DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Kościół w Chinach może przetrwać tylko dzięki męczeństwu? Porażająca analiza niemieckiego dziennika

Kościół w Chinach może przetrwać tylko dzięki męczeństwu? Porażająca analiza niemieckiego dziennika
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.VATICAN-CHINA/DEAL REUTERS/Kim Kyung-Hoon/File Photo/FORUM

„Choć w Państwie Środka zostali już wyświęceni pierwsi biskupi na zasadach uzgodnionych przez Watykan i Pekin, o wolnym Kościele Katolickim w Chinach nie ma w ogóle co marzyć” – pisze na łamach „Die Tagespost” dziennikarz katolicki Stephan Baier.

 

W poniedziałek 26 sierpnia wyświęcono w Chinach pierwszego biskupa na zasadach uzgodnionych w porozumieniu między Stolicą Apostolską a Pekinem. Został nim ks. Antonio Yao Shun z diecezji Jining (prowincja Mongolia Wewnętrzna). W środę 28 sierpnia sakrę biskupią otrzymał kolejny kapłan: Stefano Xu Hongwei z diecezji Hangzhou (prowincja Zhejiang). Mimo tego o wolnym Kościele Katolickim w Chinach nie ma w ogóle co marzyć, pisze na łamach katolickiego niemieckiego dziennika „Die Tagespost” dziennikarz Stephan Baier.

 

„Republika Ludowa od lat prowadzi konsekwentną sinizację uznawanych oficjalnie religii. W praktyce oznacza to również, że wolność religii i wiary jest podporządkowana ideologii partii panującej oraz interesom państwa. Wpływ papieża jako siły zewnętrznej jest dla reżimu podejrzany. W chińskiej rzeczywistości ideologia i interes państwa są ponad wszystkimi prawami człowieka. Tu porozumienie ze Stolicą Apostolską niczego nie zmienia” - zauważa Baier.

 

Autor zauważa, że dzisiejsza chińska polityka Watykanu przypomina politykę wschodnią prowadzoną przez Rzym w czasie zimnej wojny. Według dziennikarza Stolica Apostolska nie była wówczas „całkowicie naiwna” i chciała „zatroszczyć się o podstawy duszpasterstwa”.

 

Zdaniem Baiera fakt, że Kościół Katolicki w dawnych krajach Związku Sowieckiego zachował większą żywotność niż na przykład Cerkiew, nie jest bynajmniej efektem watykańskiej polityki. To raczej owoc „konsekwentnego świadectwa wobec Chrystusa podziemnego Kościoła gotowego do męczeństwa”.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2019-09-03 13:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ryś - sodomizacja kościoła jest katastrofą i katastrofą jest sinizacja. Bo ci od sinizacji to wyrywali dzieci z łon matek nie pytając ich o nic. Jak można bronić czerwonego smoka? Co masz z głową? To w końcu ilu panom można służyć i któremu bardziej - Chrystusowi czy kacykowi z Pekinu? Taki Ryś to partii komunistycznych Chin złoży ofiarę czystą? Czy tak? A jak coś zostanie to może nawet i Chrystusowi - co złego w sinizacji?
10 miesięcy temu / Jot
 
Oto owoce pasterskie biskupa Rzymu Bergoglio. Ale, cóż: ,,Jednych papieży daje Bóg w darze, innych toleruje, a jeszcze innych ? zsyła za karę"
10 miesięcy temu / Maria
 
Na pewno owa SINIZACJA jest mniej groźna dla Kościoła w Chinach niż sodomizacja dla Kościola w Europie.
10 miesięcy temu / Ryś
 
Non possumus dotyczyło właśnie niezgody na mieszanie się władzy do nominacji biskupich.
10 miesięcy temu / Uzt
 
Ocena ta dotyczy całego świata.
10 miesięcy temu / Sal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.