DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Rozmowa z Josephem Kungiem

Kościół w Chinach cierpi, lecz trwa w wierności


Z Josephem Kungiem, przewodniczącym Fundacji im. Kardynała Kunga w Stamford (Connecticut), bratankiem więzionego w Chinach przez trzy dekady kardynała Ignatiusa Pin-Mei Kunga, rozmawia John Spann.

Na czym polega działalność kierowanej przez Pana fundacji?
– Fundacja została nazwana na cześć mojego stryja, kardynała Kunga, od roku 1949 aż do śmierci w roku 2000 biskupa Szanghaju. Biskup Kung przez trzydzieści trzy lata – od roku 1955 do 1988 – był więziony przez rząd chiński. W roku 1979 otrzymał nominację kardynalską in pectore, którą oficjalnie ogłoszono w roku 1991. Zmarł na wygnaniu, w moim domu w Stamford, w stanie Connecticut, 12 marca 2000 roku.
Podstawową misją powołanej do istnienia w roku 1992 Fundacji im. Kardynała Kunga jest być głosem prześladowanego Kościoła chińskiego. Pragniemy zwrócić uwagę świata na niezwykle ciężką sytuację podziemnego Kościoła rzymskokatolickiego w Chinach. Pomagamy opracowywać raporty dla agencji prasowych, wydajemy biuletyny, prowadzimy stronę internetową oraz wygłaszamy odczyty, by szerzyć wiadomości na temat losu chińskich katolików.
Fundacja pomaga także Kościołowi podziemnemu rozwijać powołania religijne w Chinach. Zapewniliśmy pomoc finansową dla około trzystu „podziemnych” seminarzystów i zakonnic, studiujących zarówno za granicą, jak i w samych Chinach, oraz dla dwustu nowicjuszek i stu sierot. Mamy także specjalny program ofiar mszalnych, poprzez który każdy może zamówić Mszę Świętą ofiarowaną w swojej intencji. Program ten ma na celu wspieranie kapłanów podziemnego Kościoła.
Nasza fundacja służy także zachowaniu dziedzictwa kardynała Kunga. W tym celu gromadzimy świadectwa mogące przyczynić się do jego kanonizacji oraz środki na utrzymanie jego ostatniej ziemskiej rezydencji. W roku 2004 złożyłem na ręce biskupa Bridgeport, Edwarda Lori petycję w sprawie otwarcia procesu kanonizacyjnego kardynała Kunga, ale jak dotąd nie otrzymałem żadnej odpowiedzi – ani od samego biskupa, ani z Watykanu.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 
 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

W specjalnym wywiadzie dla PCh24.pl, arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart opowiada o sytuacji chrześcijan w Syrii, naturze Islamu oraz dlaczego tzw. arabska wiosna przyniosła skutki odwrotne do zamierzonych.

 

Bez ochrony życia nie ma ochrony ani pracy, ani polityki, ani bezpieczeństwa, ani wzrostu gospodarki – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były szef MON Antoni Macierewicz.

 

Klęska urzędującego prezydenta Poroszenki wobec sukcesu nowicjusza Zełenskiego to odbicie nastrojów Ukraińców, zmęczonych permanentnymi „reformami bez reform”. Pierwsze dyskusje po ogłoszeniu wyników exit poll nie pozostawiają złudzeń – u naszego wschodniego sąsiada nadal nie będzie spokoju i atmosfery do przyspieszenia zmian ekonomicznych, a zachodnia Ukraina coraz bardziej oddala się od wschodniej części kraju.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.