DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Kościół to nie sala balowa. Rzecz o nakryciach głowy w kościele, także u mężczyzn

Kościół to nie sala balowa. Rzecz o nakryciach głowy w kościele, także u mężczyzn
By Neovitaha777 [CC BY-SA 4.0] (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons [commons.wikimedia.org]

Niestosowne stroje kobiet w kościołach od dawna budzą oburzenie. Byłoby jednak hipokryzją niepotępianie tego samego w przypadku mężczyzn. Nie powinni oni w świątyniach epatować swoimi strojami, a zwłaszcza nakryciami głowy – bez względu na to, jak pięknymi i tradycyjnymi. Kościół nie jest bowiem salą, gdzie odbywa się bal przebierańców.

 

Zgodnie z dawną tradycją nakrycie głowy w kościołach stanowiło domenę kobiet. Pisał o tym święty Paweł w liście do Koryntian.

 

„Każda zaś kobieta, modląc się lub prorokując z odkrytą głową, hańbi swoją głowę; wygląda bowiem tak, jakby była ogolona. Jeżeli więc jakaś kobieta nie nakrywa głowy, niechże ostrzyże swe włosy! Jeśli natomiast hańbi kobietę to, że jest ostrzyżona lub ogolona, niechże nakrywa głowę!” [1 Kor 11; 5-6].

 

Nakrywanie głów nakazywał zresztą Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku. Nie istnieje on już w 1983 roku. Mimo to pozostaje on jednak chlubnym zwyczajem, choć niestety słabo przestrzeganym. Dziś głowy zakrywają głównie niektóre kobiety w starszym wieku lub te uczestniczące we Mszach w klasycznym rycie rzymskim. W tym ostatnim przypadku mantylka staje się swego rodzaju wyróżnikiem tych środowisk.

 

Jednocześnie wraz z upowszechnieniem odkrywania głowy przez kobiety, pojawiają się przypadki zakrywania jej przez mężczyzn – co ciekawe często tych, którzy powinni stanowić wzór tej męskości. Nakrycie głowy w kościele przez mężczyzn to przejaw (może przypadkowy) feminizacji. Warto zwrócić na to uwagę skoro tak często wypominamy niewiastom brak godnego ubioru. 

 

Mężczyźni, czapki z głów!

Tymczasem święty Paweł również w liście do Koryntian zwrócił zarazem uwagę na to, że mężczyźni nie powinni zakładać czapki podczas przebywania w kościele. „Mężczyzna zaś nie powinien nakrywać głowy, bo jest obrazem i chwałą Boga, a kobieta jest chwałą mężczyzny” [1 Kor 11,7]. „Każdy mężczyzna, modląc się lub prorokując z nakrytą głową, hańbi swoją głowę” – pisał także Apostoł Narodów. W tym duchu Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku wprost nakazywał, by mężczyźni w kościołach nie nosili nakrycia głowy. Dziś nie jest to wymogiem prawa kościelnego, lecz kwestią tradycji i dobrego smaku. A to również sprawy niebagatelne.

 

Uczestnictwo we Mszach świętych w nakryciu głowy przez mężczyzn jest więc niestosowne, bez względu na to, czy chodzi tu o policjanta, żołnierza czy członka jakiejś grupy rekonstrukcyjnej. Kościół, Msza święta nie jest bowiem miejscem właściwym na paradowanie w ozdobnych świeckich strojach, zwłaszcza jeśli łamie to obyczaje związane z liturgią. W prawie kościelnym nie istnieje żaden wyjątek zezwalający na zakrywanie głowy przez świeckich mężczyzn. Nie ma wyjątków także dla członków warty honorowej, której pełnienie jest świeckim zwyczajem. Budynek kościelny stanowi bowiem przestrzeń sakralną, wydzieloną poprzez konsekrację z użytku do celów światowych.  

Wbrew pozorom nie jest to błaha sprawa, gdyż świadczy o (być może nieświadomym) braku szacunku dla autonomii Kościoła i fundamentalnej równości przed Bogiem. Tymczasem świeckie godności okazują się nieistotne wobec Majestatu Stwórcy.

 

„Sprawa jest dość istotna, gdyż dotyczy zarówno istoty liturgii oraz miejsca świętego jak też stosunku między Kościołem (wraz z jego prawodawstwem) a państwem (czy instytucjami państwowymi, czy ogólnie świeckimi). Liturgia jako sprawowanie kultu Bożego według prawd i norm Bożego Objawienia jest dziedziną autonomiczną i nadrzędną wobec wszystkich dziedzin świeckich. Lekceważenie czy wręcz odrzucenie tej zasady uderza w naturę i boskie pochodzenie Kościoła oraz burzy porządek zeń wynikający. Nie jest przypadkowe, że wrogowie Kościoła forsują tego typu zachowania, przy ignorancji czy uległości katolików, nawet duchownych” – słusznie zauważa ksiądz Dariusz Olewiński [teologkatolicki.blogspot.com].

 

Zresztą dziś chodzi nie tylko o relację Kościół-państwo, co o relację „Kościół-ja”. W dzisiejszej kulturze selfie, kulturze Facebooka musimy umieć powstrzymać się przed epatowaniem własną próżnością. Gdzież nam do pokory średniowiecznych artystów, niepodpisujących się pod własnymi pracami?

Nie stosując się do zwyczajów liturgicznych Kościoła i zamieniając kościół w bal przebierańców, zwracamy uwagę na siebie, zamiast na Stwórcę. Dotyczy to w równym stopniu wiernych mężczyzn i kobiet. Nie im bowiem należy bić brawo (dosłownie czy w przenośni), gdy jesteśmy w kościele. „Nie wypada oklaskiwać sługi w domu Pana” – zauważył ongiś święty Pius X.

 

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2019-08-23 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jednak mimo, że jestem ortodoksem nie zgadzam się, że odkryta głowa jest bezwzględnym obowiązkiem. Jakoś biskup czyli mężczyzna nosi piuskę lub mitrę i nie uważamy, że łamie do Pawłowy nakaz. Poza tym Paweł pisał to do chrześcijan w basenie Morza Śródziemnego czyli z minimalną temperaturą na poziomie +5 do +10C. Jesteśmy krajem północy. Jeśli uczestniczę w liturgii w temperaturze -10 czy -15C a zdarza się to uważam, że mam pełne prawo ze względu na moralny obowiązek troski o swoje zdrowie uczestniczyć w liturgii w kapturze. "To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu." Takie artykuły jak powyższy ze smutkiem utwierdzają mnie w tym, że w naszym Kościele propaguje się bezwzględny prymat prawa nad sercem, chociaż Ewangelia nakazuje dokładnie na odwrót.
1 miesiąc temu / praktyk
 
Ewa, ta z Raju, ma coraz więcej naśladowców, i o czym z nimi dyskutować, Ewa już wie jak się dla niej skończyła ta jej niepohamowana ciągotka do nowinek . . . współcześni ewiarze, muszą dogrzeszyć do końca Apokalipsa22;11
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 
W Watykanie jednak gwardziści na Mszy noszą czapki od stuleci.
5 miesięcy temu / Wojtek
 
@ slawomis: Zgoda, ale z jednym ważnym dodatkiem - pasek od czapki/hełmu kasku strażackiego obowiązkowo musi być opuszczony i znajdować się pod brodą żołnierza strażaka. Bo to oznacza PEŁNIENIE SŁUŻBY!
5 miesięcy temu / Karol
 
Noszone nakrycie głowy w kościele jak kapelusz, szal dekoncentruje mnie. Mam mizerne włosy, które nikogo nie rozpraszają.Co mam zrobić?
5 miesięcy temu / mm
 
Dajcie już spokój tym mantylkom. To nie jest polska tradycja, nie ten klimat nawet ale rozumiem, że wiadomy sklep czeka : U nas nosiło się chustki lub kapelusze, i ja nawet widziałam w kościele elegancką nastolatkę w pięknym kapeluszu. Ale fakt, żeby te nakrycia znowu były stosowane, to kobiety w ogóle powinny nosić inne stroje, bo jakoś te kapelusze jak i mantyle do dżinsów nie pasują. Trzeba zacząć od reformy stroju niedzielnego, bez ramiączek, bojówek do kolan i sukienek z dyskoteki.
5 miesięcy temu / I love mantylki
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.