DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Kościół w Japonii wspomina swych świętych i męczenników

Kościół w Japonii wspomina swych świętych i męczenników
Pomnik Ukona Takayamy w Osace. źródło: wikimedia.org

Abp Joseph Mitsuaki Takami potwierdził, że Papież Franciszek odwiedzi w listopadzie Tokio, Hiroszimę i Nagasaki. Wezwał wiernych do współpracy w przygotowaniu papieskiej pielgrzymki. Odprawił on uroczystą Mszę z okazji 422. rocznicy męczeńskiej śmierci 26 świętych z Nagasaki. Tymczasem cały Kościół japoński obchodzi dziś wspomnienie bł. Justyna Ukona Takayamy.

 

Bł. Justyn Ukon Takayama to japoński pan feudalny, który w 1615 r. zmarł z wycieńczenia na banicji w Manili. Wraz z rodziną został wygnany z Japonii za to, że odmówił porzucenia wiary. Ze swoim ojcem prowadził wielkie dzieło ewangelizacji. Wspierał pracę misjonarzy w zachodniej Japonii. Wybudował kilkadziesiąt kościołów i kaplic. Przyczynił się do przyjęcia chrztu przez tysiące ludzi wywodzących się zarówno z klasy samurajów, jak i nizin społecznych. Jako pan feudalny nikogo nie zmuszał do przyjmowania chrztu, ale zalecał swoim podwładnym słuchanie Słowa Bożego, aby sami mogli podjąć decyzję o przyjęciu tego sakramentu. W końcu XVI w. w oparciu o uczynki miłosierdzia otoczył podlegających mu ludzi całkowitą opieką społeczną. Zaangażował się w działalność charytatywną w kółkach miłosierdzia. W czasie wojny domowej po ojcowsku dbał o zdrowie swoich żołnierzy. Był samurajem, dowódcą wojskowym, mężem i ojcem. Był szanowany jako człowiek prawy, nie tylko przez chrześcijan. Żył według zasad wiary. Zmarł 404 lata temu w opinii świętości.

 

W tym samym dniu w Nagasaki, czyli najbardziej katolickim mieście w Japonii obchodzono rocznicę męczeńskiej śmierci 26. misjonarzy, zakonników i katechetów, którzy 5 lutego 1597 roku ponieśli męczeńską śmierć przez ukrzyżowanie i przebicie serca włócznią. Ich egzekucja była pierwszą, pokazową egzekucją po wydaniu przez ówczesnego władcę Japonii zakazu szerzenia chrześcijaństwa. Kilkanaście lat później rozpoczęły się w Japonii krwawe prześladowania wyznawców Chrystusa, które trwały ponad dwa i pół wieku.

 

KAI

geo


DATA: 2019-02-04 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto jeszcze wspomnieć bohaterskiego młodzieńca z rycerskiego rodu, Amakusa Shiro Tokisada(urodzony w 1621 r. i poległy w 1638 r.), który był przywódcą chrześcijańskich chłopów i roninów podczas powstania na półwyspie Shimabara w Japonii. Może i on doczeka się wyniesienia do Chwały Ołtarzy? PS. Wysyłam na wszelki wypadek ponownie, bo są dziś jakieś problemy z prawidłowym funkcjonowaniem strony.
ponad 1 rok temu / Karol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.