DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Josephem Kungiem

Kościół w Chinach cierpi, lecz trwa w wierności


Z Josephem Kungiem, przewodniczącym Fundacji im. Kardynała Kunga w Stamford (Connecticut), bratankiem więzionego w Chinach przez trzy dekady kardynała Ignatiusa Pin-Mei Kunga, rozmawia John Spann.

Na czym polega działalność kierowanej przez Pana fundacji?
– Fundacja została nazwana na cześć mojego stryja, kardynała Kunga, od roku 1949 aż do śmierci w roku 2000 biskupa Szanghaju. Biskup Kung przez trzydzieści trzy lata – od roku 1955 do 1988 – był więziony przez rząd chiński. W roku 1979 otrzymał nominację kardynalską in pectore, którą oficjalnie ogłoszono w roku 1991. Zmarł na wygnaniu, w moim domu w Stamford, w stanie Connecticut, 12 marca 2000 roku.
Podstawową misją powołanej do istnienia w roku 1992 Fundacji im. Kardynała Kunga jest być głosem prześladowanego Kościoła chińskiego. Pragniemy zwrócić uwagę świata na niezwykle ciężką sytuację podziemnego Kościoła rzymskokatolickiego w Chinach. Pomagamy opracowywać raporty dla agencji prasowych, wydajemy biuletyny, prowadzimy stronę internetową oraz wygłaszamy odczyty, by szerzyć wiadomości na temat losu chińskich katolików.
Fundacja pomaga także Kościołowi podziemnemu rozwijać powołania religijne w Chinach. Zapewniliśmy pomoc finansową dla około trzystu „podziemnych” seminarzystów i zakonnic, studiujących zarówno za granicą, jak i w samych Chinach, oraz dla dwustu nowicjuszek i stu sierot. Mamy także specjalny program ofiar mszalnych, poprzez który każdy może zamówić Mszę Świętą ofiarowaną w swojej intencji. Program ten ma na celu wspieranie kapłanów podziemnego Kościoła.
Nasza fundacja służy także zachowaniu dziedzictwa kardynała Kunga. W tym celu gromadzimy świadectwa mogące przyczynić się do jego kanonizacji oraz środki na utrzymanie jego ostatniej ziemskiej rezydencji. W roku 2004 złożyłem na ręce biskupa Bridgeport, Edwarda Lori petycję w sprawie otwarcia procesu kanonizacyjnego kardynała Kunga, ale jak dotąd nie otrzymałem żadnej odpowiedzi – ani od samego biskupa, ani z Watykanu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Mama dziecka z zespołem Downa pozwała rząd w związku z prawem do aborcji, które obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Kobieta podkreśla, że obecne przepisy dyskryminują ono dzieci z upośledzeniem i traktuje jak obywateli drugiej kategorii.

 
 

Budując swoją retorykę na ideologicznej walce płci, Konwencja całkowicie pomija realne przyczyny przemocy, które wynikają w rzeczywistości z patologii życia społecznego. W Konwencji nie znajdziemy przepisów dotyczących np. zwalczania zjawiska alkoholizmu, narkomanii czy innych uzależnień (np. od pornografii), seksualizacji wizerunku kobiety czy postulatów wzmacniania więzi rodzinnych – ocenia Karolina Pawłowska, dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego instytutu Ordo Iuris polski raport z wykonywania Konwencji Stambulskiej. Opinię publikujemy w całości.

 

W czasie epidemii trzeba zachowywać bezpieczny dystans. To każdy jakoś rozumie. Problem w tym, że wydawane rozporządzenia mijają się z logiką, a społeczeństwo otrzymuje od władz sprzeczne sygnały. Oto bowiem inne są „bezpieczne odległości” w sklepach, w przestrzeni publicznej, podczas szkolnych egzaminów czy w barach i kawiarniach, a inne w kościołach, w których – bez podania logicznych wyjaśnień – stosowane są najdalej idące ograniczenia! Co więcej, teraz okazuje się, że mowa tu nie o nakazach a zaleceniach… których nieprzestrzeganie może jednak niektórych słono kosztować. Ot, epidemiczna teoria względności w pełnej krasie.

 

Rada Europy ostrzegła przed potencjalnym wzrostem użycia broni biologicznej, takiej jak wirusy czy bakterie, w świecie po koronawirusie. Terroryści nie zapomną „wyciągniętych wniosków” podczas pandemii – przekonuje portal dw.com.

 

W kwestii ograniczeń w kawiarniach premier Mateusz Morawiecki został przez swoje zaplecze źle poinformowany, przepraszam za to; zalecenia dotyczące gastronomii miały mieć charakter „miękki”, a zostały wydane przez GIS w formie zalecenia obowiązującego – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.