DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Josephem Kungiem

Kościół w Chinach cierpi, lecz trwa w wierności


Z Josephem Kungiem, przewodniczącym Fundacji im. Kardynała Kunga w Stamford (Connecticut), bratankiem więzionego w Chinach przez trzy dekady kardynała Ignatiusa Pin-Mei Kunga, rozmawia John Spann.

Na czym polega działalność kierowanej przez Pana fundacji?
– Fundacja została nazwana na cześć mojego stryja, kardynała Kunga, od roku 1949 aż do śmierci w roku 2000 biskupa Szanghaju. Biskup Kung przez trzydzieści trzy lata – od roku 1955 do 1988 – był więziony przez rząd chiński. W roku 1979 otrzymał nominację kardynalską in pectore, którą oficjalnie ogłoszono w roku 1991. Zmarł na wygnaniu, w moim domu w Stamford, w stanie Connecticut, 12 marca 2000 roku.
Podstawową misją powołanej do istnienia w roku 1992 Fundacji im. Kardynała Kunga jest być głosem prześladowanego Kościoła chińskiego. Pragniemy zwrócić uwagę świata na niezwykle ciężką sytuację podziemnego Kościoła rzymskokatolickiego w Chinach. Pomagamy opracowywać raporty dla agencji prasowych, wydajemy biuletyny, prowadzimy stronę internetową oraz wygłaszamy odczyty, by szerzyć wiadomości na temat losu chińskich katolików.
Fundacja pomaga także Kościołowi podziemnemu rozwijać powołania religijne w Chinach. Zapewniliśmy pomoc finansową dla około trzystu „podziemnych” seminarzystów i zakonnic, studiujących zarówno za granicą, jak i w samych Chinach, oraz dla dwustu nowicjuszek i stu sierot. Mamy także specjalny program ofiar mszalnych, poprzez który każdy może zamówić Mszę Świętą ofiarowaną w swojej intencji. Program ten ma na celu wspieranie kapłanów podziemnego Kościoła.
Nasza fundacja służy także zachowaniu dziedzictwa kardynała Kunga. W tym celu gromadzimy świadectwa mogące przyczynić się do jego kanonizacji oraz środki na utrzymanie jego ostatniej ziemskiej rezydencji. W roku 2004 złożyłem na ręce biskupa Bridgeport, Edwarda Lori petycję w sprawie otwarcia procesu kanonizacyjnego kardynała Kunga, ale jak dotąd nie otrzymałem żadnej odpowiedzi – ani od samego biskupa, ani z Watykanu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jak dowiedzieli się reporterzy Interii.pl, w środę lub czwartek Trybunał Konstytucyjny opublikuje uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji z 22 października 2020 r. orzekającego niezgodność tzw. przesłanki eugenicznej z Konstytucją.

 
 

Amerykański przywódca – w przeciwieństwie do poprzedniej administracji – zakazał łączenia kryzysu i choroby COVID-19 z Chinami. Dlaczego? By przeciwdziałać „uprzedzeniom rasistowskim” w stosunku do Amerykanów pochodzenia azjatyckiego. W przestrzeni publicznej nie można mówić o „chińskim wirusie”, „wirusie z Wuhan” itp.

 

Na grzywnę w wysokości 4,3 tys. zł i zapłatę kosztów postępowania skazany został asesor komorniczy, który w październiku ubiegłego roku nawoływał do spalenia siedziby Ordo Iuris. Komisja Dyscyplinarna nakazała też mężczyźnie przeproszenie Instytutu i przekazanie przeprosin do Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Komorniczej celem opublikowania na stronie internetowej KRK. Wpis jaki mężczyzna umieścił na Twitterze był komentarzem do nielegalnego protestu środowisk proaborcyjnych, jaki odbył się przed siedzibą Instytutu.

 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.