarkacyjnej - sakrament i profanum. Lęk świeckich przed utratą tożsamości katolickiej i brak myśli reformatorskiej u konsekrowanych utwierdza tą pełną obaw część kościoła do powrotu do Soboru Trydenckiego. Bardzo ciekawe. Ja sam jestem za tym by szukac miejsca dla odpowiedzilanych i mądrych świeckich w strukturach hierarchicznych.
1 miesiąc temu / wierzący
 
W Stanach Zjednoczonych przyjmuje się Komunię na rękę. Prawo do tego na krótki okres czasu wiele wiele lat temu dał Watykan w wyniku listu wysłanego przez homosatanisty Kardynała Bernardyna. Oto tenże skłamał że w USA proceder przyjmowania komunii na rękę jest rozpowszechniony i prosi i rundzie tymczasowe zezwolenie na rękę. Dzisiaj wiarą w Stanach jest bardzo słaba .
1 miesiąc temu / Grzegorz
 
Nie łudźmy się że to co teraz ogarnia Niemcy nam nie zagraża. Tak jak teraz zmagamy się z inwazją LGBT, tak będziemy musieli się zmierzyć ze wszelkimi schizmami jakie do nas dotrą
1 miesiąc temu / Kolo
 
Wszystko być może - komunia bez spowiedzi dla grzeszników, mopy w konfesjonałach, geje na ślubnym kobiercu, schizmatycy jedzący chlebek u boku katolików przyjmujących Chrystusa, nowoczesna anty Boża seksuologia. Jednego jednak moim zdaniem Watykan się boi jak ognia i czemu się przeciwstawi. To są świeccy u władzy, bo to może wpłynąć istotnie na prędkość i kierunek przepływu mamony.
1 miesiąc temu / meewroo
 
A podobno już w 1919 r, tuż po I wojnie światowej, Winston Churchill powiedział: "?Niemcy powinno się bombardować co 50 lat profilaktycznie, bez podania przyczyny.? Osobiście skróciłbym okres między bombardowaniami, bo czasy takie, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. O ileż spokojniej by się nam żyło...
1 miesiąc temu / B-52
 
KK się chyba już rozpadł ,ciekawe na jakie odłamy się podzieli
1 miesiąc temu / ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.