DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Josephem Kungiem

Kościół w Chinach cierpi, lecz trwa w wierności


Z Josephem Kungiem, przewodniczącym Fundacji im. Kardynała Kunga w Stamford (Connecticut), bratankiem więzionego w Chinach przez trzy dekady kardynała Ignatiusa Pin-Mei Kunga, rozmawia John Spann.

Na czym polega działalność kierowanej przez Pana fundacji?
– Fundacja została nazwana na cześć mojego stryja, kardynała Kunga, od roku 1949 aż do śmierci w roku 2000 biskupa Szanghaju. Biskup Kung przez trzydzieści trzy lata – od roku 1955 do 1988 – był więziony przez rząd chiński. W roku 1979 otrzymał nominację kardynalską in pectore, którą oficjalnie ogłoszono w roku 1991. Zmarł na wygnaniu, w moim domu w Stamford, w stanie Connecticut, 12 marca 2000 roku.
Podstawową misją powołanej do istnienia w roku 1992 Fundacji im. Kardynała Kunga jest być głosem prześladowanego Kościoła chińskiego. Pragniemy zwrócić uwagę świata na niezwykle ciężką sytuację podziemnego Kościoła rzymskokatolickiego w Chinach. Pomagamy opracowywać raporty dla agencji prasowych, wydajemy biuletyny, prowadzimy stronę internetową oraz wygłaszamy odczyty, by szerzyć wiadomości na temat losu chińskich katolików.
Fundacja pomaga także Kościołowi podziemnemu rozwijać powołania religijne w Chinach. Zapewniliśmy pomoc finansową dla około trzystu „podziemnych” seminarzystów i zakonnic, studiujących zarówno za granicą, jak i w samych Chinach, oraz dla dwustu nowicjuszek i stu sierot. Mamy także specjalny program ofiar mszalnych, poprzez który każdy może zamówić Mszę Świętą ofiarowaną w swojej intencji. Program ten ma na celu wspieranie kapłanów podziemnego Kościoła.
Nasza fundacja służy także zachowaniu dziedzictwa kardynała Kunga. W tym celu gromadzimy świadectwa mogące przyczynić się do jego kanonizacji oraz środki na utrzymanie jego ostatniej ziemskiej rezydencji. W roku 2004 złożyłem na ręce biskupa Bridgeport, Edwarda Lori petycję w sprawie otwarcia procesu kanonizacyjnego kardynała Kunga, ale jak dotąd nie otrzymałem żadnej odpowiedzi – ani od samego biskupa, ani z Watykanu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1455 – zmarł bł. Fra Angelico (właśc. Guido di Pietro), włoski dominikanin, wybitny malarz religijny (ur. 1387). Do klasztoru wstąpił w wieku 20 lat. Pełnił funkcję wikariusza i przeora konwentu w Fiesole. Malarstwa uczył się we Florencji. Na polecenie papieża Eugeniusza IV udał się do Rzymu, gdzie wymalował dwie kaplice w bazylice św. Piotra i Pałacu Watykańskim. Na zamówienie Ojca Świętego Mikołaja V przyozdobił jego apartament oraz prywatną kaplicę. Swoje dzieła Fra Angelico pozostawił także w Kortonie i Orvieto.

 
 

Premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd na zebranie państw Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Powodem absencji szefa polskiego rządu ma być zamieszanie jakie wywołały słowa Benjamina Netanjahu mówiące o Polakach pomagających Niemcom w holokauście.

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.